Ushqimi në Hondarribia

Enët e ushqimit

Diskutoj hani në Hondarribia do të thotë t'i afrohesh madhështores dhe prestigjiozes gastronomia baske, i cili ka fituar famë botërore falë figurave si p.sh Arzak o Arguinano. Në fakt, ai konsiderohet, së bashku me francezët dhe disa të tjerë, si një nga më të mirët në planet.

Por kuzhina Vend Baske Ai përbëhet gjithashtu nga receta dhe tradita që janë përcjellë brez pas brezi deri në ditët e sotme. Ndër këto të fundit, ai me pintxo, ai rostiçeri që merret i shoqëruar me një gotë verë para vaktit ose si pjesë e tij. Që të mund të shijoni të gjitha këto, ne do t'ju tregojmë disa nga vendet më të mira për të ngrënë në Hondarribia. Pastaj do të flasim për enët tipike çfarë mund të kërkoni

Arroka Berri

Peshk i pjekur në skarë

Peshku i pjekur në skarë është një nga pjatat më të shijshme për t'u ngrënë në Hondarribia

Ne fillojmë turneun tonë në restorantet në Hondarribia në këtë, i cili ndërthur traditën dhe avangardën dhe ka vlerë të mirë për paratë. Në të vërtetë, nuk është më e lira, por mirësia e produkteve, përgatitjeve dhe shërbimit të saj ia vlen. Për t'ju dhënë një ide, sallata e karavidheve kushton rreth njëzet e gjashtë euro dhe filetoja e pellushit të stilit koskera (për të cilën do të flasim më vonë) është rreth njëzet e nëntë.

Pikërisht, ajo shquhet për përgatitjet e saj të peshk i pjekur në skarë ndër të cilat spikasin edhe kokokat, po kështu, të merlucit. Por prodhon gjithashtu mishra të mrekullueshëm, si fileto Idiazábal, derr gjidhënës nga lugina Baztán ose Rekarte Premium brinjë nga lopë të moshuara.

Për më tepër, Arroka Berri është një nga restorantet në të më tradicionale në Hondarribia. Më shumë se pesëdhjetë vjet më parë, duke marrë trashëgiminë e paquita gonzalez, Familja Ancísar Ai e transformoi këtë zonë të madhe pikniku në një shtëpi ferme ku mund të shijoni produktet e detit dhe tokës.

Do ta gjeni në calle Faro de Higer, numri 6. Ai hapet çdo ditë nga ora 13:15.15 dhe nga ora 20:22.45 deri në XNUMX:XNUMX. Dhe nëse udhëtoni me makinë, mos u shqetësoni. Pikërisht përballë keni një parkim me kapacitet për më shumë se pesëdhjetë automjete.

Restorant Dielli i Madh

Tavolina e ngrenies

Një tryezë gati për të ngrënë

Kjo është një klasik tjetër ku mund të hani në Hondarribia që ka arritur të ruajë thelbin e kuzhinës dhe traditave baske. Megjithatë, për kuriozitet do t'ju themi se edhe asaj i ka marrë jo më pak se Tokyo. Pak kohë më parë pronarët e saj kanë hapur një degë në kryeqytetin japonez ku përgatitin recetat e tyre. Ndër këto, janë proverbiale pintxos, bizhuteritë e vërteta në miniaturë të gastronomisë.

Jo më kot, kanë marrë të shumta Awards në konkurse, jo vetëm lokale, por edhe kombëtare. Njohjet e tij shpërndahen nga Guipuzcoa dhe Navarra, por edhe nga Valladolid. Ndër idetë e tij, ju këshillojmë të provoni të ashtuquajturat hondarribia, e cila është një dolli e tymosur me merluc me piper piquillo, reçel pjeshke dhe foie të freskët. Ose Jaizkibel, i cili përbëhet nga kërpudha të mbushura me mousse djathi me ali oli dhe proshutë iberik.

Dielli i Madh me siguri do t'ju duket i njohur, edhe nëse nuk e keni vizituar kurrë, sepse është shfaqur në programet televizive si Një vend për ta ngrënë o tapas dhe bare. Do ta gjeni në Calle San Pedro, numri 45 dhe është i hapur çdo ditë përveç të hënës. Për sa i përket orarit, kuzhinën e tij mund ta shijoni nga e marta deri të shtunën nga ora 12.30:15.30 deri në 19.30:22 dhe nga ora 12.30:15.30 deri në XNUMX:XNUMX. Nga ana tjetër, të dielave ai punon vetëm në mesditë, konkretisht nga ora XNUMX:XNUMX deri në XNUMX:XNUMX.

Gastroteka Danontzat, hani mish të shijshëm të tymosur në Hondarribia

Salmon i tymosur

Një pjatë me salmon të tymosur

Titulli që i kemi dhënë këtij seksioni do t'ju japë një ide për kujdesin që ata bëjnë për produktet e tyre të tymosura. Ndër këto, ato janë të shijshme ato të açuges, sardeles dhe açuges. Por ju ofrojnë edhe përpunime të tjera të mrekullueshme si kek me gaforre merimangash, oktapod apo edhe disa brava patatash të bëra vetë.

Letra e saj është e strukturuar në receta nga të cilat mund të porosisni pintxo, gjysma ose pjesa e plotë. Për shembull, titulli Delikatesë fenikase, e cila ka kaproll dhe agrume me feta mojama me ton të kuq. Ose të pagëzuarit si tubacionet e detit, e cila përbëhet nga midhje tempura, thekon kripë dhe paprika nga La Vera.

Megjithatë, Danontzat ju ofron gjithashtu një letër e kujdesshme me pjata të tilla si levreku dhe ceviche salmon me leche de tigre dhe cevichadas e tij ose kallamar në bojë me rizoto me kërpudha. Siç mund ta shihni, kuzhinieri Gorka Irisarri, e cila është përgjegjëse për kuzhinën, është mikesha e kombinimeve të reja. Por ju ofron edhe gatime tradicionale si qofte shtëpie me domate dhe patate të gjyshes.

Në mënyrë të ngjashme, ëmbëlsirat janë të kujdesshme. Ju mund të shijoni, për shembull, një puding të ëmbël orizi me një e shtënë pule; një tost francez i bërë vetë me akullore tiramisu ose a që rrjedhin çokollatë me akullore vanilje. Dhe e gjithë kjo me një kombinim adekuat cilësi-çmim.

Danontzat e gjeni në rrugën Denda, numër 6. Ai hapet çdo ditë nga ora 12 deri në 24, përveç të hënës dhe të martës, kur mbyllet për pushim. Gjithashtu, jo vetëm në këtë vend mund të hani recetat e Irisarri në Hondarribia. Ai është gjithashtu përballë Restorant Sebastian, i cili ndodhet rreth pesëdhjetë metra nga ai.

Laia Erreteguía ose skarat për të ngrënë në Hondarribia

tavolina e mishit

Një porcion me mish të pjekur në skarë

Nëse po flasim për kuzhinën baske në veçanti dhe kuzhinën veriore në përgjithësi, nuk mund të mungonim në këtë përmbledhje të restoranteve ku mund të hani në Hondarribia. një pështymë. Për këtë arsye, ne kemi zgjedhur këtë, kreu i të cilit, për më tepër, nuk është një mësues, por Jon Ayala, i cili fitoi Konkursin Kombëtar të Grilit në SS Gastronómika disa vite më parë. Dhe, bashkë me të, motra e tij drejton vendin si kryetare e dhomës Gjemb.

Në menunë e tij, si mund të ishte ndryshe, bie në sy mishi, peshku, madje edhe perimet e përgatitura, pikërisht, i pjekur në skarë. Disa receta janë mjaft origjinale, siç janë kërpudhat e pjekura në skarë. Por mund të shijoni edhe oriz me molusqe, një marinadë të këndshme ose një gaforre merimangash të zier. Por, së bashku me cilësinë, më të mirat e kësaj skarë janë çmimet tuaja. Mund të shijoni një peshk të pjekur të ditës për vetëm pesëmbëdhjetë euro dhe një pjatë luge për dymbëdhjetë. Dhe e gjithë kjo lahet me një verë nga bodrumi i saj interesant, i cili ka verëra nga e gjithë bota, ose musht tradicional bask.

Ju do të gjeni Laia Erreteguía në lagjen e Arkolla dhe të hapur çdo ditë të javës. Megjithatë, nga e hëna në të premte ofron vetëm vakte dhe ndërmjet orës 13 dhe 15. Nga ana tjetër, të shtunave dhe të dielave shërben edhe natën.

Taverna Badia

Përgatitja e një pjate

Shefi duke mbledhur një pjatë

Ne e përfundojmë turneun tonë në vendet për të ngrënë në Hondarribia duke rekomanduar këtë tavernë që ndodhet në Plaza Guipúzcoa, numri 1. Është një vend i vogël dhe komod që, për rrjedhojë, do ta gjeni në zemër të Qytet i vjetër të lokalitetit.

Ashtu siç i ka hije natyrës së tij, oferta e tij gastronomike bazohet në pintxos, tapas y pjata restoranti të prodhuara me produkte vendase. Ndër përgatitjet e saj ju këshillojmë të provoni karkalecat me raki, sallatën me thëllëzë turshi ose filetin iberik me mustardë dhe rozmarinë. Por kalamari i tyre i skuqur dhe dërrasa e tyre e djathit janë gjithashtu të shkëlqyera. Po kështu, ju mund t'i lani këto pjata me verëra nga menyja e tyre e gjerë, e cila përfshin edhe disa nga Alemania y Suedi.

Çfarë duhet të hani në Hondarribia?

Hake në salcë jeshile

stil koskera hake ose në salcë jeshile

Pasi të kemi rekomanduar disa nga restorantet për të ngrënë në Hondarribia, duam t'ju flasim pak për kuzhinën e hollë të qytetit bask. Kështu, ju do të zgjidhni me njohuri të fakteve se çfarë të porosisni në këto vende. Si mund të ndodhë ndryshe nëse po flasim për një qytet bregdetar, atë peshk i fresket ka një rëndësi të madhe në recetat e tij.

Tashmë ju kemi thënë se është i shijshëm, thjesht, në skarë. Por është tipike edhe që e shtjellojnë pak më shumë. Për shembull, është një recetë tradicionale merluci te koskera ose stili bask, i cili ka një salcë të shijshme jeshile të bërë me vaj ulliri, hudhër, verë të bardhë dhe lëng mishi nga vetë peshku. ju gjithashtu keni cod al pil pil, e cila përgatitet në një enë balte dhe po kështu me vaj ulliri, hudhër dhe spec djegës. Dhe, me të njëjtin peshk, zurrukutuna, një lloj supe me hudhër, megjithëse, për sa i përket lëngjeve, ndoshta supave me ngjala dhe presh ose purrusalda.

Për sa i përket mishit, derri i egër konsumohet shumë, megjithëse po ashtu mish derri pa dhjamë. Gjithashtu, versioni i tyre i shpinës është tripotxa, në këtë rast qengji. Dhe, në lidhje me butak, është tipike txangurro te donostiarra, që është mish gaforre i zier me salcë qepë, presh, salcë domatesh, gjalpë, bukë dhe konjak.

Kokoka e hake

Cocochas hake, klasike ndër ato që duhet të hani në Hondarribia

Së fundi, duke folur për ëmbëlsirat, ju keni Tortë baske, e cila bëhet me miell, vezë dhe gjalpë për të shtuar kremin e pastiçerisë dhe reçelin e frutave. Por më tipike për Hondarribia është ajo San Marcos opila. Është një pandispanje me vezë të ziera fort që është e barabartë me tortën e Pashkëve të rajoneve të tjera. Domethënë, kumbarat ua japin kumbarëve të tyre.

Si përfundim, ne ju treguam se ku hani në Hondarribia dhe gjithashtu disa nga pjatat tipike që mund të porosisni. Na mbetet vetëm t'ju këshillojmë që përveç shijimit të gastronomisë së tij, të shfrytëzoni rastin të zbuloni ky qytet i bukur Vend Baske, me qendrën e saj të bukur historike detare dhe monumente të tilla si Kisha e Santa María de la Asunción y del Manzano ose Pallati Zuloaga. Ejani dhe shijoni Hondarribia.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*