Torazo

Torazo

Fshati i bukur i Torazo është në këshillin e Kabranë, i cili ndodhet në zonën qendrore lindore të Principata e Asturias. Bën pjesë në Rajoni i mushtit, i përbërë nga disa bashki të lidhura me prodhimin e pijeve rajonale par excellence.

Rreth pesëdhjetë kilometra larg Oviedo dhe me më pak se treqind banorë, ky qytet i bukur ju ofron arkitekturë unike për disa arsye, një mjedis natyror të privilegjuar që ju mund të eksploroni ecje, disa monumente me interes dhe madje edhe disa muze kureshtarë. Ne do të flasim me ju për të gjitha këto më poshtë, në mënyrë që të inkurajoheni të vizitoni Torazon. Jo më kot është e shoqatës Qytetet më të bukura në Spanjë dhe u zgjodh Qyteti shembullor i Asturias në 2008.

Arkitektura tradicionale e Torazos

Panera

Panera ose hambar tradicional i zonës

Duke ecur nëpër rrugët e këtij qyteti, do të mund të shihni arkitekturën e tij të veçantë që bie në sy për disa arsye. Para së gjithash, për shtëpi indiane. Siç e dini, ky emër iu dha vendasve të një vendi që emigruan Amerikë dhe, vite më vonë, ata u kthyen në qytetin e tyre të pasuruar. Po kështu, duke bërë kështu, ata ndërtuan shtëpi spektakolare që tërhoqën vëmendjen. Normalisht, ato ndërthurnin tipare koloniale me të tjera të modernizmit që mbizotëronte në vendin tonë.

Aq rëndësia e emigrimit në këtë këshill asturian ishte sa a Klubi Cabranense i Havanës i cili dërgoi para për të financuar ndërtimin e shkollave dhe objekteve të tjera qytetare. Por shtëpitë më modeste në qytet janë gjithashtu të bukura. Shumë prej tyre shquhen për fasadat e tyre prej druri dhe të tyre galleries, pra korridoret dhe ballkonet e tij prej xhami që funksionojnë si këndvështrime.

Një tjetër element i veçantë i arkitekturës së Torazos janë horreos që do ta shihni të shpërndarë nëpër rrugët e saj. Siç mund ta dini edhe ju, kështu quhen hambarët tipikë të zonës ku ruheshin të korrat bujqësore (në këtë rast veçanërisht misri) dhe mjetet bujqësore. Siç është rasti me shtëpitë indiane, ato nuk janë ekskluzive Asturias. Ato janë gjithashtu shumë të zakonshme në Galicia, Cantabria dhe rajone të tjera spanjolle.

Megjithatë, asturistët, të quajtur gjithashtu kazanët e bukës, Ata janë të ndryshëm. Ata kanë një planimetri katrore, një çati me kërpudha dhe mbështeten vetëm nga katër shtylla që i ngrenë nga toka (më e madhja në gjashtë). Po kështu, këto janë më të forta dhe më voluminoze sesa, për shembull, te Galicianët. Së fundi, ndërsa hambarët galician janë ndërtuar zakonisht në gur, ato në Asturias përdorin dru. Disa nga këto kuti buke kanë përmasa të mëdha dhe kanë korridore të jashtme. Por, përveç kësaj, ka disa nën-stile brenda bashkësisë autonome. Ata të Torazos i përgjigjen asaj të Zona e Villaviciosa, e cila është më e vjetra dhe më e vërteta.

Kisha e San Martín el Real dhe tempuj të tjerë në zonë

Kisha në Torazo

Kisha e San Julián de Viñón

E ndërtuar në pjesën më të lartë të qytetit në fund të shekullit të XNUMX-të, tempulli i San Martín el Real Është ndërtimi fetar më i spikatur në të gjithë këshillin e Cabranes. Ai i përgjigjet stilit manierist dhe paraqet një dekorim të bukur të jashtëm. Mbi hyrjen kryesore është kambanorja me një orë. Brenda është e shpërndarë në një nef të vetëm me qemer kryq, transept të gjerë dhe absidë pjesërisht gjashtëkëndore. Përveç kësaj, ruani një imazh të Virgjëresha e Carmen, mbrojtës i qytetit.

Nga ana e saj, më e vjetra është kisha e San Julián de Viñón, meqenëse është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Ajo ka karakteristika romane, por ruan ende elemente të një ndërtese të mëparshme nga shekulli IX. Nga ana tjetër, këto i përgjigjen karakteristikës Arti pararomanik asturian çfarë mund të shihni në tempuj aq të famshëm sa Shën Michael i Lillo në Oviedo ose Shën Kristina e Lenës. Tempulli Cabranes është shpallur një pasuri me interes kulturor.

La Kapela e Zojës së Sienrës Është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe ka forma të ashpra. Megjithatë, është në një qindvjetor carbayera, një emër i dhënë në zonë për pyjet e dushkut. Midis kishës së San Martinit dhe këtij tempulli zhvillohet çdo vit një procesion e cila daton në vitin 1776 dhe përfshin një paradë shumëngjyrëshe me buqeta tradicionale.

Së fundi, kisha e San Bartolomé në qytetin e Pandenes plotëson trashëgiminë e arkitekturës fetare në zonë; kisha famullitare e Santa Eulalia, me altarin e saj të bukur; ajo e Santa María la Real në Fresnúe; kapelën e San Antonio dhe shenjtëroren e Virgen del Carmen në Arboleya. Por ose atraksionet e Torazos dhe rrethinave të tij përfundojnë këtu.

Muzeu i Shkollës Rurale dhe ekspozita të tjera

Muzeu i Shkollës Rurale

Muzeu i Shkollës Rurale

Shumë kurioz është muzeu kushtuar shkollës rurale që mund të vizitoni Vignon. Ndodhet ne nje shkolle te vjeter te ndertuar ne vitin 1907 nga Javier Aguirre, arkitekt provincial. dhe kurseni një koleksion i rëndësishëm mobiljesh dhe mjetesh shkollore duke filluar nga fillimi deri në fund të shekullit të XNUMX-të. Duke e parë atë do t'ju lejojë të transportoheni në një epokë tjetër dhe, mbi të gjitha, të zbuloni se si ishte jeta e vështirë e mësuesve të fshatit dhe nxënësve të tyre në atë kohë.

Bën pjesë në Rrjeti i Muzeve Etnografike të Asturias dhe hapet çdo ditë. Të mërkurën, të enjten dhe të dielën është nga ora 11:14 deri në 11:14, ndërsa të premteve dhe të shtunave mund të vizitohet edhe nga ora 17:19 deri në XNUMX:XNUMX, por edhe nga ora XNUMX:XNUMX deri në XNUMX:XNUMX. Po kështu, të mërkurën hyrja është falas.

Nga ana tjetër, në qytetin e Pinera ju keni një të mirë Muzeu i Qeramikës Popullore. E vendosur në një shtëpi tradicionale në zonë, ajo ka një koleksion të madh të këtij lloji të cilit i janë shtuar mobilje, enë bujqësie dhe objekte të tjera nga bota e fshatit.

Rrugët e ecjes rreth Torazos

Picos de Europa

Picos de Europa parë nga Torazo

Një tjetër nga atraksionet e mëdha të Torazos është e tij mjedis i bukur natyror. Thirrja kalon nëpër qytet variant i Camino Real de Francia, e cila ishte një rrugë e vjetër nga Oviedo në Santander. Nga qyteti zbritni në La Encrucijada për të vazhduar përmes Piñera dhe kaloni zona të tjera të këshillit derisa të arrini E ballit dhe bashkohuni me San Román, tashmë në këshillin e Sariego.

Në anën tjetër, Rruga Peñacabrera Ai niset nga Santa Eulalia (Santolaya në Asturian) dhe arrin në Viñón duke kaluar nëpër zonën rekreative që i jep emrin. Është shtatë kilometra e gjatë dhe jo shumë e vështirë. Është disi më e gjatë ai që të çon në Corona de CastruEpo, është dymbëdhjetë kilometra, megjithëse është gjithashtu e lehtë. Nga ky mal, ku kishte një vendbanim kelt, keni pamje të jashtëzakonshme. Ka gjithashtu panele informacioni për fortesën.

Me pak fjalë, është po aq e bukur Rruga e lumit Viacava, e cila është mezi tre kilometra e gjatë dhe përfundon në Santa Eulalia, kryeqyteti i këshillit. Dhe gjithashtu ai Camín del Corberu, i cili përshkon pyje me lis, lajthi dhe gështenja.

Se si të merrni

A-8

Autostrada Kantabriane

Mënyra e vetme për të udhëtuar në Torazo është me autostradë. Tani, ju mund ta bëni atë në makinën tuaj ose në një shërbim publik. Sigurisht, ju keni taksitë, stilolaps también AUTOBUSES të cilët bëjnë rrugën nga Villaviciosa, edhe pse linja vjen nga Gijón. Megjithatë, nuk ka shumë rrugë, kështu që ju këshillojmë të shkoni me automjetin tuaj.

Nëse e bëni nga Oviedo, duhet të marrësh autostradën A-64, e cila lidh kryeqytetin e Principatës me Villaviciosa. Pasi të keni arritur atje, duhet të merrni rrugën AS-255 për, në lartësinë e Kandonet, devijojnë nëpër AS-334 në Torazo. Nga ana tjetër, nëse mbërrini nga Santander, ju duhet të qarkulloni nëpër Autostrada Cantabrian ose A-8. Mund ta bëni për në Villaviciosa dhe më pas të vazhdoni përgjatë rrugës që ju kemi shpjeguar sepse, megjithëse ka të tjera, kjo është më e shkurtra dhe më e rekomanduara.

Çfarë duhet të hani dhe ku të flini

Rajs me qumësht

Një tavë me puding orizi

Nëse flasim për Asturias, nuk mund të largoheni nga Torazo pa provuar kuzhinën e tij të shijshme dhe të kënaqshme. Natyrisht, nuk ka mungesë të Zierja e fasules Asturian dhe kaçopo, tashmë i famshëm në mbarë botën. Por ka receta të tjera më tipike nga qyteti i vogël i Cabañaniego. Një prej tyre është një ëmbëlsirë. Bëhet fjalë për puding orizi, që nuk është trashëgimia e qytetit, por ku bëhet ushqim i shijshëm. Aq sa, çdo vit, Cabranes feston Një festival kushtuar kësaj mrekullie. Ajo zhvillohet në kryeqytetin e saj, Shën Eulalia, gjatë festimeve të shenjtorëve të saj mbrojtës për nder të San Francisko.

Përgatitja tjetër tradicionale quhet forna boroña i cili ka edhe të vetin festival gjatë muajit qershor. Në këtë rast, është një recetë më pak e njohur jashtë rajonit. Përbëhet nga një bukë e veçantë që mbushet gjithashtu me chorizo, proshutë dhe proshutë para pjekjes.

Nga ana tjetër, këshilli i Cabranes në përgjithësi dhe Torazo në veçanti kanë një të mirë ofertë hoteli, po të kemi parasysh se është një vend i vogël. Mund të zgjidhni mes hoteleve dhe pensioneve, por ka edhe shtëpi rurale plot hijeshi, madje edhe apartamente me qira.

Si përfundim, ne ju kemi treguar se çfarë mund të shihni dhe të bëni në qytetin e bukur të Torazo. Mbetet vetëm që ne t'ju themi se ju shfrytëzoni rastin të vizitoni edhe vende të tjera të afërta me aq histori dhe traditë sa Cangas de Onis, e cila është rreth dyzet kilometra larg, dhe aty pranë Vendi mbretëror i Covandonga, pa harruar qytetin edhe më të afërt të Villaviciosa, të cilën e kemi përmendur tashmë. Ejani dhe zbuloni këtë pjesë të bukur të Asturias.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*