7 gjëra për të bërë në një udhëtim në Australi

Koalas, kafshë të Australisë

Kurdoherë që shkojmë në një destinacion kemi disa gjëra thelbësore në mendje për të vizituar ose për të bërë. Nëse shkojmë në Paris duhet të shohim Luvrin dhe Kullën Eifel, në Londrën Big Ben dhe në Romë Koloseun. Gjëra që nuk duhet t’i humbasim kurrë sepse nuk e dimë nëse do ta vizitojmë përsëri atë vend apo atë qytet. Sigurisht që unë jam një nga ata që përpiqem të bëj aktivitete dhe shoh gjithçka që është interesante.

Nëse kemi për qëllim Australi, një vend që më bën të dashurohem, e vërteta është se ne kemi një listë të gjërave për të parë dhe bërë që janë shumë interesante. Disa do të duken të dukshme për ju, të tjerët jo aq shumë, dhe kjo është arsyeja pse unë doja të mbledh të gjitha gjërat që do të doja të bëja nëse një ditë do të kisha mundësinë të vija këmbën në atë vend kaq të mbushur me gjëra të ndryshme dhe të mahnitshme.

Vizitoni Sidnein

Sydney, Australia

Sigurisht që ka shumë gjëra për të bërë në Sidnej, megjithëse nuk duhet harruar që kryeqyteti është Canberra. Në të do të bëjmë foton e ashpërsisë përpara opera e famshme me arkitekturën e saj të mahnitshme, për ta ngarkuar atë në rrjetet sociale dhe për të treguar se ku jemi. Ka edhe gjëra të tjera argëtuese për të bërë në Sidnei, të tilla si vizita në plazhin e famshëm urban të Bondi Beach, ose vizita në Urën e Portit, ose The Rocks, zona më e vjetër.

Pengesë e madhe koralesh

Reef pengues i madh Australia

Ky është një nga shkëmbinjtë nënujorë më të bukur, ku ka edhe shumë aktivitete. Shihni folenë e breshkave Oneshtë një prej tyre, por ka edhe zhytje, një nga sportet që nuk duhet të ndaloni kurrë së bërëi në një vend si ky. Koralet dhe peshqit shumëngjyrësh mund të shihen në një fund detar spektakolar. Ju gjithashtu mund të merrni një fluturim nga ajri, për të qenë në gjendje të shihni pengesën nga një perspektivë krejtësisht e ndryshme.

Ecje në Parkun Kombëtar Kakadu

Arti vendas i Australisë

Ka shumë zona të shkreta në Australi, dhe Parku Kombëtar Kakadu është një prej tyre, ku ka shumë gjëra të ndryshme për të bërë. Që kur pashë galeri me art aborigjen për të lundruar nëpër ligatinat për të parë zogjtë dhe gjithashtu krokodilin e rastit, sepse nuk mund ta mohojmë që kjo është një nga kafshët që duam të shohim kur shkojmë në Australi.

Shihni kafshët Australiane

Vombati Australian

Po, ka shumë kafshë që gjenden vetëm në Australi. Eja, ata janë autoktonë. Koala, kangur, platipus ose vombat janë disa prej tyre, padyshim më të famshmet. Shtë e vështirë t'i gjesh ato në habitatin e tyre natyror, kështu që mund të shkosh në rezerva dhe parqe natyrore. Në këto vende do të jemi në gjendje t'i shohim në habitate të mbrojtura dhe do të kemi një përvojë të shkëlqyeshme. Vombat është e lehtë për tu gjetur në Parkun Kombëtar të Maleve Blu, dhe koalën në Parkun Natyror Cleland.

Ngasja nëpër Rrugën e Madhe të Oqeanit

Dymbëdhjetë Apostuj në Australi

Nëse flasim për Rrugën e Madhe të Oqeanit, mund të mos tingëllojë e njohur, por nëse ju themi se është një itinerar që kalon përmes dymbëdhjetë apostujt e famshëm Jam i sigurt që tashmë jeni të interesuar edhe pak më shumë. Dhe është se përveç këtyre formacioneve të mëdha shkëmbore që na kujtojnë Playa de las Catedrales në Lugo, ka edhe shumë gjëra për të parë në këtë udhëtim interesant me makinë përgjatë një rruge që kalon përgjatë bregdetit. Plazhet si Bells Beach, ose peisazhet malore të Grampians, pak më në brendësi janë vende për të shkuar.

Uluru

Uluru në Australi

Ky është një nga simbolet e Australisë. Shkëmbi i madh i Uluru është gjithashtu një vend i shenjtë dhe shumë i rëndësishëm për kulturën vendase, i rrethuar nga legjenda të lashta. Ka shumë mënyra për të shijuar Qendrën e Kuqe të Australisë, skena më autentike. Ky shkëmb është në Parku Kombëtar Uluru-Kata Tjuta, dhe mund të bëni shëtitje me një udhëzues Aborigjen i cili do t'ju tregojë gjithçka në lidhje me traditat e lashta. Ju gjithashtu mund të hipni në shkretëtirë në një deve ose Harley-Davison.

Luaj një Didgeridoo në Australi

Didgeridoo nga Australia

Kjo fjalë mund të mos ju duket aspak e njohur, por ne i referohemi atij instrumenti frymor që aborigjenët kanë përdorur që nga kohërat antike, të bërë me një trung peme, zakonisht eukalipt. Bën një tingull të thellë, të ulët dhe të gjallë, i cili është bërë shumë karakteristik për Kultura Australiane dhe Aborigjene. Ju ndoshta mund të gjeni riprodhime lehtësisht në zonat turistike, për të sjellë një të vogël në shtëpi. Por gjëja më e mirë është të jesh në gjendje të shkosh në një vend ku ata e kuptojnë kulturën Aborigjene dhe të bëjnë demonstrata. Në Udhëtimet Kulturore Aborigjene Padakul ata organizojnë vizita në tokat e Limilngan, afër Darvinit. Në këtë vend është e mundur të shihen demonstrime të muzikës së tyre tradicionale me didgeridoo, në mënyrë që të na mësojnë ta luajmë mirë, dhe gjithashtu të bëjnë shporta dhe çanta tradicionale të quajtura çanta dilly.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*