Këshilla për të vizituar Ujëvarat Iguazu këtë 2016

Iguazu Falls 1

Iguazu bie Ato janë një seri imponuese e ujëvarave dhe rënieve që ndodhen pikërisht në kufirin midis Argjentinës dhe Brazilit. Megjithëse mund të vizitohen nga të dy vendet, vizita nga territori argjentinas është më e mira sepse futesh brenda dhe midis ujëvarave dhe kjo është e paçmuar.

Lumi Iguazú ka lindur në Brazil, në Serra do Mar dhe pasi ka udhëtuar 1300 kilometra derdhet në lumin Alto Paraná. Përgjatë kësaj rruge ndodhen 270 ujëvarat që ajo ka dhe Fyti i famshëm i Djallit, një ujëvarë fenomenale e lartë 80 metra e lartë që është perla e Parkut Kombëtar Iguazú. Unë isha fundjavën e kaluar për herë të parë në jetën time, kështu që kam disa këshilla kur vizitoni Ujëvarat Iguazu:

Iguazu bie

 

 

Gryka e djallit

Nga njëra anë Argjentina, nga ana tjetër Brazili, ujëvarat e lumit Iguazú ata janë brenda xhunglës, sot një zonë e mbrojtur në të dy vendet. Në anën argjentinase janë pjesë e Parkut Kombëtar Iguazú dhe së fundmi një nga Shtatë mrekullitë e botës.

Ata kanë përreth 275 kërcime dhe shumica dërrmuese, 80% janë të vendosura në anën argjentinase, përfshirë fytin e bujshëm të Djallit. Në anën braziliane ka një pamje më të mirë, si një kartolinë, sepse i shihni të gjitha ujëvarat në një pamje të bukur panoramike, por shëtitja më e mirë nga të gjitha, ajo që ju çon në xhungël dhe ju lejon të shihni ujëvarat nga lart , poshtë dhe në mes të ujit, është ajo që ofron Argjentina. Shtë llogaritur se rrjedha e ujëvarave është 1500 metra kub ujë në sekondë Por gjithçka varet nga reshjet e shiut dhe ka pasur përmbytje të jashtëzakonshme që kanë rezultuar në ujëvara me flluska dhe shpërthyese.

Territori ishte i banuar nga fisi Guaraní deri në mbërritjen e kolonizatorit të bardhë. Ishte varlvar Nuñez Cabeza de Vaca që vuri re rrëzimet në 1542 dhe në fillim të shekullit të XNUMX-të Jezuitët filluan aktivitetin e tyre misionar. Të këtij aktiviteti ka disa rrënoja jezuitësh që gjithashtu mund të vizitohen, megjithëse janë pak a shumë dy orë nga ujëvarat.

Vizitoni Ujëvarat Iguazu

Iguazú

«Nga Brazili mund të shihni ujëvarat dhe nga Argjentina mund t'i jetoni». Whatshtë ajo që thuhet zakonisht sepse, siç e thashë edhe më parë, nga pala braziliane pikëpamjet janë të shkëlqyera, por nga Argjentina futesh në ujëvarat. Në dy ditë mund të vizitoni të dy vendet, nëse vetëm njëra anë nuk ju mjafton. Nëse nuk keni kohë, është më mirë të vizitoni Parkun Kombëtar Iguazú, në anën Argjentinase.

Parku u krijua në 1934 për të ruajtur biodiversitetin e rajonit dhe është në provincën argjentinase të Misiones. Qyteti më i afërt, me aeroportin e tij, është qyteti i Puerto Iguazú. Këtu vjen i gjithë turizmi. Ju mund të merrni një aeroplan kudo në Argjentinë dhe të shkoni në Iguazú. Zona është e mbushur me hotele dhe agjenci turistike që organizojnë turne, kështu që është me të vërtetë shumë e lehtë për tu vizituar.

Qark Superior

Parku është i hapur çdo ditë të vitit nga mëngjesi i hershëm deri në orën 6 të mbrëmjes edhe pse hyrja e fundit lejohet në 4:30 pasdite. Normat shprehen në pesos argjentinase dhe pagesa e biletës është me para në dorë. Kartat e kreditit nuk pranohen në zyrat e biletave, vetëm para në dorë. Brenda, në dyqane, kioska dhe ekskursione mund të paguani me kartë krediti. Një turp, nëse më pyetni, duke qenë një vend kaq turistik duhet të mendoni të sillni para të gatshme për të paguar hyrjen, diçka pak e veçantë.

edhe Ju duhet të paraqisni një dokument ose pasaportë para se të paguani pasi ka tarifa diferenciale: pranimi i përgjithshëm kushton 260 dollarë AR, banorët e Mercosur (zona e përbashkët e Amerikës së Jugut) paguajnë 200 dollarë AR dhe argjentinasit 160 dollarë, të rriturit. Të miturit midis moshës gjashtë dhe dymbëdhjetë paguajnë AR, përkatësisht 65, 50 dhe 40 dollarë. Akuzohet edhe parkimi, i cili është 70 dollarë AR për makinën. Në zonën e Portalit të Hyrjes në park ka dollapë me pagesë ku mund të lini çantën e shpinës.

Kërcejnë Bosetti

Nëse do të qëndroni në Iguazú për dy ose tre ditë, e zakonshme, dhe doni të eksploroni parkun më qetësisht, mund të përdorni Dy Ditët në Park kalojnë me 50% zbritje Dita e dytë. Kur të mbaroni udhëtimin e parë, gjithçka që duhet të bëni është të ktheheni në zyrat e biletave ose zyrat e biletave dhe të rivlerësoni biletën duke paguar 50% të saj. Vizita e dytë duhet të jetë po ose po në ditën e njëpasnjëshme. Për shembull, nëse ditën e parë keni kaluar kërcimet ditën e dytë mund të bëni udhëtimin me anije ose ndonjë turne tjetër detar të atyre që ofrohen.

Turi në Ujëvarat Iguazu

Harta turistike e bie Iguazu

Parku është i madh dhe ka disa shtigje dhe qarqe kështu që ndihmon të dimë mirë se çfarë do të bëjmë brenda. Unë rekomandoj të bëni sa vijon: Qarku i poshtëm, qarku i sipërm dhe gryka e djallit. Në atë mënyrë, sepse imazhet shkojnë në kreshendo në bukuri dhe kur arrini në Grykë është tronditëse. Shumë njerëz fillojnë anasjelltas, por unë nuk e rekomandoj pasi pritjet po ulen.

  • Qarku i poshtëm: Ka 1700 metra e gjatë, disa shkallë dhe një ballkon panoramik mbi kanionin Iguazú. Vlerësohet se i gjithë turneu mund të zgjasë një orë e 45 minuta dhe ka një zonë të përbashkët pushimi me tualete dhe një shirit në zonën e hyrjes në qark. Urat e këmbëve gradualisht hyjnë në xhungël, duke kaluar lumenj dhe pyje të harlisur pa diell derisa të arrijnë në Dos Hermanas, Ramirez dhe Chico Falls. Pastaj vraponi në Ujëvarat e Bossetti dhe më vonë në shëtitje përfundoni në ballkonin e kanionit të lumit me një pamje të Grykës së Djallit dhe mjegullës së tij fantastike. Seksioni i fundit i qarkut që ju kthen në zonën e hyrjes është ai me shkallë dhe kalon nëpër tre ujëvara të tjera.
  • Qarku i sipërm: udhëton 1750 metra e gjatë y nuk ka shkalle. Llogarit dy orë udhëtim dhe gjithashtu ka një dhomë tualeti dhe bar. Ju lejon të shihni pellgun e të gjitha rrëzimeve dhe ka shumë ballkone shikimi për të shijuar pamjet. Ju fjalë për fjalë kaloni mbi rrëzimet dhe ka disa zona pushimi me vende për t'u çlodhur, dëgjuar ujin dhe për të marrë fotografi. Ecja ju lë në buzë të Salto San Martín, një pikë shumë panoramike që ju lejon gjithashtu një pamje të gjerë nga ana argjentinase dhe braziliane, ishulli San Martín dhe urë këmbësore që së shpejti do t'ju duhet të udhëtoni për të arritur në Grykën e Djallit.
  • Fyti i djallit: udhëton 2.200 metra, vajtje-ardhje Dhe është gjithashtu pa shkallë, vetëm me vendkalime të gjata që të çojnë në fyt. Isshtë 1100 metra derisa të arrini rënien e lartë 80 metra, valët e mjegullës që ju thithin dhe një zhurmë shurdhuese. Mbërrini i lodhur nga kaq shumë ecja, por posa të shihni atë spektakël, harroni nxehtësinë, shëtitjen dhe diellin. Shtë një bukuri.

Duke iu drejtuar fytit të Djallit

Ju gjithashtu mund të ndiqni disa shtigje si Sendero Macuco dhe Salto Arrechea ose Sendero Verde. Ju mund të bashkoni të dy qarqet dhe Garganta në këmbë, nuk është aq e lodhshme sa tingëllon. Ekziston një tren ekologjik, falas, i cili bën të njëjtën rrugë por në sezonin e lartë ka shumë njerëz dhe ju e kaloni atë duke pritur në stacion.

Turne të tjera në Iguazu Falls

Udhëtim i Madh me Aventurë

Nëse keni kohë dhe disa para shtesë ka disa shëtitjet detare fantastike:

  • Aventurë e madhe: ato janë turne në kamionë të veçantë nëpër brendësi të xhunglës. Pesë kilometra në bankën e të akuzuarve nga ku hipni në një anije që udhëton 6 kilometra deri në kanionin e lumit Iguazú. Ju jetoni pragje të shpejta dhe shihni ujëvarat.
  • Aventurë Detare: Me anije të fuqishme ju lundroni nëpër kanionin e lumit, në kufi me ishullin San Martín dhe mbërrini në ujëvara e Tres Mosqueteros për të parë Grykën.
  • Ecje ekologjike: udhëtimet janë në barka kanotazhi, më të qeta, më të qeta. Isshtë një zbritje prej gati tre kilometrash që ju lejon të jeni afër florës dhe faunës lokale.
  • Safari 4 × 4: ka disa udhëtime në bordin e furgonëve 4 x 4, që zgjasin dy orë. Ato janë nisje të rregullta në Spanjisht dhe Anglisht, ndërmjet orës 10:30 dhe 4 pasdite. Tetë pasagjerë për automjet, 550 dollarë AR për të rritur dhe 275 dollarë AR për fëmijët midis 6 dhe 12 vjeç.

Udhëtim me varkë

Më në fund, një agjenci turizmi ngarkon rreth 300 dollarë AR për person për të bërë turneun. Ata ju marrin në 7:30 të mëngjesit me një furgon dhe në një grup ju bëni të gjithë udhëtimin për të përfunduar rreth orës 5 të pasdites. Opsioni tjetër, ai që bëra dhe rekomandoj, është punësoni një taksi dhe rregulloni me shoferin që t'ju marrë dhe t'ju marrë në një kohë të caktuar. Ata marrin 450 dollarë AR dhe ju keni më shumë liri. Një fluturim nga Buenos Aires është midis 2200 dhe 4000 dollarë ARN, gjithçka varet nga parashikimi i rezervimit ose data e vitit. Aerolineas Argentinas dhe Lan kanë fluturime të përditshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*