Ekskursion në malin Takao, destinacion panoramik në Tokio

Javën e kaluar ju thashë se në udhëtimin tim të fundit në Japoni u përqëndrova Tokio dhe rrethinat e tij. Kur nuk është udhëtimi i parë, keni më shumë kohë për të njohur vende që nuk janë aq turistike ose që të paktën nuk i zgjidhni në fushatën tuaj të parë në vend.

Kështu, një shkurt i ftohtë dhe me diell në mëngjes, ne vendosëm të marshonim për në Mali takao për të dalë nga xhungla prej betoni dhe për të parë megalopolin e Tokios nga larg. Këtu ju lë të gjithë iInformacion praktik për të vizituar malin Takao dhe përvojën time.

Mali Takao

Ndodhet rreth një orë nga qendra e Tokios dhe nuk është një mal aq i lartë masa rreth 599 metra. Por distanca dhe ajo lartësi lejojnë pamje të mrekullueshme dhe ju zbuloni se sa malore është Japonia në të gjithë gjeografinë e saj.

Mali është një destinacion shumë i njohur për shëtitje dhe ka shumë rrugë, rreth tetë, që mund të ndiqen dhe janë të shënjuara. Për fat të keq, pothuajse të gjitha shenjat janë ende vetëm në Japonisht, por mjafton të gjesh pak për të mos humbur. Montimi është pjesë e Parku Kombëtar Meiji no Mori Takao Quasi dhe në folklorin japonez ai shoqërohet me një kami të quajtur tengu. A tengu Ai është një krijesë legjendare, diçka njerëzore, diçka zog, duke qenë diçka djallëzore që në fund të fundit u bë një mbrojtës, një frymë e maleve dhe pyjeve.

Si të shkoni në malin Takao

Nga Stacioni i Trenit Shinjuku, në zemër të Tokios, merrni trenin dhe në vetëm 50 minuta mbërrini. Treni i përket Linja Keio dhe ka trena gjysmë të kufizuar të drejtpërdrejtë. Çmimi është 390 jen, rreth katër dollarë amerikanë dhe ka shërbim çdo 20 minuta. Ata ju lëshojnë në stacionin Takaosanguchi.

Gjithashtu, nëse keni Kalim hekurudhor Japoneze dhe ju doni të përfitoni nga ajo, ju mund ta përdorni atë: ju merrni në Shinjuku the JR Chuo Line në stacionin Takao dhe atje lidheni me Keio. Isshtë një stacion i vetëm dhe kushton vetëm 130 jen. Ju kurseni 390 sepse përdorni trenat kombëtarë japonezë. Stacioni i ankorimit është ndërtuar në një lartësi, kështu që ndërsa prisni për shërbimin Keio, mund të filloni të merrni peizazhin.

Pas një udhëtimi prej vetëm tre minutash, ju mbërrini në stacionin Takaosanguchi, i cili i përket një fshati shumë piktoresk malor. Ju jeni disa metra larg nga stacioni i teleferikut, mënyra më e shpejtë për tu ngjitur por jo e vetmja sepse sigurisht që mund të ngjitesh duke ecur. Shkova në shkurt dhe ishte ftohtë kështu që teleferiku ishte më i miri.

Ju mund të paguani vajtjen e udhëtimit, 930 jen, ose të paguani një mënyrë për 480 jen dhe nëse doni të ecni poshtë e bëni atë dhe nëse nuk shkoni lart bleni biletën për të zbritur përsëri. Udhëtimi është i shkurtër por ka një pjesë super të pjerrët ku jeni gati vertikal. Fantastike! Ndërsa Shkurti është ende dimër dhe ky vit ishte një muaj mjaft i ftohtë dëbora ishte ruajtur në male kështu që ishte një pamje e bukur.

Kjo teleferik operon nga ora 8 e mëngjesit deri në orën 5:45 pasdite edhe pse gjatë pushimeve dhe pushimeve orët e funksionimit të saj janë zgjatur. Nuk mbyllet asnjë ditë. Po të kishte qenë pranverë apo verë, unë mund të isha përkulur drejt karrige ngritëse, ashensor tjetër i disponueshëmPor në erën e ftohtë do të kisha ngrirë. Kalimi i karriges ka të njëjtin çmim si teleferiku por operon midis orës 9 të mëngjesit dhe 4:30 pasdite dhe deri në orën 4 pasdite midis dhjetorit dhe prillit.

E vërteta është se nëse shkoni në pranverë, me lulet e qershisë, ose në vjeshtë me ngjyrat e saj të shkëlqyera, ngritja e karriges duhet të jetë e shkëlqyeshme.

Mali Takao

Sapo të dilni nga teleferiku mund të zgjidhni të hani diçka dhe më pas të filloni. Në afërsi të stacionit ka disa kafene dhe dyqane që shesin suvenire gastronomike. Ekzistojnë edhe makineritë e njohura të shitjes për pije dhe shumë stola për të pushuar. Do të shihni që rrugët e ndryshme hapen dhe tashmë nga ajo pikë keni disa pika të jashtëzakonshme panoramike për të bërë fotografitë e para.

Nëse keni kohë atje, mund të filloni turneun duke vizituar Parku i majmunëve e cila hapet në mëngjes dhe nuk mbyll asnjë ditë të vitit. Pranimi është 420 jen. Japonia dhe majmunët janë miq të ngushtë dhe ky është një vend i mirë për t'i parë ata në veprim. Shtë një zonë e mbyllur me xham ku jetojnë rreth 40 majmunë që bëjnë shfaqje disa herë në ditë dhe gjithashtu një kopsht të bukur me lule të egra, më shumë se 500 specie. Vazhdova rrugën time sepse ishte herët dhe doja të përfitoja nga dielli meqenëse Tokio ishte gjithnjë me re pasditeve.

 

Ju do të shihni shumë japonezë, kryesisht të moshuar, dhe unë u befasova këndshëm, të cilët janë të veshur si alpinistë dhe ata shkojnë para dhe prapa në mal sikur të jenë 30 vjet më të rinj. Shtegu 1 fillon në bazën e malit, por ngjitja është e vështirë, edhe me pjesët e saj të shtruara, kështu që pothuajse të gjithë fillojnë në majë. Ka shtigje që nuk janë të asfaltuara dhe jo të gjithë kalojnë nëpër stacion teleferikun dhe karrigen.

Shtigje të tjera u mbyllën këtë herë sepse kishte borë dhe ato ishin të rrëshqitshme. E verteta eshte në çdo kohë të vitit është një vend fantastik, me shumë jetë të egër sepse ka më shumë se 1200 lloje të bimëve dhe kafshëve dhe insekteve, midis ketrave dhe majmunëve. Në pranverë është një vend i mbushur me lule qershie, diçka që ia vlen të shihet (nëse shkoni, atëherë ju rekomandoj që të vazhdoni gjysmë ore pas majës në zonën e njohur si Itchodaira). Këtu janë shumëllojshmëri të pemëve qershi.

Dhe së fundmi nëse nuk do të lëvizni shumë nga Tokio dhe doni të përjetoni një onsen, një banjë tradicionale japoneze, këtu mundeni. Nuk është Keio Takaosan Onsen Gokurakuyu me banjat e saj të ndara për burra dhe gra. Këtë herë nuk mund të shijoja një onsen sepse nuk doja të ndahesha nga burri im por nëse shkoni me miqtë rekomandohet shumë.

Mali Takao është një destinacion i shkëlqyeshëm për një ekskursion nga Tokio. Nëse keni shkuar para vitit 2015 ju këshilloj të ktheheni sepse stacioni ishte rinovuar plotësisht dhe është një bukuri e ngrohtë prej druri. Në fundjavë ka shumë më tepër njerëz, por nëse shkoni nga e hëna në të premte mund të shijoni pothuajse vetëm.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*