Këshilla për të vizituar Muzeun Ghibli në Japoni

Nëse ju pëlqen animacioni japonez, atëherë duhet të takoheni Miyazaki Hayao, diçka si një Walt Disney Japonez. Ky plak ka prodhuar filma dhe seri të animuar që nga vitet 60 dhe të gjitha veprat e tij shkëlqejnë për një arsye apo një tjetër.

Ai është krijuesi i Princesha Mononoke, Fqinji im Totoro, Era ngrihet, Kalaja e ulurimës së pabesueshme ose I shpirtëruar larg por gjithashtu ka vepra më të vjetra që janë të mrekullueshme dhe shumë të tjera që nuk janë aq të njohura në Perëndim. Një udhëtim në Japoni për një tifoz i manga / anime nuk është aspak i plotë pa një vizitë në Muzeun Ghibli merrni parasysh këto këshilla sepse ka detaje që duhen marrë parasysh.

Blini biletat e Muzeut Ghibli

Nëse dëshironi të shkoni, ju këshilloj që të jeni gjëja e dytë që blini pas biletës së avionit. Gjëja është nuk është e lehtë të marrësh bileta Epo, ka vende dhe orë të kufizuara. Ato blihen në internet dhe ju duhet të futni të dhënat tuaja dhe të zgjidhni ditën dhe kohën për të vizituar. Problemi është kur jetoni në Amerikën e Jugut sepse nuk ka asnjë kartë krediti që mund të përdorni dhe është zhgënjyese të provoni përsëri dhe përsëri. Kam miq që janë irrituar shumë.

Zgjidhja është që të keni dikë në një vend tjetër që mund të marrë biletat për ju. Nëse është japoneze, më mirë. Miqtë e mi e bënë pikërisht atë dhe më pas, në radhë në hyrje, ata nxituan të flisnin me stafin për të sqaruar situatën pasi biletat u emëruan pas mikut të tyre. Dhe në japonisht! Për fat të mirë nuk kishte probleme.

Cili është opsioni tjetër nëse nuk keni një mik japonez? Mirë një herë në Japoni shkoni në një nga dyqanet e lehtësisë Lawson (Ata janë të bardhë dhe blu me një kavanoz qumështi si shenjë), dhe atje brenda do të gjeni një automat automatik.

Bestshtë më mirë të kërkoni ndihmë sepse mund të hutoheni duke e përdorur atë, megjithëse nuk është shumë e komplikuar. Nëse nuk ka bileta për ditën që dëshironi, ju vazhdoni të shikoni në kalendar derisa të gjeni një ditë tjetër pa vizita. Por më lejoni t'ju them, kjo mund të jetë zhgënjyese sepse Miyazaki është shumë i njohur dhe ka gjithmonë vizitorë. Për disa kohë tani, Japonia ka marrë shumë turizëm aziatik, veçanërisht kinez, kështu që ata hanë gjithçka.

Kjo eshte blerja e biletave direkt në Japoni rrezikon t’i mbarojë ato. Më ndodhi në vitin 2016 dhe ishte shumë e trishtueshme. Të jem kaq afër dhe në të njëjtën kohë deri më tani. Akoma, nëse nuk keni mundësi tjetër dhe dëshironi të vizitoni muzeun, shkoni te një Lawson sa më shpejt që të keni mundësi. Sa më shpejt aq më mirë. Sa kushtojnë biletat për në Muzeun Ghibli? 1000 jen asgjë më shumë, rreth 10 dollarë.

Si të shkoni në Muzeun Ghibli

Muzeu nuk është larg Tokios qendrore dhe mbërrini lehtë me tren lokal. Nëse keni Japoninë e Hekurudhës së Japonisë udhëtimi është i mbuluar, por as nuk është i shtrenjtë. Ju afroheni në stacionin Shinjuku, një nga më të populluarit në Tokio, dhe kërkoni platformat e Linja Chuo drejtohej për në Mitaka. Duhet të keni kujdes me trenat japonezë sepse ato janë të përpikta dhe qarkullojnë shumë prandaj këshillohet të pyesni dikë për platformën: Mitaka iku? Ose kushtojini vëmendje faktit që treni, në makinën e përparme, e thotë atë në një shenjë shkëlqimore.

Nga Shinjuku është një makinë 15 deri në 20 minuta. Pa Japoninë e Japonisë ju mezi paguani 320 jen vajtje-ardhje. Dhe në stacionin Mitaka gjithçka që duhet të bësh është të ndjekësh shenjat ... dhe njerëzit! Nëse koha është e mirë, ecja është më e mirë se autobusi, por pasi që autobusi është kaq i mirë, mund të shkoni me autobus dhe të shkoni përsëri në stacion. Autobusi është i vogël, i verdhë dhe i zbukuruar me karaktere Miyazaki. Prandaj askujt nuk i mungon!

Autobusi dhe njerëzit që zgjedhin të ecin deri në muze ndjekin pothuajse të njëjtën rrugë. Ata largohen nga stacioni dhe skajojnë një kanal paqësor të veshur me pemë. Pastaj ata kthehen në një rrugë që kufizohet menjëherë me një park, Parkun Inokashira. Brenda parkut, vetëm disa metra nga rruga, është muzeu. Mbërrini pas rreth 20 ose më pak minuta ecje.

Muzeu Ghibli

Shtë një ndërtim tipik i dizenjove arkitektonike që shohim në filmat e Miyazaki. Nga jashtë duket si një shtëpi në Luginën e Erës, nga filmi Nauusica. Ngjyra të lehta, forma të rrumbullakosura, një kullë mbi të cilën mund të shihet një robot i atyre që shfaqen në Laputa, Kalaja në Qiell, që duket se na shikon.

Nëse është sezon i lartë, verë, pranverë ose Viti i Ri kinez, ka njerëz kështu që ka një vijë të gjatë. Për fat të mirë, efikasiteti japonez e bën atë të rrjedhë shumë shpejt. Ka staf që kontrollon hyrjet dhe ju përparoni te dera, një derë prej druri me një dritare prej qelqi me njolla të zbukuruar me personazhe të njohur. Nëse nga jashtë është një shtëpi më shumë nga filmat e Hayao Miyazaki, nga brenda mund të themi të njëjtën gjë, por stili ndryshon krejtësisht.

Brenda muzeut është një rezidencë angleze e shekullit të XNUMX-të një nga ata që tërheq aq mirë në shumë prej filmave të tij. Kiki's, The Moving Castle, Porco Rosso. Dhe më lër të të them, ti nuk je në Disney këtu. Nuk ka plastikë, nuk ka asgjë të ngjitshme përveç cilësisë dhe më shumë cilësi: dysheme druri në një dhomë shumë të gjerë të jetesës, shkallë me parmakë elegantë dhe të lëmuar mirë, një ashensor hekuri antik me butona rrëshire, një shkallë e përdredhur që lidh dy kate dhe fëmijët e duan atë ...

Me biletën ju jepet një broshurë në disa gjuhë, përfshirë anglishten, me një skicë të shtëpisë dhe mjediseve të saj të ndryshme. Ju këshillojmë të bëni një turne dhe pastaj mund të qëndroni brenda për aq kohë sa dëshironi. Cilat janë hapësirat që përbëjnë këtë itinerar? Nuk është Ekspozita e Përhershme Salla «Ku lind një film», ku shihni korniza në veprim dhe, për shembull, një rrotë gjigande që ka nivele të ndryshme me kukullat Totoro, Satsuki dhe Mei, dhjetëra prej tyre në pozicione të ndryshme që kur fillon të rrotullohen krijon një skenë të mrekullueshme të lëvizjes së vazhdueshme.

edhe ekziston një teatër-kinema. Me hyrjen ata ju japin një biletë të veçantë dhe ju mund të merrni pjesë në shfaqjen e një filmi të shkurtër të bërë posaçërisht për muzeun. Ju kurrë nuk do ta shihni atë këtu. Teatri është i bukur, në dru, dhe filmi i shkurtër zgjat vetëm disa minuta. Ka edhe të tjerë dhoma që rikrijojnë studimin e Miyazaki me libra, vizatime, furça, rroba, ëmbëlsirat e tij të preferuara, librat që e inspirojnë për vizatimet e tij ...

Sigurisht ekziston edhe një dyqan, Mamma Aiuto Store!, me shumë mallra për të blerë. Megjithëse ka dyqane Ghibli në të gjithë Japoninë, këtu do të gjeni disa gjëra të veçanta: varësen me shkëlqim të Laputa Castle në Sky, për shembull, termot Totoro, pantofla, bluza ... Vlen të bleni edhe kur ka shumë njerëz që bëjnë pazar .

Në katin e sipërm ka një zonë të veçantë për fëmijët, të cilëve të rriturit i kanë shumë zili: ka një nekkobasu ose katbus e madhe, e mbushur, për të luajtur fëmijët me të. E mrekullueshme! Ekziston edhe një tarracë e vogël dhe prej aty një shkallë hekuri ngjitet në kullën ku roboti pret vizitorë. Isshtë madhështore.

Kam harruar ta them atë fotografitë nuk lejohen brenda muzeut as videot dhe ato janë mjaft të rrepta për këtë, megjithëse kam parë shumë duke u zgjuar me telefonat e tyre. I vetmi vend ku mund të bëni fotografi është jashtë Kështu që këtu lart me robotin është vendi ku të gjithë fillojnë të gjuajnë.

Dhe për të përfunduar vizitën tuaj, këshilla ime është të pushoni në kafene. Përkundër asaj që mund të mendojmë, që këtu për një kafe ata të nxjerrin kokën, për fat të mirë është si në të gjithë Japoninë. Çmimet respektohen, ato nuk janë kurrë të tepruara, pavarësisht nga kategoria e vendit ku jeni. Dhe para se të drejtoheni përsëri në stacion, bëni një turne në banjat. E mrekullueshme! Ato janë të mëdha, me mure të veshura me dru, dyer druri dhe rubineta të vjetër. E një elegance!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*