Eiserner Steg, ura e hekurt në Frankfurt

Pamje e bukur e kësaj ure të njohur

Pamje e bukur e kësaj ure të njohur

Një vend i mirë për të soditur horizontin e qytetit është Ura Eiserner, i njohur gjerësisht si Urë hekuri. Wasshtë ndërtuar në 1868 si një rrugë e re komunikimi me pjesën jugore të qytetit dhe fillimisht ishte një urë me pagesë ku duhej paguar një shumë e vogël parash për të arritur në anën tjetër të lumit, gjë që e bën këtë ndërtim në një tjetër element historik me rëndësi në Frankfurt.

Megjithëse është e njohur gjerësisht si Ura e Hekurit, materiali me të cilin u ndërtua ishte çeliku, edhe pse në kohën e krijimit të çelikut, hekuri ishte një nga metalet më të zakonshëm në ndërtim.

Eiserner Steg nuk është ura origjinale pasi në vitin 1945 ajo u shkatërrua për shkak të bombardimeve të vazhdueshme që qyteti mori nga aleatët. Vite më vonë ai u restaurua plotësisht dhe në atë restaurim u shtua një ashensor.

Nëse jeni nga ata që i kushtojnë vëmendje gjithçkaje, me siguri nuk do t'ju kushtojë shumë punë për të gjetur një pllakë ku do të gjeni një mbishkrim në Greqisht që i përket odisea de Gjyqtar që favorizon ekipin vendas. Në të mund të lexoni ????? ??? ?????? ?????? ?? ?????????? ?????????, e cila arrin në diçka si "Lundrim mbi detin e errët drejt njerëzve që flasin një gjuhë tjetër".

Ky mbishkrim kondenson me pak fjalë dëshirën që banorët e Frankfurtit gjithmonë kanë pasur për të lidhur qendrën e qytetit me zonat e tjera. Në ditët me diell është mirë të bëni një shëtitje dhe të shijoni pamjet e saj të bukura.

Më shumë informacion: Gjermani Todaytravels

 

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*