Ishulli Capri në Itali

Ishulli Capri në Itali

La Ishulli Capri është e vendosur në jug të Gjirit të Napolit dhe në gadishullin Sorrentine, në Detin Tirren, Itali. Isshtë një nga ishujt e preferuar në botë me një sipërfaqe prej rreth 10,36 kilometra katrorë. Njihet si vendi i pushimeve dhe turistëve të zgjedhur nga shumë njerëz që nga kohërat antike, të tilla si që nga Republika e lashtë Romake.

Ajo ka një popullsi e vogël prej 1,170 banorësh që trefishohet falë këtyre turistëve të etur. Ky rajon napoletan në të cilin ndodhet është rrënuar nga ishuj të vegjël, me një larmi të madhe kulturash dhe një trashëgimi të madhe të mbetjeve të rëndësishme arkeologjike.

Qyteti, i zgjedhur nga një mori të famshëm dhe paparacë, është shtëpia e një prej shesheve më interesante në Evropë, Piazzetta, e vendosur në qendër të ishullit. Këtu gjejmë zyrën turistike, ndërtesën e Bashkisë (pranë plazhit) dhe tregun e peshkut dhe perimeve. Megjithëse sheshi ende ruan arkitekturën e tij modeste, në këtë vend dhe në rrethinat e tij më të afërt do të gjejmë hotelet, restorantet dhe dyqanet më luksoze dhe të shtrenjta në Capri.

Një vend tjetër në ishull është Vila San Michele, një institucion kulturor suedez që na ofron një muze të bukur dhe intim me një kopsht dhe një sërë ndërtesash, të gjitha shtëpitë e artistëve, shkrimtarëve dhe shkencëtarëve suedezë, përveç Parku Natyror «il Monte Barbarossa», të mbrojtjes së veçantë për zogjtë shtegtarë.

Një ishull i vogël, por sigurisht simpatik dhe i bërë për turistin më absolut, pasi ata tentojnë të mbërrijnë me grupe pavarësisht nga fakti se ai konsiderohet një qytet mjaft i qetë. Për të arritur atje ne mund ta bëjmë atë përmes lidhjeve me anijet me portet që ndodhen në Gjirin e Napolit dhe në gadishullin Sorrentine.

Foto përmes: Imazhi i mbajtësit të faqes Juambe Cobos

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*