Ishujt më të bukur në Greqi

Ishujt Grekë

Greqia ka shumë ishuj që nuk mund ta shihnim plotësisht, por e dimë se disa janë ato kryesore. Shumë prej tyre janë bërë me të vërtetë vende turistike dhe të rëndësishme për bukurinë e tyre të madhe, destinacione ëndrrash që na ofrojnë një kulturë të shkëlqyer dhe peisazhe të bukura. Kjo është arsyeja pse ne do të shohim se cilët janë ishujt më të bukur në Greqi.

En Greqia ka shumë ishuj që mund të vizitohet, shumë prej të cilave mund të arrihen nga Athina. Pra, bëni një listë të vendeve që duhet të shihni nëse planifikoni të shihni çdo cep të Greqisë. Klima mesdhetare është ideale për të shijuar plazhet e saj të pabesueshme, por ka shumë më tepër për të parë.

Santorini

Ishulli i Santorini është një nga vendet më turistike në të gjithë Greqinë. Ky ishull i bukur ndodhet afër Athinës me traget. Qyteti Oia është një nga pikat e tij qendrore dhe një vend që tani është shumë turistik, me shumë strehim. Por është gjithashtu vendi më piktoresk në ishull, me shtëpitë e tij të bardha me çati blu dhe pamjet e tij nga deti, veçanërisht në kohën e perëndimit të diellit. Duhet të zbresësh në Portin e Vjetër për të parë anijet e vogla të peshkimit, atmosferën dhe vendet e vogla për të shijuar gastronominë Greke. Fira është një tjetër nga vendet e preferuara të turistëve për të qëndruar dhe mund të shihni edhe pika të tjera si Imerovigli, Pyrgos ose Megalochori. Sa për plazhet e saj, ka disa të tilla si Red Beach, i cili është i njohur më shumë për ngjyrën e rërës së tij ose Perissa, një plazh i bukur me rërë të zezë.

Rodos

Rodos në Greqi

Ky është një tjetër nga ishujt kryesorë të Greqisë, ku ishte vendosur Kolosi i Rodosit, një statujë e madhe që u shkatërrua në një tërmet qindra vjet më parë. Qyteti i tij mesjetar është një vend shumë i bukur për të mos u humbur. Brenda këtij qyteti ka vende si Calle de los Caballeros e vjetër, një rrugë e bukur me kalldrëm ku mund të shohësh Pallatin e Mjeshtrit të Madh ose Spitalin de Los Los Caballeros. Vende të tjera që mund të shihen është Muzeu Arkeologjik i Rodosit ose Akropoli.

Mykonos

Mykonos në Greqi

La Ishulli i Mikonos është një tjetër nga më të kërkuarit, veçanërisht pasi është bërë një ishull ku ka shumë vende për të festuar dhe shijuar. Në Mykonos duhet të shijoni qytetin e vjetër të Chora-s, duke shëtitur nëpër rrugët e tij dhe duke gjetur shtëpi të bukura në vende si lagjja Kastro. Mullinjtë Kato Milli janë tashmë një institucion në ishull dhe nga vendndodhja e tyre kemi pamje të shkëlqyera. Ju gjithashtu duhet të shihni portin e vjetër, një zonë ku mund të gjeni restorante, dhe Venecian e Vogël, vendi i tij më simpatik përpara detit.

Korfuzi

Korfuzi në Greqi

Qyteti i Korfuzit në ishullin me të njëjtin emër është një vend për të ndaluar pasi ka kaq shumë për të ofruar. La Spianada është një nga sheshet më të mëdha në Greqi, afër të cilit mund të shohim Pallatin e San Miguel dhe San Jorge, ku është Muzeu i Artit Aziatik. Vende të tjera janë Pallati i Princeshës Sissi, i cili është Pallati i Akilit në të cilin u strehua Perandoresha Sissi ose plazhet e mëdha të Korfuzit.

Milos

Milos në Greqi

La ishulli vullkanik i Milos është një tjetër që mund ta vizitojmë. Ka rreth shtatëdhjetë plazhe dhe ka shumë zona me rërë ku mund të shijoni motin e mirë, të tilla si Sarakiniko ose Paliorema. Kleftiko është një tjetër pikë interesi, formacione shkëmbore në mes të detit me një rrjet shpellash. Katakombet e Milos në Trypiti janë ndër më të vjetrat e zbuluara, me një pjesë të vogël të hapur për publikun. Për të mos humbur Plaka, kryeqyteti i Milos, me shtëpitë e saj të bardha të bukura si dhe amfiteatrin romak me pamje nga deti.

Creta

kreta ne greqi

Kreta është një tjetër vend historik, si dhe një ishull shumë i bukur. Në këtë ishull mund të mësoni më shumë rreth civilizimit Minoan, një nga më të vjetrit të njohur në Evropë. Nga këtu është legjenda e famshme e minotaurit. Sot është e mundur të vizitoni Pallati Knossos, vetëm disa kilometra nga Heraklion. Në këtë kryeqytet gjejmë një vend historik me rrugë, sheshe dhe vende të bukura si kalaja Koules ose katedralja e San Minas. Një qytet tjetër që nuk duhet humbur është Chania, një vend me shumë bukuri, i ndjekur nga plazhi i famshëm Elafonisi.

Zakhyntos

Zakhyntos në Greqi

Ky ishull që i përket ishujve Jon në Greqi. Hidhni shumë plazhe si Navagio, me shkëmbinj të pabesueshëm dhe një anije të bllokuar në rërë. Imazhi i tij është një nga më të njohurit në këtë ishull, i cili është një vend i ëndërruar. Në Zante ka vende të tjera natyrore që nuk duhen humbur siç janë Shpellat Blu.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*