Jeta e natës në Doha, për burra dhe gra

Qatar o Katari është një nga vendet më të pasura në Gjirin Persik, të gjitha falë naftës dhe gazit. Kryeqyteti i tij është Doha dhe megjithëse nuk ka të njëjtën famë që Dubai pret turistë nga e gjithë bota, kështu që ne mendojmë për jetën e natës të një qyteti musliman dhe atë që ne perëndimorët jomuslimanë mund të bëjmë në të.

Për fat të mirë ne mund të shijojmë një zbavitje dhe argëtim jeta e natës në Doha, Pra, mos iu nënshtroni paramendimeve ose frikës. Le të shohim se ku mund të shkojmë, çfarë mund të bëjmë, në cilën kohë dhe me kë.

Doha

Qyteti u themelua në 1825 dhe emri i tij do të thotë në arabisht Pema e Madhe. Ndodhet në bregdetin e gadishullit të Katarit dhe për pjesën më të madhe të shekullit të XNUMX-të banohej nga pak njerëz, shumica e të cilëve ishin peshkatarë të perlave. Qyteti ishte i thjeshtë por ndërsa shfrytëzimi i naftës dhe gazit filloi të rritet, pasuria e re ndryshoi pamjen e saj derisa u bë një qytet më i madh dhe më modern.

Nuk është e këshillueshme të vizitoni mes qershorit dhe gushtit sepse nxehtësia është e jashtëzakonshme, me temperatura 40 ºC ose më shumë. Ka shumë lagështirë, kështu që pavarësisht nga temperatura që vret është ndjesia termike. Mezi bie shi, prandaj është mirë që të shkoni në dimër me siguri.

Jeta e natës në Doha

Doha është qyteti më i madh në shtetin e Katarit dhe sot Ka shumë hotele dhe disa bare funksionojnë brenda tyre. që i japin veprim natës. Le të kujtojmë se është një vend mysliman dhe marrëdhëniet që myslimanët kanë me alkoolin. Kjo është, përveç në disa hotele konsumi i tij është i lejuar edhe pse natyrisht, të jesh turist është diçka tjetër.

Ka vetëm një klub nate, Perla. Ka dy kate, tre bare dhe një kat të madh vallëzimi. Këtu takohen banorët dhe turistët evropianë që pëlqejnë të festojnë por si një turist i rastit kushton pak që të hysh që atëherë duhet të jesh anëtar. Prandaj, është e përshtatshme të takoni dikë dhe t'i kërkoni që t'ju ftojë pasi ata mund ta bëjnë atë.

Përndryshe ka bare dhe siç thamë më sipër do t’i gjeni në hotele. Për shembull, në tarracën e Hotel Rydges është Bari Sportiv Aussie Legends i cili është emërimi kur ka ngjarje sportive të tilla si ragbi ose futbolli. Në Hotel Ramado Ekziston një bar tjetër në stilin sportiv që zakonisht ofron skenën e tij në grupe të ndryshme, kështu që muzika live shtohet në ekranet e televizionit kur nuk ka ndeshje për t'u parë.

 

Cloud Nyn punon në hotelin Al Sadd Merweb, një mini disko me drita shumë të zbehta, pothuajse të zbehta deri në pikën që të merrni një elektrik dore në hyrje. Ftohtë! Në Doha, nga ana tjetër, ka edhe një hotel Sheraton dhe lokali punon brenda Harpa Irlandeze, vendi më i mirë për të pirë pije dhe pije birre në një atmosferë të shkëlqyer me muzikë live dhe shumë vipa evropianë. A pub klasik irlandez por në Katar. Ju mund të pini duhan edhe brenda.

 

Në Ritz-Carlton ekziston një bar shumë i bukur, në marinë, i quajtur Admirali. Ka një hapësirë ​​të brendshme dhe një hapësirë ​​të jashtme me pamje të mrekullueshme. Të dielat janë për vajzat dita e zonjës do të përfundojë gjithë fundjavën. Bar shërben dhjetë kokteje të ndryshme dhe më e mira nga të gjitha, Ju nuk keni nevojë të jeni anëtar i asgjë për të hyrëVetëm të jeni të veshur mirë (në të vërtetë natën e vajzave të përfshihen nga e diela në të mërkurë). Orët janë nga 5 pasdite në 12 të mëngjesit.

Duke menduar për pamje të pabesueshme dhe moderne, atëherë anojmë nga baret në tarraca, më shumë në një qytet si ky ku është gjithmonë nxehtë. Divane të këndshme, muzikë moderne, një shatërvan me ujë të rrjedhshëm, çadra moderne, gjithçka që është. I pastër, në Hilton. Këtu takimi fillon më vonë, në orën 8 të pasdites, dhe nëse jeni grua, nata e vajzave mbaron në orën 10 të mbrëmjes.

Në West Bay është Kempinski dhe në katin e gjashtë bar Z Lounge. Ju hyni pa pasur nevojë të jeni anëtar i asgjëje dhe përsëri, nëse jeni femër mund të shijoni zbritje speciale të hënën. Nga ora 5 deri në 9 të pasdites, pijet kushtojnë rreth 35 QR dhe nata vazhdon deri në 2 të mëngjesit. Sipas mendimit tim, një nga zinxhirët hotelierë më elegant në botë zinxhir W. Këtu në Doha është një prej tyre dhe brenda punon Wham

Hasshtë ricikluar tërësisht kohët e fundit, me ajra modernë (mure të gjelbërta, dysheme të zezë, divane me ngjyra), dhe të hënën gratë gjithashtu kanë fat me zbritje pas orës 9:30, megjithëse hap dyert në orën 7:30 pasdite. Një tjetër zinxhir i famshëm hotelesh është Four Seasons dhe Nobu punon këtu, një bar tarracë me pamje të lë pa frymë dhe ndriçim të bukur natën.

Nobu ka një orë të lumtur që është ndër më të pëlqyerat në Doha për gratë. Shtë e zakonshme të shohësh banorë të huaj këtu natën e së hënës, nga ora 6 deri në 8 pasdite. Lokali bashkon një menu të veçantë me çmime speciale dhe ofrohet në dhomat e saj Dardha e Bardhë dhe Perla e Zezë. Bestshtë më mirë të shkoni atje herët për të marrë një tryezë sepse nuk mund të porosisni ushqim nëse nuk e keni. Vrapon! Nata këtu mbaron në 1 të mëngjesit.

Melià Doha ka edhe një lokal dhe aheng. Bari quhet Noir dhe është vendi për të dëgjuar muzikë ndërkombëtare, komerciale dhe R&B. Të Martën, gratë nuk paguajnë hyrje dhe burrat, nëse duan të shkojnë për të përfituar nga klientelë femra, ata duhet të paguajnë 50 QR pas orës 9:XNUMX. E vërteta është se Noir duket si diçka nga një film, tepër elegant. Shiriti i përzierjes është gjithashtu elegante moderne. Punon në Hotel Westin.

Këtu ju dëgjoni Hip Hop, R&B dhe të Martën keni një natë vajzash midis 5 pasdite dhe 2 të mëngjesit. Siç mund ta shihni, nata është më e gjatë. Këshillohet gjithashtu të mbërrini para orës 9 sepse atëherë keni një Orë të Gëzuar për të përfituar. Hyrja falas. Nuk ju pëlqen hip hop apo disko? Atëherë ju mund të shkoni në Klubi, në St. Regis Doha: këtu natën e së martës luan një grup me ritme kubane, Gerardo dhe habaneros. Lokali është në katin e katërt të hotelit dhe ka çmime speciale deri në mesnatë.

Dëshironi të uleni në një super bar, me vende lëkure dhe drita të arta? Pastaj vizitoni Salloni i purove, në Sharq Village & Spa. Dëshironi të dëgjoni xhaz live? Pastaj është Klubi i Xhazit, në Oryx Rotana. A doni DJ? Pastaj shkoni lëvizni skeletin në Salloni i shoqërisë brenda hotelit Hilton. Me një detaj shtesë: E marta është nata e vajzave por nuk ka të bëjë me pije të lira por me grim. Po, përveç menusë dhe pijeve të lira gjatë gjithë natës, ka seanca falas të grimit dhe modelit të flokëve. Shkëlqyeshëm! Dhe më shumë, nata sponsorizohet nga linja ajrore Emirates kështu që vajzat marrin pjesë për një udhëtim në atë kompani. Kunj sigurie!

Merrni shënim këto bare të tjera: Sallon kristali, në Hotel W, Rri kot lava, në Doha Intercontinental,  Bar Glo Koktej, në Marriot Marquis, Sallon perlash, në Marriot, Likuiditeti, Crowne Plaza, the Paloma në Intercontinental.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*