Hotele në Bruksel

Sot mundësitë e strehim. Hoteleve klasikë janë shtuar aplikacione që lejojnë marrjen me qira të shtëpive ose apartamenteve ose dhomave ose gjetjen e akomodimit gjatë kujdesit për kafshët shtëpiake, për shembull. Por ka nga ata që nuk heqin dorë hotele dhe duhet thënë se sot shumë prej tyre kanë përmirësuar ofertën dhe stilin e tyre.

Duke menduar atëherë për stilin dhe pa lënë pas dore çmimin sot do të përqendrohemi në hotele në Bruksel.

Hotele në Bruksel

Parece que çmimet në këtë qytet janë subjekt i kërkesës Dhe kështu, natyrisht, sa herë që qeveria e Bashkimit Evropian është në seancë, këto çmime rriten. Pra, nuk është një ide e keqe që të bashkoheni në një sit për kërkimin e akomodimit për të parë një ofertë dhe për të mos humbur mundësinë për të qëndruar në një nga hotelet që paraqesim më poshtë.

Nëse ju pëlqen stili amerikan i mikpritjes, një mundësi është Hotel Aloft Bruksel Schuman. Ka një luks të caktuar, një vëmendje të caktuar për detajet, me dhoma te bollshme, të pajisura mirë dhe komode. Ka shumë ngjyra, shumë mobilje moderne, shtretër që shiten si dushe super të rehatshëm dhe të mëdhenj. Ekziston një bar lobi që ka ca jetë nate por mos prisni shumë kur bëhet fjalë për ushqim.

Ky hotel është afër Place Schuman, larg nga zemra më e vjetër dhe më historike e qytetit, por nëse nuk jeni duke kërkuar për një vendndodhje të shkëlqyeshme, ky hotel përbën distancën me çmime të mira gjatë fundjavave.

Vendbanimi MAS Isshtë një hotel i vendosur midis Lagjes Evropiane dhe qendrës së Brukselit. Nëse ecni 20 minuta arrini në katedralen ose Muzeun Mbretëror të Arteve të Bukura. Isshtë një kompleks ndërtesash, tre, që datojnë nga fillimi i shekullit XX dhe janë rinovuar me stil. Kjo është arsyeja pse do të shihni dyshemetë e drurit të fortë, zjarrit me dru, tavanet e llaçit dhe detaje të tjera të periudhës.

Hoteli ofron apartamente dhe dhoma dhe gjysma e tyre shikojnë në rrugë ndërsa gjysma tjetër shikojnë në kopshtet e pasme. Shumica kanë ajër të kondicionuar, ka një ashensor dhe ju paguani për parkim rreth 18 euro në ditë. Atje jane 25 unidades pagëzuar me emra të llojeve të vallëzimit (rumba, kthesë, etj.).

Atje apartamente dhe apartamente me dhomë të gjallë dhe aneks kuzhine, themelore, dhe gjithashtu, për një çmim më të lartë, ekziston një dupleks i veçantë me një kopsht të vogël dhe dy dhoma gjumi. Dhomat dyshe kanë çmime nga 78 euro në sezonin e ulët. Mëngjesi paguhet veçmas, 15 euro, por WiFi është falas.

Një tjetër mundësi për sa i përket hoteleve në Bruksel është Hotel Zoom, stili industrial, një ajër i caktuar punk me avull, Ne mund të themi. Gjithçka sillet rreth fotografisë, prandaj dhe emri. Shtë në jug të qendrës së qytetit, në kufirin midis periferive jugore të Saint Gilles dhe Ixelles. Ju mund të ecni nga hoteli në Grand Place, zemra e qytetit, në jo më shumë se gjysmë ore ecje.

Zoom është projektuar në të kuqe, të verdhë, sepia, e zezë dhe e bardhë. Punon në dy shtëpi të vjetra që janë ricikluar. Pritja punon 24 orë, ka tre ashensorë dhe gjithashtu një tarracë të jashtme me tavolina dhe karrige. Ka gjithsej 37 dhoma Mjaft e rehatshme, e zbukuruar me fotografi të Brukselit. Të gjithë kanë televizor, kasafortë dhe tavolinë dhe disa ofrojnë pajisje për të bërë çaj dhe kafe.

Ka dhoma më të mëdha, XL, me një krevat divan, menu jastëku, banjo me pllaka metro dhe një shërbim mëngjes shuplakë me pak nga gjithçka, që në verë, mund të merret në tarracë. Lokali meriton të vizitohet pasi ka një menu me 50 birra belge dhe markave të ndryshme të çokollatës. Dhomat dyshe kanë një tarifë nga 65 euro në sezonin e ulët.

Një tjetër hotel elegant është Hotel treni. Për ata që çmenden për trenat është shumë mirë sepse në tarracë dhe në pamje nga rruga ka dy vagonë ​​të vjetër. Njëri prej tyre ka 15 kabina të lira dhe të përbashkëta (merrni ose merrni me qira çantën e gjumit dhe një peshqir), dhe tjetri ka një suitë unike të stilit retro me banjën dhe tarracën e vet. Padyshim, ka edhe dhoma normale, moderne dhe fleksibël që mund të përdoren nga një mysafir, çifte ose grupe.

Hoteli ofron mëngjes në Train Bistro, i cili gjithashtu shërben drekë dhe darkë të mërkurën deri të premten dhe drekë të shtunën deri të dielën. Ekziston edhe një bar dhe në zonë, Lagja Schaerbeek, ka disa restorante. Dhomat dyshe fillojnë në 60 euro.

Nëse jeni duke kërkuar diçka më shumë si një Bed & Breakfast atëherë opsioni është DRUUM. Ka vetëm gjashtë dhoma, secila me firmën e një krijuesi dhe artisti bashkëkohor. Hoteli është shumë i madh sepse është një rezidencë e vjetër nga 1840, më vonë u shndërrua në një fabrikë tubash. Pronarët e saj janë afër mysafirëve të tyre dhe shpesh organizojnë shfaqje bizhuterish ose ngjarje arti në bodrum.

Hoteli është në një rrugë të qetë, në një lagje simpatike afër kanalit Charleroi, jo shumë larg Bulevardit Barthèlèmy, një rrugë e zhurmshme dhe aktive nëse ka ndonjë. Nëse ju pëlqen ky hotel mund të rezervoni në internet dhe atje merrni informacione të hollësishme për secilën dhomë. Nuk ka TVPo, dhe dinamika e përgjithshme e hotelit është ajo e një B&B, kështu që hapësirat dhe momentet ndahen. Dhomat dyshe kanë çmime nga 130 euro gjatë gjithë vitit, përfshirë mëngjesin dhe WiFi falas,

Më në fund, në listën tonë të hoteleve në Bruksel sot ne përfundojmë me një hotel rinor. Theshtë gjumi mirë YH, afër stacionit të trenit Gare du Nord dhe afër stacionit të metrosë Rogier dhe një 10-minuta në këmbë nga Grand Place, qendra historike.

Ky hotel rinor punon në një ndërtesë gjashtëkatëshe, moderne dhe me stil. Sleep Well është një organizatë jofitimprurëse, e orientuar drejt të rinjve që nga mesi i viteve 70. Stafi i tij është miqësor, i ri, biçikleta me qira, ofrohen shëtitje falas nëpër Bruksel, ka kompjutera falas dhe një dhomë me makinë larëse dhe tharëse. Zona e përbashkët përfshin lojëra për shoqërim.

Hotel ka 37 dhoma, disa teke, binjake dhe deri në gjashtë persona me shtretër marinari. Dhomat Star, teke, dyshe dhe treshe janë më standarde dhe kanë një kasafortë, frigorifer dhe TV. Pastaj ka dhoma Duplex për familje ose grupe me tre ose katër persona me një tarracë private dhe disa me një aneks kuzhine të vogël. Të gjitha dhomat kanë banjën e tyre.

Norma përfshin çarçafë por jo peshqirë. Mëngjesi është i thjeshtë por i mirë. Ka një bar, por vendndodhja është aq e mirë sa ka shumë vende përreth për të ngrënë dhe pirë. Dhomat dyshe kanë një tarifë nga 69 euro në sezonin e ulët, përfshirë mëngjesin.

Sigurisht, Brukseli ka shumë më tepër hotele dhe lloje të akomodimit, por mbase ju ka pëlqyer një nga listat tona. Udhetim i mire!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*