Kajro, çfarë të shohësh në qytetin e përjetshëm

 

Kajro 1

Nëse ka një qytet të pabesueshëm në botë, ai qytet është Kairo. Magjike, misterioze, ajo ende na sfidon me monumentet e saj antike dhe megjithëse nuk është kurrë një kohë e mirë për të vizituar nuk ka asnjë mënyrë për ta hequr atë nga fati ynë.

Tregjet, rrugët, xhamitë, Nili, Piramidat, anijet turistike dhe Muzeu Egjiptian i Antikiteteve na presin sepse edhe një herë në jetë duhet të vizitoni Egjiptin dhe mrekullitë e tij. Ju nuk ju pëlqen shumë situata aktuale politike dhe keni dyshime? Ju jeni të matur, por mendoj se pasi të lexoni artikullin tim sot, këto dyshime do të kthehen në dëshira të mëdha. Ja çfarë të vizitosh në Kajro. Dhe çfarë nuk duhet harruar.

Kajro, disa fakte që duhen marrë parasysh

Kajro në verë

Edhe nëse nuk na pëlqejnë qytetet, nuk mund të kalohet nëpër Egjipt pa kaluar disa ditë në kryeqytet, pasi është mënyra më e mirë për të njohur dhe përjetuar jetën egjiptiane dhe kontrastet e saj. Klima është e moderuar dhe me lagështirë të ulët gjatë gjithë vitit, por në verë mund të jetë mbytëse. Gjatë muajit korrik termometri ngjitet në 36 ºC dhe minimumi është rreth 21 .C. Nëse mund të zgjidhni kur të shkoni, duhet të bëhet në janar pasi diapazoni i temperaturës është nga 21 ºC dhe 15 C. Gjatë muajve mars, prill dhe qershor erërat Khamaseen fryjnë nga shkretëtira dhe më pas sjellin rritje të temperaturave dhe rërës.

Metro Kajro

Ka shumë akomodime në qytet, më shumë se 75 hotele të kategorive të ndryshme dhe disa me pamje përrallore të Nilit ose Piramidave. Ka edhe akomodime më të lira dhe hotele Boutique. Kajro ka një sistem të transportit publik me minibusë, autobusë dhe metro. Gjithashtu nuk ka mungesë të taksive. Autobusët nuk rekomandohen pasi gjithçka është shkruar në arabisht dhe është mjaft kaotike. E pamundur nëse jeni femër. Metroja është e lehtë për t’u përdorur dhe ka karroca të ndara për burra dhe gra, por në të vërtetë nuk arrin të gjithë qytetin. Sigurisht, është e lirë.

Ju mund të kombinoheni me taksinë, mjeti më i mirë i transportit nëse jeni turist. Atje jane tre lloje taksish, ata që nuk kanë kondicioner apo matës parkimi, (të zinj dhe të vjetër), të bardhët, më të rinj dhe më modernë dhe me njehsor parkimi (nëse do të zgjedhësh një, le të jenë këta të fundit), dhe ka gjithashtu taksi të verdha por ju duhet të telefononi dhe t'i kërkoni me anë të telefonit.

Çfarë të vizitoni në Kajro

Kalaja e Kajros

Kur rekomandojmë vizitat dhe shëtitjet Përvoja vlen shumë, kështu që rekomandimet e mia mund të ndryshojnë nga ato të turistëve të tjerë, por për t'i shkruar ato mendova për udhëtimin tim, atë të motrës time që gjithashtu eci atje dhe vjehrrit e mi. Tri përvoja të ndryshme në periudha të ndryshme të vitit, kështu që mendoj se do të jenë rekomandime të mira dhe të gjitha i përgjigjen pyetjes: nëse sot do të merrnit dikë që nuk vuri kurrë këmbë në Kajro, ku do t'i meritonit?

Kalaja e Kajros

Kalaja do të ishte vendi i parë për të bërë fotografi nga një lartësi e mirë, me një perspektivë të mirë. Eshte fortifikimi mesjetar islamik e ndertuar ne kodren Mokkattam dhe me e fresket se qendra e qytetit. Mbrojtjet e saj u ndërtuan në shekullin e 85-të për të sprapsur kryqtarët dhe ishte për një kohë zemra e qeverisë. Ai i detyrohet Saladino el Grande shumë reformave dhe burimit XNUMX metra të thellë që ne mund ta vlerësojmë sot.

Më vonë osmanët ndërtuan një xhami dhe bënë ndërtime të reja dhe sot e kësaj dite përmban katër muze: Muzeu i Transportit, Muzeu Ushtarak Egjiptian, Muzeu i Policisë Egjiptiane dhe Muzeu i Pallatit Al-Gawhara. Në këmbët e tij ka një rrjet rrugësh, rrugicash dhe xhamish.

Muzeu i Kajros

Duke folur për muzetë Muzeu Egjiptian në Kajro Shtë një destinacion i pashmangshëm: ka koleksionin më të madh të antikiteteve egjiptiane me më shumë se 120 mijë objekte, megjithëse jo të gjitha janë të ekspozuara. Një tjetër muze paralel duket se fshihet në depot e tij. Muzeu është i vendosur në sheshin Tahrir dhe pësoi disa dëmtime dhe vjedhje në rebelimin e vitit 2011. Një turp. Ndërtesa ka dy kate kryesore me papirus dhe monedha antike të prera në argjend, bronz dhe ar, statuja, pllaka, sarkofagë dhe qindra objekte nga varret faraonike.

Ky muze hapet çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 7 të pasdites dhe gjatë Ramadamit mbyllet në orën 5 të pasdites Pranimi është 60 LE për të rritur dhe 30 LE për student, por ju paguani shtesë për disa dhoma të tilla si Salla Mummies Mbretërore (LE 100) dhe Galeria Centennial, LE 10. Muzeu është në lagjen Wust el balad, në qendër, një vend i mirë për të shijuar jetën e natës në kryeqytetin egjiptian.

Parku Al Azhar

Një tjetër vend i mirë për të darkuar herët dhe për të parë perëndimin e diellit që shikon drejt Piramidave është Parku Al Azhar. Isshtë një park me të vërtetë i madh dhe ishte një dhuratë nga Agha Khan IV në vitet 80. Stillshtë ende në zhvillim, por është një vend ideal për të shijuar perëndimin e diellit. Nga ana tjetër ka gjithashtu Kajro koptike, një sit me varre dhe kisha të krishtera që papritmas ju kujton ekzistencën e krishterimit. E çuditshme

Një kënd tjetër është Kajro Islamike i cili përfundoi duke u restauruar kohët e fundit. Shtë një lloj muzeu islamik në ajër të hapur. Shtë xhamia Ibn Tulun, nga shekulli i XNUMX-të dhe Muzeu Gayer-Andernson që operon në një shtëpi të një tregtari osman të shekullit të XNUMX-të.

Pazari El Khan el Khalil

Kur është fjala për pazar Tregu Khan el-Khalili Shtë një nga tregjet më përrallore në botë. Ajo është e mbuluar dhe daton që nga viti 1382. Ishte qendra e tregtisë së erëzave dhe një pazar i mrekullueshëm ku sot mund të blini pak nga gjithçka, nga vajrat thelbësorë deri te xhinse. Shëtitjen mund ta përfundoni me një çaj në Kafeterinë e Fishawi, një nga kafenetë më të vjetra në qytet.

Felucca udhëton

Shëtisni përgjatë lumit Nil në një fellukë rekomandohet. Mund t'i punësoni në parvazin përpara hotelit Four Seasons. Sigurisht, në kryeqytetin e Egjiptit ka shumë muze të tjerë: Muzeu i Bujqësisë, Muzeu Postar, Muzeu i Hekurudhave, Muzeu Ushtarak, Muzeu Mjekësor Qasr Al-Eini dhe shumë pallate. Unë do të thosha në këtë drejtim se bazuar në interesat tuaja, organizoni një vizitë në disa muze.

Vila e Faraonëve

Unë vizitova Vila e Faraonëve. Isshtë një muze në periferi të qendrës që ju lejon të bëni një udhëtimi në kohë tre mijë vjet më parë. Ju udhëtoni me kanale në bordin e anijeve me motor dhe është një lloj Park argëtues historik që rikrijon shtëpi, pallate dhe tempuj. Nëse shkoni me fëmijë, ajo është mënyra më e mirë për t'ua përcjellë historinë atyre. Dhe sigurisht që vizitova edhe piramidat, një sit që më dukej mjaft i ndyrë.

Çfarë këshille mund të të jap për ta bërë këtë, la vizitë në Kajro? Convenientshtë i përshtatshëm për të shkuar në një turne në Piramidat e Gizës. Po, e di, nuk ju pëlqen, por është më mirë në këtë mënyrë. Nëse shkoni vetë, do të duhet të diskutoni me taksinë që ju merr dhe ata do të duan të ju tarifojnë çka të duan. Nëse akoma dëshironi të shkoni vetëm, atëherë duhet të merrni metronë në stacionin Giza dhe prej andej të merrni minibusin. Shtë më lirë, madje.

Udhëton deve

Pamja e Piramidave të Gizës është kartolina e lashtë dhe moderne. Cfare dua te them? Ju bëni një kërkim në Google për imazhe dhe do të zbuloni mijëra kartolina fantastike të piramidave, por asgjë nuk është si t'i shihni ato drejtpërdrejt. Pjesërisht sepse ato janë të mrekullueshme, por pjesërisht sepse në anën që nuk shfaqet kurrë në foto ka një lagje të tërë: shtëpi dhe shtëpi dhe madje edhe një Pizza Hut mu përpara Sfinksit. Mund t'a besosh? Globalizimi!

Piramidat dhe sfinksi

Unë kam për t'ju paralajmëruar në lidhje me udhëtime me deve: shoferët janë të tmerrshëm, ata do t'ju ngacmojnë me pyetje dhe do t'ju japin çmime të ndryshme në varësi të vendit tuaj të origjinës. Ata gjithashtu do t'ju tregojnë se është e ndaluar të ecësh midis piramidave, të gjitha që të marrësh një shëtitje. Dhe ka shitës të produkteve Made in China kudo.

Unë nuk kam pasur përvoja të këqija me policinë dhe rojet në zonë, por nuk ka mungesë të raporteve për turistë të cilët janë mashtruar nga i njëjti personel. Këshilla ime: mos u besoni as atyre, të gjithë duan para. E vërteta është se është një vend i mrekullueshëm me disa njerëz të këqij, të cilët dëshirojnë të marrin para nga ju dhe të përfitojnë nga statusi juaj turistik. Një frikë. E gjithë kjo nëse shkoni vetë. Moreshtë pak a shumë ajo që më ndodhi mua dhe motrës time, sepse kunetërit e mi, të cilët shkuan në turne, kishin një përvojë krejt tjetër.

Piramidat natën

Sigurisht, askush nuk mund ta lërë Gizën pa hyni brenda Piramidës së Madhe, vizitoni Muzeun e Varkave Diellore, mendoni për Sfinksin dhe nëse mundeni, dëshmoni Shfaqja e tingullit dhe dritës. Padyshim, një turne i plotë në Kajro duhet të përfshijë ekskursione dhe udhëtime, Luxor, Abu Simbel dhe ato lloj destinacionesh. Në një rast tjetër do të flasim për ato ekskursione. Gjëja e rëndësishme sot është ajo që mund të bëjmë në Kajro dhe e dimë që, nëse jemi beqare, nuk do të kalojmë aq mirë.

Egjipti nuk është një vend vetëm për ndonjë gjë interesanteAta ju shikojnë shumë dhe kjo ju frikëson. Të mendosh se ata mendojnë se sepse je vetëm je gati një prostitutë nuk ndihmon shumë. Kujdes!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*