Ekskursionet më të mira nga Tokio

Tori

Një nga qytetet më magjepsëse në Azi është Tokio. Ndoshta tani moderniteti i saj nuk tërheq aq shumë vëmendje sepse përparimet teknologjike po globalizohen me shpejtësi, por unë imagjinoj që në vitet '70 ose '80 ecja nëpër rrugët e saj duhet të ketë qenë, për shumë njerëz, në një planet tjetër. Në një farë mënyre, Tokio është ende i tillë, por jo aq shumë për përparimet teknologjike që tregon, por për shkak të kulturës së tij shekullore dhe shoqërisë së saj, një alkimi që është e vështirë të përshkruhet, por që ju e ndjeni sa më shpejt që të shkelni në kryeqytetin japonez.

Shumë e përkufizojnë atë si "një qytet i madh". Nuk është se ka rrokaqiej të mbushur gjithandej, por është më tepër një qytet i gjerë, i gjerë, me parqe dhe një rrjetë të ngatërruar rrugësh, rrugësh dhe rrugicash pa trotuare. Ne mund të shkruajmë shumë për atraksionet turistike në Tokio, por sot unë propozoj të udhëtoj më tej dhe të njoh disa prej tyre ekskursionet më të mira që mund të bëhen nga Tokio. Me trenin e plumbave distancat shkurtohen si me magji dhe ju keni mundësinë të zbuloni një Japoni tjetër disa kilometra nga metropoli i madh.

Yokohama

Yokohama

Shtë qyteti më i afërt me Tokion dhe i dyti për nga madhësia në vend. Ndodhet vetëm gjysmë ore nga kryeqyteti me tren, kështu që është si sateliti më i afërt. Ishte porti i parë japonez që u hap me forcë për të tregtuar me Perëndimin në shekullin e XNUMX-të, kështu që ruan disa nga ai qytet port që u bë dhe Ka qytetin më të mirë kinez në të gjithë Japoninë dhe disa banesa të stilit të vjetër dhe perëndimor në rrethin e Yamate.

Ju mund të shëtisni nëpër Chinatown, me katër portikat e tij shumëngjyrëshe dhe restorantet dhe dyqanet e panumërta kineze brenda. Ju mund të pushoni në Port Osanbashi, terminal lundrimi, me pamje të mrekullueshme të bregdetit, shëtisni nëpër Yamate dhe Otomachi, ku janë shtëpitë e vjetra të tregtarëve dhe diplomatëve perëndimorë, ose ndoshta vizitoni Muzeun e Ramen, supën e famshme japoneze me petë.

Kamakura

Kamakura Buda

Kamakura është më pak se një orë nga Tokio, në bregdetin e Prefekturës Kanagawa. Ishte një qytet shumë i rëndësishëm në Mesjetë, para se qendra e pushtetit të kalonte në Kioto. E vërteta është se Kamakura ka qenë shumë e vogël, por si kthim ofron një pjesë të mrekullueshme të faltoreve antike, tempujve, monumenteve historike dhe plazheve të bukura për t’i shpëtuar nxehtësisë.

Buda i Madh i Kamakura Isshtë një nga statujat më të mëdha prej bronzi në botë. Tempulli Kenchoji është tempulli më i rëndësishëm Zen këtu dhe i dyti është tempulli Engakuji. Ndër vendet e shenjta Shinto, feja animiste tradicionale e Japonisë, janë Shenjtërorja Hachimangu dhe Zeniarai Benten. Pastaj ka shumë më tepër, por pasi zona është e pyllëzuar gjëja më e mirë është të ecësh, ecni shtigjeve që ka dhe përfundoni në një nga plazhet e tij me hotele dhe burime të nxehta.

Si të shkoni në Kamakura? Me tren drejtpërdrejt nga Stacioni Tokyo ose Stacioni Shinjuku. Brenda qytetit dhe në zonë ka tramvaj dhe autobusë, por pasi është një zonë e vogël ju mund të bëni rrugën kryesore në këmbë ose duke marrë me qira një biçikletë.

Pesë Liqenet e Fujit

Mali Fuji

Ky është një rajon në rrëzë të malit Fuji, mali i shenjtë i Japonisë. Shtë në anën veriore dhe Në rreth një mijë metra lartësi janë pesë liqenet e bukura të Fuji. Kartolina e malit dhe liqeneve është një nga më të bukurat dhe të rekomanduara për turizëm. Liqenet janë Saiko, Yamanakako, Shojiko, Motosuko dhe Kawaguchiko. Në zonë ka shumë burime të nxehta dhe muze.

Liqeni Kawaguchiko është ai që duhet të vizitoni  sepse është më e lehtë për të hyrë. Këtu keni një teleferik që kushton 720 jen vajtje-ardhje, burime të nxehta dhe muze. Pjesa tjetër kushton të shkosh atje pa makinë. Nëse mund të zgjidhni një kohë të vitit për të shkuar, mund të jetë një ide e mirë ta bëni atë në mes të fundit të Prillit dhe Qershorit sepse Fuji Shibazakura, një festival në të cilin fushat janë të mbuluara me mijëra lule, shibazakura, me trëndafili të nxehtë, të bardhë dhe vjollcë.

Nikko

Nikko

Në Nikko është faltorja dhe mauzoleumi i Tokygawa Ieyasu, një nga zotërit e mëdhenj feudalë që sundoi kombin deri në rishfaqjen e pushtetit të perandorit. Ai ishte themeluesi i shogunatit Tokugawa dhe këtu ai është varrosur. Kjo faltore dhe faltoret e tjera të vjetra në Nikko ndodhen rreth 40 minuta në këmbë nga stacionet e trenit Nikko ose Tobu. Nëse blini kartën 500 jen në ditë mund ta përdorni autobusin falas. Sot është një park kombëtar shumë i bukur në vjeshtë, me liqene dhe fshatra termalë.

Ikaho Onsen

Ikaho Onsen

Ky qytet ose term termik nuk është i vetmi që është në rrethinat e Tokios, por na ndihmon të dimë se për çfarë bëhet fjalë. Ky onsen është në shpatet e malit Haruna dhe është një nga personat më të njohur në prefekturën Gunma. Isshtë një qytet i vjetër i njohur për shkallët e tij të veçanta prej guri që kalojnë 300 metra dhe në anët e të cilit ka ryokan, bujtina tradicionale japoneze dhe dyqane.

Dhe meqenëse jeni këtu, si një ekskursion, mund të ngjiteni për të parë liqenin e Caldera të Malit Haruna. Mos harroni se në Japoni aktiviteti vullkanik është i rëndësishëm dhe kjo është arsyeja pse ka tërmete dhe burime të nxehta kudo. Siç mund ta shihni, në dhe përreth Tokios ka shumë për të parë dhe për të bërë. Dhe gjithçka, absolutisht gjithçka është e paharrueshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*