jahti më i madh në botë

Ata thonë se prej disa kohësh kërkesa për jahte të mëdha ka qenë në rritje dhe, sipas prodhuesve dhe shitësve, ishte që nga viti 2019 që fjalë për fjalë gjithçka u rrit në qiell, ndërsa numri i miliarderëve që shkaktuan pandeminë u rrit. Bota jonë e trishtë, në të cilën disa humbën punën, të tjerët fituan më shumë miliona...

Sot tregu kërkon jahte gjithnjë e më të mëdhenj dhe sipas asaj që thonë kjo sapo ka filluar. Ndërtuesi më i rëndësishëm i jahteve është kompania gjermane Lürssen, me tetë kantiere detare të vendosura në veri të atij vendi evropian. Projektuesit, pronarët dhe reklamuesit punojnë së bashku për të siguruar që, në fund të fundit, të përmbushen dëshirat e personit që vendos faturat. sot, jahti më i madh në botë është ai që shihni në fotografi, Azzam. A e dimë atë?

Azzam, jahti më i madh në botë

Sot jahti më i madh në botë Isshtë e gjatë 180 metra, edhe pse deri në vitin 2024 ka një në rrugë që ka 183 metra. Për më tepër, kompania gjermane e ndërtimit të jahteve për të cilën folëm më herët e thotë këtë është vetëm çështje kohe që jahtet të bëhen super jahte me gjatësi 200 metra. Është trend.

Pra, Azzam është jahti më i madh me gjatësi 180 metra. Është jahti privat më i shtrenjtë që nga viti 2013 dhe fillimisht ishte 35 metra më e shkurtër. Azzam u ndërtua nga Lürssen nën drejtimin e inxhinierit Mubarak Saad al Ahbadi. Kishte një kosto prej 600 milionë dollarësh, vetëm për ndërtim, dhe gjatë procesit u rrit dhe u rrit dhe u rrit derisa arriti në fundin e gjatë.

Jahti u mor me qira në prill 2013. E ndërtuar nga kompania gjermane Lürssen Yatchs, projektuar nga Nauta Yatchs dhe me dizajn të brendshëm nga Christophe Leoni, është ndërtuar në gjithsej tre vjet, një kohë rekord. Një vit më parë, në vitin 2012, Azzam u transferua nga diga e saj origjinale 170 metra e gjatë në një digë më të madhe 220 metra për të përfunduar punimet. Ishte në fund të vitit 2009 kur çeliku për anijen filloi të pritej dhe kështu, në 2013, punimet përfunduan përfundimisht.

ky jaht Ka hapësirë ​​për të akomoduar 36 të ftuar dhe një ekuipazh minimal prej 50 personash dhe maksimumi 80 anëtarë të ekuipazhit.. Ajo ka një dhomë stërvitje golfi dhe një palestër, dhe jashtë është yjore. Salla kryesore e saj ka një gjatësi prej 29 metrash dhe nje hapesire prej 18 metrash pa asnje shtylle mbeshtetese, dicka e mrekullueshme. Për t'u dhënë hapësirë ​​kaq shumë të ftuarve ka 50 suita dhe kuverta, mirë, nuk ka hapësira shumë të mëdha të hapura.

Linjat e jashtme, profili, mban nënshkrimin e Nauta Design, studio e themeluar nga Mario Pedol, dhe kur shihet nga një distancë duket më e vogël se kur shihet nga afër. Avantazhet e dizajnit të kujdesshëm.

Sipas fotografive që qarkullojnë në anije, ajo ka gjashtë kuvertë dhe dizajni ka teknologji për t'u kujdesur për mjedisin, me reduktimin e monoksidit të karbonit dhe emetimeve të zhurmës. Gjithashtu spekulohet se energjia shtesë nga motorët përdoret për sistemin e shkripëzimit për ta kthyer ujin në ujë të pijshëm.

Por Azzam nuk është një anije e ngadaltë, siç mund të mendoni nga madhësia e tij (ajo gjë për gjigantët që janë të ngadaltë). Ky nuk është rasti, Azzam është një anije e shpejtë që mund të arrijë shpejtësi deri në 31 nyje falë dy turbinave të tij me benzinë ​​dhe dy motorëve me naftë që fuqizojnë katër avionë. Azzam peshon rreth 14 mijë tonë dhe rezervuari i tij i karburantit ka kapacitet për një milion litra karburant. Është vlerësuar se kostoja totale ishte 605 milionë, rreth 100 milionë më shumë se jahti i tretë më i madh në botë, për përdorim privat, Eklips.

por i cili porositi ndërtimin e këtij super jahti? Natyrisht, një arab me shumë para: Khalifa bin Zayed Al Nahyan, President i Emirateve të Bashkuara Arabe. Supozohet se mund të merret me qira me qira, por është vetëm një supozim. Dhe çfarë do të thotë emri? Përcaktimi.

Unë supozoj se presidenti i UEA nuk është shumë i interesuar se sa kushton mirëmbajtja e kësaj varke të vogël, por është vërtet shumë e shtrenjtë. Duket se 10% e kostos së tij është ajo që shpenzohet për të mirëmbajtja vjetore. Domethënë disa 60 milionë dollarë në vit.

Nëse ka një jaht më të madh në botë, duhet të ketë një jahti i dytë më i madh në botë… Është e drejtë, për të mbyllur artikullin e sotëm që prezantoj super jahti eklips. pronari i saj është Roman Abramovich, një miliarder rus, biznesmen, pronar ndër të tjera të Chelsea FC të Premier League. Ndërtimi i tij zgjati pesë vjet dhe kushtoi 409 milionë dollarë, kështu që çmimi aktual, me përmirësimet bërë që atëherë, është 620 milionë.

 

Mirëmbajtja e kësaj anije kushton 65 milionë në vit. Eclipse është një jaht elektrik me naftë, motorët e tij janë Azipod dhe dizajni i tij i brendshëm mban firmën e shtëpisë angleze Terence Disdale Design, kuverta private e pronarit është 56 metra e gjatë dhe mund të strehojë 36 të ftuar, në 18 kabina, me një ekuipazh prej 66 persona. Është një anije luksoze, ndoshta më elegante se Azzam.

Ai shton tre platforma helikopterësh dhe një pishinë 16 metra për t'u çlodhur në mes të detit dhe që kur askush nuk e përdor, fshihet për t'u bërë një pistë vallëzimi me një hapësirë ​​ku të digjet një zjarr i mirë. Duhet thënë se kur u shfaq Azzam, Eclipse u eklips fjalë për fjalë, por pa dyshim që varka e rusit është ende një super jaht midis super jahteve.

natyrisht, lista e jahteve të shtrenjta në botë vazhdon. E thamë që në fillim se herë pas here ka gjithnjë e më shumë kërkesa për këto anije, sepse numri i miliarderëve që nuk dinë më çfarë të bëjnë me kaq shumë para në llogaritë e tyre është rritur.

Jahtet e radhës në listë janë Dilbar, nga miliarderi uzbek Alisher Asmanov, 156 metra, the Mahrousa, 145.72 metra, jahti presidencial i Egjiptit dhe shekulli i XNUMX-të ose Flying Fox, 136 metra, dikur me qira nga Beyonce dhe Jay Z.

El Dubai, nga Sheikh Mohammed bin Rashid al-Maktoum i Dubait, me 162 metra gjatësi, Veri votuar në 2021 edhe nga Lürsse, e REV 183 metra, por jo luksoze, por ekspedita është ende në ndërtim e sipër dhe pritet të votohet në vitin 2024 dhe më në fund, në Poloni Y910 120 metra është në proces projektimi.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)