fshatrat naturiste

Plazhi në Bregun e Natyrës

Ne kemi folur ndonjëherë këtu për nudizmin dhe naturizmin, mënyra të jetesës që të dyja karakterizohen nga praktikimi i lakuriqësia Te perbashket. Sqarojmë atëherë se të dyja gjërat nuk janë të njëjta, në thelb sepse naturizmi nuk është thjesht të ecësh lakuriq, por të ndash, tolerosh dhe respektosh të tjerët dhe natyrën.

Pra, nëse kjo mënyrë jetese ju intereson këtu ne ju lëmë informacione rreth saj fshatrat naturistë, çfarë janë dhe shtoni disa shembuj në Spanjë.

Çfarë është naturizmi?

plazh naturist

 

Nuk ka shumë për t'i shtuar asaj që thamë më sipër, por është e nevojshme të bëhet e qartë se naturizmi dhe nudizmi nuk janë ekuivalent. Nudizmi ka të bëjë me zhveshjen asgjë më shumë, pa asnjë filozofi në të, ndërsa Naturizmi konsiderohet si një mënyrë jetese që shkon paralelisht me natyrën dhe racën njerëzore.

Prandaj flasim për tolerimin dhe respektimin dhe ndarjen e jetës ose momenteve të caktuara të saj në komunitet, për shembull, pushimet. Kur bëhet fjalë për ta, ka shumë vende në Spanjë ku ka komunitete naturiste. Këtu ecja lakuriq është e detyrueshme, me disa përjashtime.

Plazh lakuriq

Në këto vende duhet të ecësh me peshqir, të ulesh në vende të përbashkëta dhe të respektosh tjetrin duke qenë i matur dhe jo ekzibicionist me qëllim. Ideja është që të ecni lakuriq sa më shumë që të jetë e mundur (në plazh, pishinë ose banjë), përveç rasteve kur moti nuk është i përshtatshëm ose nuk lëviz nëpër zona të tilla si restoranti, bari ose tarraca.

Cilat qytete naturiste ka në Spanjë?

Fonoll

Fonoll

Ky qytet naturist Është në qendër të Katalonjës, në Valle del Corb dhe është, pa dyshim, më i famshmi në vend. Nëse shkoni me makinë, është midis qyteteve Vallfogona dhe Guimerà, ose midis Forès dhe Passanant. Nëse shkoni me autobus, ka një shërbim dy herë në ditë nga Barcelona që kalon përmes Igualada, dhe një tjetër çdo ditë nga Tàrrega në Guimerà dhe Vallfogona.

I përket një grupi privat që ka formësuar komunitetin që nga viti 1998. Të gjithë dalin lakuriq, nga kryetari e deri te vizitorët e rastësishëm. Sigurisht, duke qenë se dimrat janë mjaft të ftohtë, vera është koha më e mirë për ta vizituar. Kompleksi ka 200 hektarë shtigje dhe pyje dhe ofron një shumëllojshmëri strehim: apartamente, bujtina, kabina dhe zona kampingu.

Për të hyrë duhet të blini bonus aksesi që përdoren për një ditë, një ditë dhe një natë ose ka edhe të përvitshme. Ato nuk janë të nevojshme për fëmijët nën moshën pesë vjeç. Ato blihen në pritje, pas mbërritjes. Çfarë tarifash keni? Leja ditore për të rritur kushton 4 euro, kalimi i ditës dhe i natës 7,50 euro dhe leja vjetore kushton 51 euro.

Pamje të El Fonoll

Çfarë objektesh janë këtu? Ka 20 kilometra të shtigje nëpër tokë të pyllëzuars, mund të shkoni vetë ose me një guidë, mund të blini në dyqan, të shijoni zonë pikniku me kapacitet për 400 persona, me tavolina, karrige dhe grila, zona me lojëra ku mund të argëtoheni me ping-pong ose gjuajtje me hark, thjesht për të përmendur disa lojëra, mund të bëni çiklizëm (ka rreth 30 biçikleta malore në dispozicion), ekziston pishinë, hay kopshte organike dhe kafshë të lira, ferme, fushë tenisi, futbolli dhe volejbolli, një bibliotekë, një sauna diellore, a sallon masazhi, banja me baltë dhe dhomë me diell.

Pishinë në El Fonoll

A ka internet dhe telefon? Po, aksesi në internet është falas, me kabllo dhe WiFi, sipas kërkesës. Dhe mirë, përtej kompleksit gjithmonë mund të dilni dhe të vizitoni qytete të tjera piktoreske në zonë si Guimerà, Vallfogona, Conesa, Forès, Vallbona de les Monges, Ciutadilla, Tàrrega, Cervera, Santa Coloma de Queralt, Santes Creus, Montblanc, Poblet ose Verdu.

Natyra e vërtetë

Zona naturiste e Vera natura

Ndodhet në Almerinë lindore dhe është një nga destinacionet më të mira të naturistëve në Evropë. Ka zhvillime të ndryshme me shërbime të ndryshme, me plazh, kopshte, pishinë e shumë të tjera.

Vera Natura është në Almeria kështu që ju mund të arrini atje në disa mënyra. Aeroporti është 45 minuta larg, mund të përdorni autobusin nga Almeria, ka shërbim çdo gjysmë ore, mund të shkoni edhe me taksi ose makinë me qira.

Brenda fshatit naturist do të gjeni: a supermercado konsumoj, a bar Restorant e cila është e hapur çdo ditë nga mëngjesi në darkë, me pamje të mrekullueshme të detit. Është në qendër të plazhit naturist, kështu që ju e keni në dorë gjatë gjithë ditës.

Plazhi Natyror i Verës

Ekziston edhe një disa bare plazhi, Vera Natura, e hapur gjatë gjithë ditës, prej druri dhe me një tarracë shumë të njohur; dhe El Pirata, aty pranë, me një atmosferë të re dhe muzikë, e cila merr me qira hamak dhe ofron shërbime sportive ujore.

Plazhi ka shezllone qe jepen me qera me cmime te mira ka nje kioska e akullores dhe pijeve joalkoolike e cila shet edhe ushqime vegjetariane dhe gjera te ndryshme plazhi, nje dyqan qe jep me qera lojëra me ujë dhe disa telefona publikë, një përballë zyrës së Natsun dhe një tjetër në recepsionin Vera Natura. Deri tani këto janë të gjitha shërbimet dhe objektet që ndodhen brenda zonës së naturistëve.

E theksoj këtë sepse Vera Natura është një kompani që jep me qira prona private në gjashtë urbanizime private në Playazo de Vera, duke përfshirë edhe këtë që është naturist.

Estepona

Pamje të Costa Natura

Kjo faqe është Në Malaga dhe gëzon një plazh shumë të mirë. Ketu eshte Hoteli Costa Nature, i vizituar shpesh nga turistët gjermanë dhe francezë, kështu që do të keni pak shoqëri ndërkombëtare.

Është ndërtuar në vitet '70 të shekullit të 196-të dhe megjithëse ishte planifikuar në masë, në fund u ndërtuan vetëm XNUMX shtëpi. Të Plazhi Cowboy Creek, është 2500 me 30 metra dhe është i njohur plazh naturist në zonë që nga viti 1979, pra Është i pari në Spanjë me këtë emër.

Nuk është se është e detyrueshme të praktikosh naturizëm apo nudizëm për të hyrë në hotel, por është e vërtetë që pjesa më e madhe e aktiviteteve që propozon janë brenda këtij kuadri, ndaj nuk ka rrugë shpëtimi kur vjen puna për të hequr rrobat.

Banorët në Costa Natura

Këtë tetor plazhi Arroyo Vaquero po bëhet objekt polemikash sepse duket se ata do të instalojnë një klub plazhi pak metra larg plazhit nudist dhe biznesi i ri nuk do që njerëzit të jenë të zhveshur kur marrin me qira hamakët e tyre, për shembull.

Qyteti turistik është në të bukur Costa del Sol, në jug të vendit, me një shëtitore të mbushur me palma. Porti është sportiv dhe ka pjesën e tij të drejtë të restoranteve dhe bareve dhe një qytet mjaft të vjetër.

Kampingu El Portús

Kampingu El Portús

Ky kamping është në Murcia, 10 kilometra nga Kartagjena. Shtë një faqe familjare ku mund të praktikoni naturizëm në plazhe të ndryshme të tilla si Cala de los Dentoles, Parreño Beach, Negrete Beach, Cala Aguilar ose vetë Plazhi El Portús.

Është një truall me rreth 500 parcela 100 metra katrorë, pothuajse të gjitha me lidhje elektrike. Ka pesë tualete moderne, të vendosura mirë, të gjitha me ujë të ngrohtë falas dhe dy prej tyre të përshtatshme për personat me aftësi të kufizuara. Ka gjithashtu WiFi, një bar plazhi, restorant, supermarket, pishinë verore dhe dimërore, një mini spa dhe ambiente sportive.

Për të qëndruar, atëherë, ka 15 studime i kushtëzuar mirë, Ferma Montalvo, 30 metra katrorë dhe me kapacitet maksimal për tre persona. Gjithashtu ka bungalots të katër stileve dhe kampe karvaning

Portus

Këto janë vetëm disa nga shumë fshatrat naturiste në Spanjë. Ka shumë të tjera, për shembull: Charco de Palo, në Lanzarote; SierraNature, në Valencia; ka shumë plazhe në Kadiz (Punta Candor, Calas de Poniente ose Cala de Aceite; ka gjithashtu në Huelva (Nueva Umbría, Cuesta Maneli-Rompeculos); Y në Almeria Cabo de Gata-Nijar, Playa Monsul ose Playa de los Muertos).

Nëse kjo nga naturizëm jeni të interesuar dhe dëshironi të provoni, sepse në të gjitha këto fshatrat naturistepo ju mirëpresim Natyrisht, gjithmonë me respekt që nuk bëhet fjalë vetëm për t'u zhveshur dhe shtirur soditës por për të praktikuar një mënyrë jetese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*