Ishujt më të mirë grekë

Një nga vendet më të mira të verës në të gjithë botën janë ishujt grekë. Çfarë destinacioni! Nuk ka vend më të bukur që zbukuron Mesdheun. Sigurisht që ka bukuri të tjera, por shumëllojshmëria e peizazheve dhe aventurave në të cilat mund të jetojmë ishujt më të mirë grekë nuk ka te barabarte.

Gjithashtu, ka ishuj idealë grekë për të udhëtuar si çift, ishujt e tjerë për të shkuar si familje dhe të tjerët për të udhëtuar vetëm dhe tako njerëz. Në cilin grup udhëtarësh jeni?

Ishujt më të mirë grekë për të udhëtuar si çift

Ishujt Grekë dinë të kombinojnë plazhe të bukura dhe gastronomi të shijshme, kështu që ato janë plani më i mirë për çiftet, pavarësisht nëse ata po udhëtojnë në një muaj mjalti apo thjesht me pushime. Gjatë artikullit të sotëm do të shohim se ka ishuj që mund të jenë idealë për çiftet, por edhe për familjet ose udhëtarët solo, dhe kjo, mendoj se është gjëja më e mirë për këtë destinacion udhëtimi. Shkathtësia dhe pasuria e tij.

La ishulli i korfuzit, me ndikimin e tij të hollë venecian, është shumë romantik. Çifti mund të marrë me qira një skuter dhe të shkojë për një shëtitje, të bëjë pikniqe, të shikojë nga deti ndërsa era u rrotullon fytyrat. Qyteti i Korfuzit është plot me taverna të vogla dhe hotele të të gjitha llojeve. Por përveç kësaj, Korfuzi ka plazhe të bukura, të pasura me histori dhe natyrë. Sidomos Plazhi D'Amour.

Ishulli i Santorini është një klasik, kartolina e të gjithë arkipelagut grek. Eshte destinacioni më i mirë grek për muajin e mjaltit sepse ka shumë kisha piktoreske dhe perëndohen perëndimet e diellit. Gjithashtu, këtu janë disa nga hotelet më të mira në vend, si Hotel Katikies, në Oia. Për pamje të botës tjetër të diellit që perëndon, ka edhe Astra Suites.

Mykonos Shtë fati i çiftet homoseksuale par excellence dhe kjo është për shkak se ishulli ka një histori të gjatë për këtë grup. Ju mund të shkoni si çift ose beqar ... dhe të ktheheni si çift. Kush e di? Ka një mori restorantesh dhe hotelesh të mira, bare dhe pub-e kudo dhe shumë festa. nata e mykonos eshte fenomenale

Zakynthos Isshtë një destinacion tjetër i shkëlqyeshëm për të udhëtuar si çift. Ujërat e tij janë të pastër kristal, plazhet e saj kanë rërë dhe jo guralecë, fshatrat e saj janë piktoresk dhe ka shumë të rinj. Dhe sigurisht, e famshme plazhi i mbytjes së anijes Visitshtë vizita më e mirë nga të gjithë.

Një tjetër ishull i çifteve është Paros, midis Santorini dhe Mykonos. Biggershtë më e madhe se fqinjët e saj por eshte me e qetea për sa i përket vizitorëve. Pastaj, eshte me e lire. Ka shumë njerëz që shkojnë të bëjnë kitesurfing dhe rrëshqitje në ajër, por në thelb bëhet fjalë për njohjen e plazheve të saj, muzeut të tij arkeologjik, kishave të tij. Naxos Isshtë një tjetër destinacion piktoresk, ishulli më i madh i grupit Cyclades.

Naxos zakonisht krahasohet me Paros, por kjo e fundit ofron mundësi më të mira për të lëvizur, kështu që zakonisht është më e zgjedhur. Dmth Naxos ka lidhje me autobus dhe tragete dhe jetë nate, por është më e qetë. Për më shumë aktivitet dhe jetë në qytet është ishulli i Rodos, një ishull me shumë histori dhe shumë turistik.

Së fundi, Kreta duhet të jetë në këtë listë sepse është një destinacion më i lirë se të tjerët, si në gastronomi ashtu edhe në akomodim. Isshtë një ishull i madh kështu që ka shumë mundësi hoteli, më të shtrenjtë apo më të lirë, ka shumë plazhe dhe një sistem i mirë transporti.

Ishujt më të mirë grekë për të shkuar me familjen

Greqia ka ishuj të panumërt, 227? Prandaj është e vështirë të zgjedhësh. Cikladet, Dodekanezët, Jon ...? Kur udhëtoni me fëmijë është gjithmonë e këshillueshme të planifikoni, kështu që ne shpresojmë që t'ju japim një listë të mirë të ishujve Grekë për të shkuar me fëmijë.

Korfuzi është akoma një opsion. Eshte nje ishull shume i gjelber, me kodra të bukura dhe fshatra të vegjël me plazhe përreth tij. Ana veriore ofron ujëra më të qetë për të kaluar ditën. Qendra historike e Korfuzit, Trashëgimia Botërore, është mirë të shëtisni dhe të admironi arkitekturën e saj veneciane, që fëmijët të shijojnë disa nga kuzhinat lokale ...

Dhe po, ka kohë për një dremitje sepse këtu, si në shumicën e ishujve grekë, ndalet nga 3 deri në 5 pasdite. Mund të shtoni një udhëtim me gomarë, një ekskursion në rrënojat e Tempullit të Artemisit, një udhëtim me varkë me një fund transparent, Parku i Hydropolis në Acharavi ...

Kreta gjithashtu mund të vizitohet si një familje. Rrënojat, shpellat e detit, plazhet me diell, është një fantazi në sytë e fëmijëve. Kjo Knossos, një vend i shkëlqyeshëm për t'i çuar fëmijët në një udhëtim prapa në kohë, dhe gjithashtu në qytetin e Heraklionit ka shumë muze të krijuar për tu vizituar me fëmijë. Për shembull, Muzeu i Historisë Natyrore dhe CretAquarium. Ekziston edhe Parku Dinosauria.

Përveç kësaj, në Kretë fëmijët munden shijoni lagunat e Elafonisi dhe luani në pishinat shkëmbore të Kato Gouves, snorkeling, kayaking, eksplorimi i shpellës Dikteon ose ecja nëpër madhështore Kanioni i Samarisë, kanioni më i madh në të gjithë Evropën.

RodosMe kështjellën e saj mesjetare, është gjithashtu e mrekullueshme. Ka shumë plazhe familjare, siç është Plazhi Faliraki, me një park ujor. Por në thelb gjëja më e mirë që ofron është se këtu vera zgjat shumë më gjatë se në ishujt e tjerë, kështu që ju mund të dilni edhe jashtë sezonit të lartë. Nuk është një akuarium shumë i bukur, Akuariumi Marline, në port, për të njohur dhe mrekulluar me jetën nënujore, ekziston Lugina e Fluturave dhe nëse jo gjithmonë ka kodra dhe pyje për të ecur.

Santorini ofron të kaluarën dhe të tashmen e saj vullkanike. Çdo fëmijë mundet rrokullisje me idenë për të ecur nëpër një vullkan ... por përtej kësaj ka fshatra të bukura dhe plazhe të ëndërruara. Një atmosferë më e njohur është ndjerë në Kamari ose Perissa. Dhe nëse fëmijëve tuaj u pëlqen historia, atje janë rrënojat e vendbanimit Akrotiri.

Për një pushim të qetë, të qetë dhe të bukur ka edhe destinacione të tjera të rekomanduara si p.sh. Milos, me shpellat e fshehura dhe formacionet e bukura shkëmbore. Lefkada, Paros, Kos ose anija e mbytur e Zaknthos mund të jetë gjithashtu në këtë listë.

Ishujt më të mirë grekë për udhëtime solo

Çdo ishull është një destinacion i mirë për udhëtime solo, por mund të duhet merrni në konsideratë akomodimin më të lirë, konvikte ose hotele, fluturime të lehta, lidhje trageteve, bare miqësore, jetë nate, transport të mirë publik ...

Prandaj, duke marrë parasysh këtë listë do të thoja që ishujt më të mirë për të udhëtuar vetëm janë Kreta, Ios, Mykonos, Santorini, Naxos, Rhodes ... Creta Islandshtë ishulli më i madh grek dhe ka shumë për udhëtarët solo. Ajo është e ndarë në katër rajone dhe secili ka qytetin e tij, hotelet e tij dhe jetën interesante të natës. Në Rethymno ndodhet hoteli i të rinjve, në Heraklion Intra Muros dhe në Chania Qyteti Cocoon, shumë mirë akomodime për të takuar njerëz.

IOS është një ishull ideal për udhëtarët e rinj, çanta shpine. Shtë një destinacion popullor për Australianët dhe Amerikanët e Veriut që udhëtojnë në Evropë. Isshtë më lirë se fqinji i saj, Mykonos. Tjetra në listë Santorini, në Ishujt Jon. Ka shumë mirë strehim me çmim të ulët, si hoteli Caveland, apo Villa Kasteli ose Hosteli i Rinisë Anna, në Perisssa. Gjithashtu, është një ishull lehtë për të lëvizur me autobus.

Padyshim që nuk mund ta harrojmë Mykonos, ishulli më joshës nga të gjithë. Festa, njerëz të të gjitha llojeve dhe ngjyrave, plazhe të lavdishme ... Naxos është një ishull tjetër i mirë për të udhëtuar vetëm, shumë me te relaksuar, me kantina, taverna dhe çanta shpine. Dhomat më të lira janë jashtë qytetit të vjetër, në Agios Georgios, për shembull. Ishulli Connectedshtë i lidhur shumë mirë dhe mund të udhëtoni me tragete kudo.

Rhodes dhe trashëgimia e tij Kryqtare është padyshim tërheqëse. Kjo afër bregdetit turk kështu që ju mund të kaloni në kontinent nëse është fundi i udhëtimit tuaj. Sigurisht, ne mund të vazhdojmë të shtojmë ishuj ose të përsërisim disa nga ato që shfaqen në seksionet e mëparshme. Dhe është që ju të bëni udhëtimin. Të gjithë ishujt grekë janë të bukur. Ka shumë, ky është problemi, prandaj këshilla jonë është të përqendroheni dhe të mendoni me kujdes se çfarë lloj pushimesh dëshironi.

Plazh, ushqim dhe relaksim? Ekskursione, aventura, shëtitje me fëmijë? Histori, sport, muze? Natën, ahengun, dashurinë, seksin? Mos u shqetëso, ka një ishull, ose disa, për ty.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*