Fermë Moreruela

Manastiri në Granja de Moreruela

Qyteti i Fermë Moreruela Ndodhet në zemër të rajonit Zamora të Tokë bujqësore. Me rreth dyzet e një metër katror sipërfaqe dhe shtatëqind lartësi mesatare mbidetare, zona e saj komunale ka rreth dyqind e tetëdhjetë banorë dhe laget nga lumi Esla.

Njihet si Santa Eugjenia Në mesjetë, ajo ndryshoi emrin e saj kur iu dhurua manastiri i Santa María de Moreruela, për të cilën do t'ju tregojmë menjëherë. Tashmë në shekullin e XNUMX-të, qyteti u integrua në provincën e Zamora dhe në rrethin gjyqësor të benavente. Por, pa u zgjatur më tej, le të vazhdojmë t'ju tregojmë se çfarë të shihni dhe të bëni në Granja de Moreruela.

Manastiri i Santa María de Moreruela

Kisha e Santa María de Moreruela

Kreu i kishës së Santa María de Moreruela

Është padyshim monumenti kryesor i qytetit të Zamoranit, sepse, megjithëse është i rrënuar, ruan ende një pjesë të mirë të arkitekturës së tij. është deklaruar Pasuri me interes kulturor dhe do ta gjeni mbresëlënëse. Ndërtimi i saj filloi në fund të shekullit të XNUMX-të dhe, me kalimin e kohës, do të bëhej një nga qendrat më të rëndësishme të manastirit të qytetit. Urdhri Cistercian në Spanjë. Megjithatë, ka referenca për një manastir të mëparshëm.

Përgjigjet stil romantik dhe gjëja e parë që u ndërtua ishte e madhe Iglesia, e cila ka gjashtëdhjetë e tre metra e gjatë dhe njëzet e gjashtë metra e gjerë. Ka planimetri kryq latine me tre nefe të ndara në nëntë seksione, një tërthore të madhe dhe ballinë. Në të njëjtën kohë, në këtë të fundit kishëz e madhe kryesore në formë gjysmërrethore dhe me një ambulator nga i cili, nga ana tjetër, dalin shtatë kapela.

Po kështu, në kokën e kokës ka mbetje pikturash polikrome me tematikë heraldike dhe bimore. Nga ana e tij, transepti është i mbuluar me qemer me majë fuçi dhe në krahun jugor ka një derë të bukur me një arkivolt të trefishtë.

Nga ana tjetër, pjesa e jashtme është spektakolare, veçanërisht në pjesën e ballores, ku ka tre lartësi. E para ka absida të vogla, e dyta është ambulatore dhe e treta i përgjigjet kapelës kryesore të lartpërmendur me dritare. Po kështu, fasada jugore është ruajtur pothuajse tërësisht, ndërsa fasada veriore është lënë në gjysmë lartësi. Më në fund, në krahun verior të lundrimit mund të shihni një bukuri rozetë e ndezur. Por manastiri përbëhej nga shumë dhoma të tjera.

Shtëpia e kapitullit

manastiri i manastirit

manastiri i manastirit

Ajo ishte e dyta për nga rëndësia pas kishës në jetën konvencionale. Këtu murgjit u takuan për të diskutuar çështjet e rëndësishme të manastirit dhe për të festuar funerali të njerëzve të mëdhenj të zonës. Ka një planimetri katrore me katër kolona të mëdha qendrore dhe është i mbuluar nga qemere me brinjë që tashmë janë të vërteta. gotik.

Ndërtimi i saj ka ndodhur tashmë në shekullin e XNUMX-të, me këtë stil arkitekturor në fuqi të plotë. Por nuk duhet ta ngatërrojmë me dhoma e murgjve, një dhomë tjetër që ata e përdornin për të bërë punën e tyre. Prandaj, ndër dhoma të tjera lidhej me kopshtin dhe oborrin e brendshëm.

Me pak fjalë, ishin hapësira të tjera shtëpiake Kuzhina, trapeza ose dhomën e ngrënies dhe dhomat që shërbenin si dhoma gjumi te murgjit. Ata u ngjitën tek këta pas shërbesës së fundit liturgjike të pasdites dhe i lanë për të shkuar në ordinancën e kishës, e cila lidhej me ta me një shkallë.

Manastiri

Manastir manastiri

Manastir i Santa María de Moreruela

Mund ta shihni në anën veriore të kishës, me të cilën komunikonte përmes dy dyerve. Planimetria e saj është pothuajse katrore dhe, në kohët mesjetare, duhet të ketë pasur arkada të mbuluara me dru. Mbani në mend se pamja e saj aktuale është për shkak të një reformë e kryer në shekullin e XNUMX-të, kështu që nuk përputhet me pamjen e tij origjinale. Për të njëjtën arsye, besohet se në qendër kishte një shatërvan, tipik për manastiret cisterciane, megjithëse nuk ka asnjë dëshmi për ekzistencën e tij.

Arkitekturisht, ishte aksi i manastirit, meqenëse komunikonte me shumicën e varësive të saj. Megjithatë, disa nga daljet e saj, si ajo që i jepte akses në pemëtore, u mbyllën për shkak të reformës së sipërpërmendur. Nga ana tjetër, përmes thirrjes kalimi i të konvertuarve, keni arritur në konak të manastirit. Kjo funksiononte tashmë në shekullin e XNUMX-të, veçanërisht për pelegrinët që bënin Rruga e Santiagos, dhe kishte një infermieri dhe farmaci, ku kujdeseshin edhe murgjit e sëmurë.

Më në fund, manastiri kishte prona të tjera që e lejoi të mbijetonte. Për të marrë ujë, ata kishin një grup mullinjsh uji në lumin Esla. Kishin edhe tjegull dhe mbi të gjitha zotëronin tokë bujqësore në qytete të ndryshme të afërta si p.sh Ujitja e Shtegut, kova o Cerecinos del Carrizal. Ata madje kishin shtëpi dhe magazina në qytetet e Toro dhe Zamora, e cila do t'ju japë një ide për forcën që kishte ky ansambël monastik në kohën e tij.

Qendra e Interpretimit të Urdhrit Cistercian

Santa María de Moreruela

Një pamje tjetër e kishës së manastirit

Pikërisht, për të vlerësuar rëndësinë e manastirit dhe fuqinë që ushtronte në atë kohë Urdhri Cistercian, ju keni këtë qendër interpretimi të vendosur në Granja de Moreruela. Gjëja e parë që do t'ju tërheqë vëmendjen është ndërtesa që e strehon, pasi është një ndërtim modern që nuk ka të bëjë fare me romane apo gotike. Megjithatë, për vëllimet e saj kubike dhe format gjeometrike, arkitekti Leocadio Peláez ka kërkuar frymëzim në pastërtia arkitekturore e romaneske cisterciane.

Por ajo që tregohet brenda është më e rëndësishme. Duhet një turne në historinë e këtij urdhri monastik që lindi në Francë, u bazua në sundimi i Shën Benediktit dhe shkëlqimi maksimal i të cilit ndodhi në shekujt XNUMX dhe XNUMX për të rënë në shekullin e ardhshëm. Nëpërmjet objekteve arkeologjike të gjetura në manastirin Granja de Moreruela, paneleve dhe modeleve të ndërtimeve të rendit, do të njiheni më mirë me emocionet. Historia cisterciane.

Monumente të tjera të Granja de Moreruela

Lumi Esla

Lumi Esla, i cili kalon nëpër komunën e Granja de Moreruela

Në zonën e quajtur Abrigo del Portalón, e vendosur në bregun e majtë të lumit Esla, mund të shihni piktura skematike të shpellës. Është një nga shembujt e paktë të këtij arti parahistorik në të gjithë krahinën e Zamorës. Nëse vini për t'i parë, do të gjeni një panel informacioni për t'ju udhëhequr.

Por me rëndësi më të madhe është kisha e San Juan Bautista, që do ta gjeni në qendër të Granja de Moreruela. E ndërtuar me tulla të kuqe dhe gurë të lehtë, i përgjigjet stil romantik. Këtu përfshihen harqet gjysmërrethore të fasadës dhe dritareve të saj, si dhe kambanoren qendrore që ngrihet në fasadë. Nga ana tjetër, pjesa kryesore e altarit është barok dhe gjithashtu strehon gdhendje të Shën Antoni Abati dhe Krishti i Amparos.

Festimet dhe gastronomia e qytetit Zamora

Bukë kandili

Bukë e bukë kandili

Sa i përket të parës, shenjt mbrojtës i qytetit Zamoran është Shën Gjon Pagëzori, festa e të cilit festohet më njëzet e katër qershor. Por ndoshta më e rëndësishme është Krishti i Amparos, e cila zhvillohet të dielën e tretë të shtatorit me një meze të lehtë pranë manastirit. Festimet e San Antonio, me një ankand dhuratash për shenjtorin, ose më XNUMX mars, me bekimin e arave. Por me rëndësi më të madhe është pelegrinazhi i Shën Markut, që zhvillohet më XNUMX prill në brigjet e Eslës. Ai plotësohet me një procesion dhe një rruzare dhe, ndër produktet e konsumuara, janë qumështi i skuqur dhe pudingu i orizit.

Kjo na bën të flasim me ju për gastronomia e Granja de Moreruela që ju të shijoni. Nuk është shumë e ndryshme nga ajo që është e zakonshme për të gjithë rajonin e Tokë bujqësore, e cila, meqë ra fjala, është e shijshme dhe mbushëse. Ata dallohen në të salsiçe y qengji i pjekur. Por gjithashtu pëllumbi dhe mish të tjerë të qengjit. Po kështu, ato janë shumë të shijshme të gatuara si atë me thjerrëza nga zona, të cilat eksportohen edhe në SHBA.

Nga ana tjetër, tufa e madhe e deleve në rajon lejon që të bëhen djathëra të shijshëm, si të ashtuquajturit. Këmba e Mushkës ose Villalón. Mund ta shoqëroni me bukë e bardhë ose receta të tjera për këtë produkt. Për shembull, ngjit donuts (disi e ëmbël) ose ëmbëlsira vaji. Mban edhe bukë tortë me lëvore, e cila shoqërohet me copa mishi derri, sheqer dhe lëkurë limoni.

Me të kalojmë tek ëmbëlsirat tipike të zonës. Ne kemi përmendur tashmë puding orizi dhe qumësht i skuqur. Por ju gjithashtu mund të shijoni disa të hollë shtojcat. Bëhet fjalë për një brumë të skuqur që përmban anise dhe po ashtu lëvore limoni. Ju gjithashtu mund të shijoni disa torrija me bukë kandili ose disa arre.

Si të shkoni në Granja de Moreruela

A-66

Autostrada La Plata (A-66)

Ky qytet kastilian ndodhet rreth tridhjetë e tetë kilometra larg qytetit të Zamora. Për të arritur atje, keni linja autobusësh që nisen nga kryeqyteti. Por, ndoshta, është më mirë që të udhëtoni me makinën tuaj. Për ta bërë këtë, ju duhet të merrni Autostrada La Plata (A-66) ose, nëse preferoni të ecni më ngadalë, Kombëtare 630, në pikën kilometrike të së cilës ndodhet popullsia 239.

Si përfundim, ne ju kemi treguar se çfarë mund të shihni dhe të bëni Fermë Moreruela. Mjafton t'ju këshillojmë që nëse e vizitoni, shkoni edhe në qytete të së njëjtës krahinë Toro o benavente, të cilat janë, po aq, monumentale. Ejani dhe zbuloni këtë zonë të bukur të Spanjës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*