Ekskursione nga Bangkok

ndërsa Bangkok është një qytet që ka gjithçka në të gjitha kohërat e ditës Mund të jetë që ne duam të përfitojmë dhe të bëjmë disa ekskursione përreth. Ata të famshmit ditë udhëtime që na oksigjenojnë pak dhe na japin më shumë njohuri për fatin tonë.

Pa pasur nevojë të udhëtojmë në distanca të gjata, vetëm një ose dy orë, kemi destinacione të jashtëzakonshme midis tyre qytete antike të shkatërruara, parqe kombëtare dhe destinacione ku mund të luani sporte në natyrë A do të shkoni në Bangkok së shpejti dhe doni të caktoni ekskursione?

Bangkok

Është kryeqyteti i Tajlandës Dhe pasi është një qytet port i vendosur pothuajse në nivelin e detit, nuk rekomandohet të shkoni gjatë sezonit të rëndë të shiut. Kanë një klimë tropikale e lagësht dhe nëse shkon në verë shkon fjalë për fjalë për të gatuar. Shkruaje.

Qyteti është i mbushur me kanale, megjithëse sot shumica dërrmuese janë tubuar dhe janë kthyer në rrugë. Bangkok ka një shërbim metro, tren dhe autobus dhe një aeroport ndërkombëtar. Për ekskursione me siguri do të përdorni autobusët në distanca të gjata dhe të mesme.

Ko Kret

Ne filluam me një destinacion shumë të afërt, vetëm 15 kilometra. Këtu, midis shekujve XNUMX dhe XNUMX pas Krishtit, njerëzit Mon kanë jetuar dhe kanë lënë gjurmët e tyre dominuese. Aty eshte nje ishull antik artificial, një treg shumëngjyrësh gjatë fundjavave nga ora 8 e mëngjesit deri në orën 4 pasdite dhe a Tempulli i madh, Wat Poramaiyikawas.

Ju merrni me qira një biçikletë dhe filloni një aventurë atëherë nuk ka makina në ishull. Nëse dëshironi të blini suvenire, ky është një vend i shkëlqyeshëm pasi ata shesin objekte bronzi dhe terrakote.

Kanchanaburi

Shtë një qytet historik dhe destinacioni më i largët Isshtë 123 kilometra nga qyteti i Bangkok. Udhëtimi duhet të fillojë sa më shpejt të jetë e mundur sepse ka shumë për të parë. Këtu ekziston ura mbi lumin kwai, ai nga filmi me të njëjtin emër.

Ekziston edhe Muzeu i Trenave të Vdekur dhe Muzeu Memorial i Hellfire Pass. Impossibleshtë e pamundur të injorosh historinë këtu, por nëse e pëlqen natyrën mund të ecësh nëpër të Parku Kombëtar Erawan.

Le të shkojmë sipas pjesëve: Muzeu i Trenit të Vdekur ose Ratiway i Vdekjes, në anglisht, kujton vitet në të cilat Tajlanda u pushtua nga japonezët dhe kjo ushtri i detyroi të burgosurit e saj të ndërtonin hekurudhën e Birmanisë dhe një urë.

Këto janë faktet që rrëfen filmi Një urë mbi lumin Kwaunë nga fundi i viteve 50, megjithëse jo i vetmi sepse përvoja traumatike është kthyer në kinema në më shumë raste.

Nga ana tjetër, vetëm pesë kilometra nga qyteti ndodhet një tempull budist Tempulli Wat Tham Phu Wa me shumë shpella dhe tunele me statuja të Budës. Ju mund të shkoni me tren nga Stacioni Hua Lamphong dhe gjithashtu nga Stacioni Thonburi.

Udhëtimi është i mirë dhe shumë i lirë, megjithëse zgjat rreth tre orë dhe makinat nuk kanë kondicioner. Ju gjithashtu mund të merrni një autobus nga Terminali i Jugut.

Rrënojat Ayutthaya

Pak më afër, 70 kilometra nga Bangkok, është Ayutthaya, the kryeqyteti antik i mbretërisë. Shumica e turistëve mbërrijnë në një anije udhëtimi dhe është një ekskursion që mund të organizoni në hotel ose në një agjensi. Autobusët zakonisht largohen herët, si në 6:30 të mëngjesit, dhe janë disa orë duke ngarkuar pasagjerë në hotele të ndryshme.

Vini re emrin e River Sum Cruises dhe Chao Phraya Express, më luksoze. Që nga viti 1991 ata janë Trashëgimia Botërore dhe mënyra më e mirë për të vizituar rrënojat, ka mjaft, është të marrësh me qira një biçikletë ose motor ose të paguash një tuk tuk. Vizita në të gjithë tempujt dhe të gjitha rrënojat kërkon kohë dhe është rraskapitëse sepse nxehtësia nuk jep asnjëherë pushim por nuk mund të kalosh Tajlandë pa shkelur Ayutthaya.

Nakhon Pathom Chedi

Thuhet se është qyteti më i vjetër në vend dhe është një orë larg Bangkok. Nuk është ekskursion gjysmë ditor por a gjithe diten për ta bërë atë me të vërtetë të paharrueshme. Mund të filloni në mëngjes, të drekoni atje dhe të ktheheni pasdite. Në përgjithësi, është një ekskursion që përfundon me një udhëtim në Tregun Lundrues ose në qytetin e Kanchanaburi.

El Tregu lundrues DamnoenSaduak Isshtë rreth 40 minuta nga Nakhon Pathom dhe është më i bukuri dhe më i fotografuari nga të gjitha këto tregje Tailandeze. Ngjyra, fruta, perime, njerëz kudo. Greatshtë e mrekullueshme.

Udhëtimi mund të bëhet me tren ose autobus dhe fotoja me monumenti më i lartë budist në botë, Phra Pathom Chedi nuk mund të mungojë në librin tuaj të albumeve.

Siam i lashtë

Muang Boran është emri i tij dhe ai është një Parku historik ndodhet një orë me makinë nga Bangkok. Ai përmban shumë, pothuajse njëqind, kopje të shumë prej strukturave më ikonike të Tajlandës. Nëse nuk do të udhëtoni në të gjithë vendin dhe doni t'i njihni, është një mundësi ...

E mira është që të gjitha kopjet janë ndërtuar duke ndjekur këshillën e Muzeut Kombëtar, kështu që ka suksese dhe është provuar që të gjitha strukturat dhe monumentet të rrethohen nga peizazhe të ngjashme me ato të vendndodhjes së tyre origjinale.

Ju mund të shkoni me taksi, me autobus me ajër të kondicionuar, 511, ai në rrugën Pinklao-Paknam, deri në fund të itinerarit. Nga atje ju merrni një minivan, 36, në park. Nëse vizitoni faqen e internetit do të shihni se ka furgonë që largohen nga stacioni BTS. Pranimi është 700 bht për të rritur.

Kjo faqe është e hapur çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në ora 7 pasdite. Brenda ju mund të lëvizni me karroca golfi për dy, katër dhe gjashtë persona për 150, 300 dhe 450 Baht në orë.

Parqe dhe peisazhe kombëtare pranë Bangkok

Rreth dy orë nga Bangkok është Parku Kombëtar Khao Yai që daton nga vitet '60. Ai përshkohet nga një rrjet i gjatë shtigjeve që shtrihen nga 500 metra deri në tetë kilometra të gjata, kështu që nëse ju pëlqejnë aktivitetet në natyrë, ai është një destinacion i mirë.

Shtigjet lidhin zonat për piknik dhe kampe me ujëvarat dhe pikat e favorshme. Për shembull, ka 20 metra të larta Haew Suwat Falls, ai që shfaqet në La Playa, filmi nga Leo Dicaprio. Eshte Trashëgimia Botërore dhe ju mund të merrni me qira një taksi për t'ju marrë ose për të marrë një autobus nga Monumenti Victoria.

Një tjetër destinacion nën diell është Kampi i zgjimit Otzi, për tifozët e wakeboarding. Ka shtëpi njëkatëshe në breg të liqenit dhe gjithashtu një vendpushim, kështu që nëse ju pëlqen shumë, mund të qëndroni disa ditë. Një park tjetër për adhuruesit e sportit është Parku i Peshkimit Bung Sam Ran.

Shtë një liqen në periferi të qytetit me guida private të cilët të marrin për të peshkuar. Udhëtimi me taksi është 40 minuta dhe ju lehtë mund ta mbyllni marrëveshjen me një tarifë fikse me shoferin.

Kho Larn është një ishull koral me gjashtë plazhe në të cilën mund të praktikoni shumë sporte ujore. Mbërrini me traget nga Pier Bali Hai në Pattaya dhe mund të bëni snorkelling, zhytje, paragliding dhe udhëtime argëtuese të bananes. Ka restorante, tezga, ju hapni dhe një ujë jeshile smeraldi që është një ëndërr.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*