Rrugë për të njohur Rouen, qytetin e njëqind kullave kambanore

rrënoj

Normandia është një rajon francez që zakonisht tërheq turistë të interesuar në Luftën e Dytë Botërore, meqenëse është një vend historik i shkallës së parë, skena e betejave që ndryshuan rrjedhën e luftës. Sidoqoftë, Normandia gjithashtu shquhet për peizazhet e saj të bukura, gastronominë e saj të shijshme dhe qytetet e saj simpatike.

Një prej tyre është Rouen, kryeqyteti i Normandisë së Epërme dhe vendlindja e figurave të shquara në historinë e Francës. si piktori Géricault, shkrimtari Flaubert ose regjisori Jacques Rivette. Ndër disa nga episodet më të rëndësishme në historinë e Rouen janë bombardimet e Luftës së Dytë Botërore dhe gjykimi i Joan of Arc, shenjtorja dhe heroina e famshme franceze që luajti një rol të rëndësishëm në Luftën Njëqind Vjetore.

Duke ecur nëpër rrugët e Rouen-it mund të zbulojmë thesaret e këtij qyteti-muze që nuk i lë indiferentë vizitorët e tij. Mund te vini me ne

Si të shkoni në Rouen nga Parisi

Pasi të jemi në Paris, duhet të marrim një tren në stacionin hekurudhor Saint Lazare, më qendrore nga të gjitha. Udhëtimi zgjat rreth një orë dhe gjatë rrugës mund të shihni peisazhe të bukura dhe fshatra mesjetare.

Katedralja Rouen

katedralja rouen

Meqenëse nuk është një qytet me përmasa të mëdha, mund të shihet brenda disa ditësh pasi tërheqjet kryesore turistike janë shumë afër njëri-tjetrit në qendrën historike. Pika fillestare e rrugës përmes Rouen është Katedralja e Notre-Dame de Rouen, një tempull gotik i ndërtuar rreth shekullit të XNUMX-të, kullat e të cilit u përjetësuan nga impresionisti Claude Monet në shumë raste.

Hyrja është falas dhe brendësia e saj është mbresëlënëse. Si kuriozitet, është shtëpia e zemrës së mbretit anglez Richard I "Lionheart" dhe ka veçorinë e ruajtjes së pallatit të tij arkiepiskopal që daton nga e njëjta kohë. Ky ishte vendi ku u zhvillua gjyqi i dytë i Joan of Arc.

Kisha të tjera në Rouen

Vetëm 300 metra në lindje të Katedrales është kisha Saint-Maclou, e rrethuar nga shtëpi piktoreske me gjysmë druri. Ky tempull i përket periudhës gotike të vonë dhe gjatë gjithë historisë së tij ai ka pësuar shumë dëme për shkak të luftërave, kalimit të kohës dhe ndotjes.

ruan abadia shenjt ouen

Abacia Saint-Ouen

Ne do të gjejmë një kishë tjetër thelbësore që shkon në veri, afër Saint-Maclou. Shpesh ngatërrohet me katedralen për shkak të dimensioneve të saj imponuese, por është Abacia e Saint-Ouen. E ndërtuar midis shekujve XIV dhe XVI, ajo shquhet për të qenë një shembull i bukur i arkitekturës gotike të shkëlqyeshme dhe për organin e saj nga 1890. Joan of Arc u burgos këtu para se të ekzekutohej.

Ora e Madhe e Ruanit

Do të gjejmë pjesën tjetër të atraksioneve të rëndësishme në perëndim të Katedrales. Nga Sheshi i Katedrales mund të ecim drejt Gros Horloge ose Orës së Madhe të Rouen-it poshtë rrugës që mban emrin e tij, një nga më të ngarkuarit në qendër të qytetit.

orën e madhe

Kjo orë astronomike e shekullit të XNUMX-të është një nga më të vjetrat në Evropë dhe mund ta vizitoni për të zbuluar se si funksionon. Ishte ora e parë që u ndërtua për të marrë këmbanat e para të qytetit të Rouen, të cilat janë vendosur në këmbanën e orës.

Gros Horloge përbëhet nga një këmbanë gotike, një pavijon, një qemer i Rilindjes me gdhendje spektakolare të tavanit dhe një burim klasik. Në pjesën e jashtme, përfundimi i artë bie në sy, gjë që e bën të gjithë të bie në sy.

Pallati i Drejtësisë Rouen

gjykata e rouenit

Nga këtu mund të drejtohemi në veri për të parë Pallatin e Drejtësisë, ndërtesa më e madhe civile e shkëlqyer gotike në Francë, e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të. Ky stil e kishte kulmin në Francën veriore dhe Belgjikën e sotme dhe Hollandën, megjithëse u përhap edhe në pjesë të tjera të Evropës.

Kjo ndërtesë u ngrit për të vendosur Échiquir de Normandie, domethënë Gjykatën e Drejtësisë. Megjithatë, aktualisht përdoret si selia e Parlamentit të rajonit të Normandisë.

Sheshi i Tregut të Vjetër Rouen

sheshi i vjetër i tregut rouen

Ky shesh ishte skena e vdekjes së Joan of Arc në kunjin gjatë Luftës Njëqind Vjetore. Një kryq i madh qëndron në vendin ku ishte vendosur pirça. Në mes të sheshit, pranë kishës aktuale të Santa Juana de Arco, ju mund të shihni gjurmët e kishës së vjetër të Saint-Vicent. Kisha e Santa Juana de Arco u ndërtua në të njëjtin vend të mundimit të saj. Kjo kishë moderne, e ndërtuar nga Louis Arretche në 1979, ka për qëllim të nderojë Shën Joanën e Arc dhe të jetë një memorial civil për të përkujtuar figurën e saj.

Muzetë në Rouen

muze i arteve figurative rouen

Ecja kulturore vazhdon brenda muzeve të Rouen. Muzeu i Arteve të Bukura bashkon një grup të jashtëzakonshëm pikturash, vizatimesh dhe skulpturash të cilave u duhet shtuar mobilje dhe sende të tjera arti nga epoka të ndryshme. Koleksioni i tij përfshin vepra nga Caravaggio, Velázquez, Delacroix, Théodore Géricault, Modigliani dhe gjithashtu Claude Monet dhe Alfred Sisley.

Muzetë e tjerë shumë interesantë janë Muzeu i Antikiteteve, Shkencave të Natyrës, Qeramikës, Flaubert, Historia e Mjekësisë dhe Joan of Arc.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*