Soportujar

Soportujar

Nëse ju themi se Soportujar Është “vendi i magjistarëve dhe shtrigave”, nuk po ofendojmë dhe as po na mungon e vërteta. Është demonimi i atyre që jetojnë në këtë qytet të vogël të Alpujarras grenadinë. Janë mezi treqind, por ata krenohen me bukurinë e qytetit të tyre.

Në fakt, Soportújar është plot me referenca për botën e magjisë. Por kjo nuk është e vetmja surprizë që ju pret nëse e vizitoni. Sepse ka edhe një qendër budiste, e cila, apriori, tërheq vëmendjen në a qyteti i Granada. Me pak fjalë, siç thotë slogani i saj turistik, është a "vend i përhumbur". Për t'ju inkurajuar të udhëtoni në Soportújar, ne do t'ju tregojmë gjithçka që mund të shihni dhe bëni në këtë qytet andaluzian.

Projekti i përhumbur

Shatërvani i shtrigave

Shatërvani i shtrigave

Ky qytet i bukur në Granada u krijua si një shtëpi ferme në kohët myslimane. Ishte pjesë e Señorío de Órgiva. Por, me dëbimin e maurëve, ajo u ripopullua nga familje të krishtera të ardhura kryesisht nga Galicia. Me sa duket, ata sollën zakonet e tyre dhe besimet në shtrigat dhe shtrigat.

Kjo do të thotë se, për shekuj me radhë, banorët e Soportújar janë njohur me emrin e magjistarëve dhe shtrigave. Për këtë arsye, duke bërë një domosdoshmëri, zyrtarët komunalë krijuan Projekt bezdisshëm, e cila kërkonte të tërheqë turizmin në qytet. Dhe ka qenë një sukses i plotë.

Tërheqja e tij kryesore është një xhiro nëpër rrugët e qytetit që janë zbukuruar temë magjike. Fillon në thirrje urë e magjepsur, pranë shpellës Tío Añunas, e riemërtuar si e syrit të shtrigës, dhe udhëton nëpër qendrën historike të qytetit. Në shumë vende në këtë do të shihni personazhe magjikë që ju përshëndesin.

Gjithashtu, ka disa vende vërtet kurioze. Për shembull, ai Pikëpamja bezdisëse, ku disa magjistare trazojnë një kazan. Ose gjithashtu shatërvani i dragoit, nga e cila del kjo krijesë e tmerrshme. Ose, më në fund, këndvështrimi i Konventës ose njëjës duke uruar mirë.

Soportújar ka edhe një shtëpi me çokollatë Hansel dhe Gretel. Por ndoshta ylli i këtij turneu është shtëpia e shtrigës Baba Yaga. Në këtë rast, bëhet fjalë për një krijesë të mbinatyrshme që vjen nga mitologjia sllave. Sipas saj, ajo jeton në një ndërtesë të mbështetur në këmbët e mëdha të shpendëve, e cila, natyrisht, është në qytetin e Granadës. Dhe, krahas saj, shëmbëlltyra e tmerrshme e këtij personazhi, e cila nuk do t'ju lërë indiferentë.

I gjithë ky projekt për të cilin po flasim është vërtet unik. Po kështu, që nga viti 2009, shoqërohet nga Panairi i përhumbur, i cili zgjat afërsisht një javë dhe përfshin muzikë, teatër, cirk dhe poezi. Ekziston edhe një Halloween, me muzikë dhe të djegur. Por tema e shtrigave nuk është e vetmja gjë interesante që ju ofron Soportújar.

Arkitektura tipike e La Alpujarra

ariu në model

Shtëpia Soportújar me një model të qytetit në çatinë e saj

E gjithë qendra historike e këtij qyteti të bukur në Granada është një shembull i arkitekturë tipike alpujarreña. Ai përbëhet nga shtëpi të gëlqeruara të zbukuruara me vazo lulesh në ballkonet e tyre. Ata kanë çati të sheshta të varura nga rrasa. Dhe shtëpitë kornizojnë rrugë të ngushta dhe të pjerrëta. Por ndoshta elementi më karakteristik i tij është arkada ose tinao.

Është një lloj tuneli nën shtëpi që lidh një rrugë me një tjetër dhe është shumë i bollshëm në qytet. Aq shumë sa Soportújar do të thotë "vendi i arkadave".

Nga ana tjetër, në urbanistik keni një tjetër surprizë. Bëhet fjalë për rruga Zanjilla, që sipas bartësve, siç quhen edhe ata, është “Më magjike dhe më e ngushta në Spanjë”. Me pak fjalë, para se të mbërrini në qytet mund të merrni një ide se si është. Sepse do të gjeni një ndërtesë në çatinë e së cilës ka një model të qytetit.

Kisha e Santa María de Soportújar dhe qendra budiste

Qendra Budiste Soportújar

Stupa e Qendrës Budiste O'Sel Ling

Ka dy monumente kryesore fetare që mund t'i gjeni në qytetin e Granadës. E para është e çmuara kisha e Santa María la Mayor, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të sipas kanuneve të stilit Mudejar. Megjithatë, ajo u reformua në fund të shekullit të XNUMX-të. Është një tempull i vogël ku mund të shihni gjithashtu një altar të bukur barok të shekullit të XNUMX-të.

Megjithatë, gjëja më unike në lidhje me Soportújar është ndoshta Qendra Budiste O'Sel Ling. Ajo u përurua nga vetë Dalai Lama Gyatso dhe ka një zonë pritjeje për vizitorët, një rrotë lutjeje, vendin e perëndeshës Tara dhe të tjerë për tërheqje dhe meditim. Megjithatë, elementi kryesor i saj është stupa, që simbolizon rrugën drejt iluminizmit.

Pavarësisht nëse i përkisni kësaj feje ose thjesht dëshironi të largoni stresin e përditshëm, ne ju rekomandojmë. Ajo ka shtëpi të vogla individuale të të moshuarve mbi një mijë e pesëqind metra të larta përpara Maja Mulhacén dhe qytetet e bardha të Kapileira o Bubion. Imagjinoni paqen që mund të gjeni në një vend kaq magjik.

Sierra Nevada

Rruga për në Mulhacén

Një rrugë ecjeje për në Mulhacén, në Sierra Nevada

Një tjetër nga atraksionet e mrekullueshme që ju ofron Soportújar është pikërisht vendndodhja e tij. Është i plotë Parku Kombëtar dhe Natyror i Sierra Nevadës, ku mund të praktikoni sporte si ski dhe të tjera që lidhen me borën. Por edhe ju ofron shtigje të mrekullueshme ecjeje dhe biçikletash malore.

Sa për këtë të fundit, thirrja Rruga e Transnevadës kalon nëpër qytetin e Granadës. Është një rrugë e gjerë prej më shumë se katërqind kilometrash që ndahet në tetë etapa. Ai shkon përgjatë rrugëve dhe shtigjeve të pista në një lartësi prej XNUMX deri në XNUMX metra që ofrojnë pamje të mrekullueshme.

Sa për shëtitje, ajo gjithashtu kalon përmes Soportújar GR7. Në këtë rast, është një rrugë edhe më e gjatë se ajo e mëparshme, pasi shkon nga Tarifa lart Andorra përgjatë bregdetit Andaluzian, Levantin dhe Katalan, domethënë është pothuajse tre mijë kilometra i gjatë. Gjithashtu, është pjesë e shtegu europian E4, e cila përfshin Kontinentin e Vjetër nga Chipre në ngushticën e Gjibraltar.

Më pak e gjerë se kjo, edhe pse me rreth treqind kilometra gjatësi, Shtegu i Sulejrit ose GR-240 ai gjithashtu kalon Soportújar. Në këtë rast, ai udhëton nëpër Sierra Nevada, La Alpujarra, luginën Lecrín dhe më shumë zona të provincës së Granada, si dhe nga të tjerët të Almería. Nuk kemi nevojë të shpjegojmë peizazhet spektakolare që ju ofrojnë këto rrugë ecjeje dhe biçikletash malore. Ndër këto, për shembull, rik pishina ose ujëvara dok 24.

Por, nëse do të vizitoni Soportújar, do t'ju interesojë gjithashtu të dini se kur janë festivalet e tij dhe, mbi të gjitha, çfarë bie në sy në gastronominë e tij. Mos u shqetëso, tani do të flasim për të gjitha.

Festivalet e Soportújar

Festimet e San Roque

Procesioni i San Roque në Soportújar

Ne ju kemi folur tashmë për Panairin e Haunting dhe Natën e Shtrigave. Prandaj, tani do t'ju flasim për festimet e saj më tradicionale, të cilat janë dy. Në janar, festime kushtuar San Antonit. Krahas aktiviteteve tipike të këtyre festave, bie në sy çiko, një zjarr i madh në të cilin digjen drutë e zonës dhe varrimi i dhelprës.

Kjo konsiston në ecjen e një kukulle të kësaj kafshe nëpër rrugë ndërsa merr përgjigje për ta djegur gjithashtu me fishekzjarre dhe raketa. Nga ana e tyre, festimet e San Roque Ata janë shenjtorët mbrojtës të qytetit dhe zhvillohen në gusht. Së fundi, e diela e Pashkëve një kukull është djegur gjithashtu, në këtë rast të Judës, si një përfaqësim për t'i dhënë fund të keqes.

Gastronomia e Soportújar

gjellë alpujarreño

Pjatë e fortë dhe e shijshme nga Alpujarra

Ky qytet i bukur në provincën e Granadës ka disa produkte tipike. ka një madhështore vaj ulliri dhe disa jo më pak të shijshme perimesi dhe disa të shijshme Mollë të kuqe dhe mirë gështenja. Ato që rrjedhin nga therja e derrave janë gjithashtu madhështore, siç janë bërxollat ​​që bëhen në skarë në chico de san antón.

Sa për recetat tipike, ndoshta ylli është Pjatë Alpujarra. Ka vezë të skuqura dhe proshutë serrano të zonës së bashku me puding të zi, orza, sallam dhe patate. Siç mund ta shihni, është një ushqim i fuqishëm që do t'ju rimbushet pasi të keni bërë një nga rrugët e ecjes që ju kemi propozuar.

Ato janë gjithashtu klasike në Soportújar thërrimet, të cilat bëhen edhe me bukë edhe me bollgur dhe merren me shumë produkte të tjera. Për shembull, me ratatouille, peshk, speca të pjekur dhe madje edhe pjepër ose shalqi. Pikërisht, me speca përgatitet një nga sallatat e shumta që mund të shijoni në zonë. As nuk mungojnë gazpaço dhe Salmorejo, si dhe supa me paprika, hash ose bajame. Nga ana e saj, të skuqura bart perime të ndryshme dhe patëllxhanë me mjaltëPërveç këtyre dy produkteve, ato përfshijnë vezët, qumështin, miellin dhe vajin.

Ndër zierjet, ne rekomandojmë merak me kopër, e cila bëhet me fasule të bardha dhe mish derri, të gjitha të aromatizuara pikërisht me kopër. Së fundi, sa i përket ëmbëlsirave, keni disa të shijshme donuts të skuqur, fritters, pestinos dhe soplillos. pa harruar qumësht i skuqur dhe gjizë me biskota.

Si përfundim, ne ju kemi treguar se çfarë të shihni dhe çfarë të bëni duroj, “toka e magjepsjes”, siç thotë slogani i saj. Është një qytet i mrekullueshëm i vendosur në zemër të Alpujarras grenadinë dhe në Park natyror Sierra Nevada. Sigurohuni që ta vizitoni, pasi është vetëm rreth pesëdhjetë e pesë minuta nga Kryeqyteti i Granadës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*