Katër muze në Buenos Aires

muze-në-buenos-ajres

Ky qytet njihet si mbretëresha e argjendit y Shtë një nga qytetet me jetën dhe pasurinë më të madhe kulturore në Amerikën e Jugut. Falë ndryshimit që është i dobishëm për turistët që mbërrijnë me euro ose dollarë, për disa kohë kjo pjesë është bërë një destinacion i shkëlqyeshëm turistik kështu që ne mund të fillojmë të zbulojmë disa nga muzetë dhe atraksionet më të mira të tij.

El Teatri i zorrës së trashë, Muzeu Evita, Muzeu i Imigracionit dhe Pallati Barolo ata janë të zgjedhurit tanë sot. Emblemat e qytetit, por edhe të historisë së këtij kombi shumë të veçantë në Amerikën e Jugut.

Buenos Aires

Buenos Aires

Buenos Aires ka veçori të mos ketë qenë një metropol i rëndësishëm në kohërat koloniale. Lima, në jug gjithashtu, ishte shumë më e rëndësishme për Spanjën sesa qyteti i largët dhe i varfër në brigjet e Río de la Plata.

Këto toka u pavarësuan nga Spanja në 1816, pas gjashtë vjet revoltash dhe revolucionesh, megjithëse i gjithë shekulli i nëntëmbëdhjetë ishte një shekull kthesash rreth modelit të kombit që do të formohej. Midis shekujve XIX dhe XX ishin kulmi i prodhimit bujqësor dhe kështu lindi një elitë shumë e pasur, njerëz për të cilët u tha se "hidhnin gjalpë në çati".

Ka elita që investojnë në zhvillimin e vendit të tyre, Shtetet e Bashkuara janë një çështje, dhe të tjerët që nuk e bëjnë, rasti i tillë i Argjentinës. Pa investuar në zhvillimin e industrisë, fatkeqësisht ende sot ai shqetësohet vetëm për atë që prodhon fusha për të shitur jashtë vendit. E vërteta është se 200 vitet e pavarësisë së saj na kanë lënë trashëgim këto vende emblematike që do të njohim më poshtë.

Teatri i zorrës së trashë

teatri para-zorrës së trashë

Në vitin 2008 ajo festoi njëqind vitet e para të ekzistencës së saj. U inaugurua më 25 maj 1908 me operën Aída dhe punimet zgjatën rreth njëzet vjet. Kishte tre arkitektë dhe i fundit, belg Jules Dormal, ishte ai që shtypi stilin francez që shihet sot në zbukurim. Më vonë është një ndërtesë eklektike me shumë nëntoka dhe shtesa që u shtuan në vitet '60. Sot ajo zë rreth 58 mijë metra katrorë.

Dhoma kryesore është një bukuri në formën e një patkoi: ka kuti deri në katin e tretë tashmë 2478 vende 500 njerëz në këmbë janë shtuar. Kupola e bukur ka përmasa 318 metra katrorë dhe është zbukuruar me piktura (fillimisht ato ishin nga Marcel Jambon por në vitet 30, të përkeqësuara, ato u zëvendësuan nga ato të artistit Raúl Soldi).

Teatri i zorrës së trashë

¿Ka vizita turistike që ju lejojnë të vlerësoni mrekullinë tuaj të brendshme? Sigurisht. Vizitat Ata janë në grupe me jo më shumë se 34 persona, çdo ditë përveç festave, nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 pasdite. Nisjet janë çdo 15 minuta, zgjasin 50 minuta dhe kanë çmim 250 dollarë për të huajt dhe 90 dollarë për banorët. Disa 15 euro nëse jeni i huajo.

Nëse dëshironi të përjetoni një shfaqje, llogaritni nga 150 A $, 9 euro.

Muzeu Evita

muze-shmang-1

Ky muze ka avantazhin e të qenit në një lagje qendrore të qytetit, Barrio Norte. Ndoshta nuk është një nga vendet që turistët zakonisht vizitojnë në këmbë, të cilët zakonisht lëvizin nëpër San Telmo ose Rrugën Corrientes, por muzeu është në një nga lagjet më elegante dhe asgjë larg. Në fakt, mjafton të marrësh metronë Line D në të njohurën Plaza de Mayo dhe të zbresësh disa stacione më vonë, në stacionin Plaza Italia, për të qenë disa blloqe larg. Ata gjithashtu ju lënë autobusë të shumtë ose colectivos.

Punon në një shtëpi të madhe që i përkiste një familje Buenos Aires. Shtë një ndërtim i shekullit XX, në Stili neo-rilindjes italiane dhe spanjolle, i cili në vitin 1948 u ble nga Fondacioni Eva Perón, një fondacion i drejtuar nga gruaja e atëhershme e Presidentit Juan Domingo Perón, gjatë mandatit të tij të parë. Ishte një Shtëpi Transiti në të cilën vinin gra beqare ose me fëmijë nga i gjithë vendi për të trajtuar dhe zgjidhur problemet e punës, shëndetit ose strehimit.

muze-shmang-2

 

Muzeu është e vendosur në Rruga Lafinur 2988, hapa nga Avenida Las Heras dhe parku i bukur me të njëjtin emër. Alsoshtë gjithashtu afër një rruge popullore tregtare, Avenida Santa Fe. Hapur nga e marta deri të dielën nga ora 11 e mëngjesit deri në ora 7 pasdite dhe u mbyll të hënën. Udhëtimet me guidë përqendrohen në jetën dhe veprën e María Eva Duarte de Perón, gjithmonë në kontekstin e tij shoqëror, politik, ekonomik dhe kulturor.

Koleksioni i ekspozuar shihet si një i tërë dhe jo i izoluar. Atje jane dokumente dhe prodhime audiovizive dhe sendet personale të Evita. Vizitat janë nga e Marta deri të Dielën në spanjisht, portugalisht dhe anglisht dhe ato zgjasin rreth 45 minuta. Të paktën grupi duhet të përbëhet nga pesë persona. Të gjitha dhomat përfshijnë Sistemi braillhej ka interpretues të Gjuha e shenjave. Për t'u regjistruar duhet të vizitoni faqen e internetit dhe të plotësoni një formular.

muze-shmang-3

Muzeu ka një Dyqani i suvenireve me kartolina, Bluza, kunja, thika, libra, llamba bashkëshorte, gota, kokada argjentinase, lapsa, unaza kyçe dhe riprodhime bizhuterish që mbante zonja e parë argjentinase. Ekziston edhe një restorant Bar që shërben enët porteño, një sallë pritjeje dhe një oborr spanjol simpatik ku mund të hani mëngjes, drekë ose çaj.

Muzeu i Imigracionit

muzeu-i-imigracionit-1

Argjentina është një nga vendet me imigracionin më të lartë ka marrë në kontinentdhe. Miliona njerëz mbërritën nga e gjithë Evropa midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, duke shpëtuar disa nga varfëria dhe të tjerët nga lufta ose persekutimi fetar. Ka një popullsi të fortë autoktone në veri të vendit, pasardhës të popujve vendas dhe një popullsi emigrantësh që është përqendruar në Pampas të lagësht dhe në jug.

Historinë e këtij imigrimi mund ta gjeni në Muzeu i Imigracionit që punon në Hotelin e Vjetër të Imigrantëves, kompleksi që u dha strehën e parë miliona njerëzve që erdhën në vend. Në atë kohë, njerëzit që zbritën nga anijet u pritën, iu dha strehim, shëndeti i tyre u kontrollua dhe vendbanimi dhe punësimi u koordinuan. Këto janë pikërisht akset e përvojës së sotme muzeale.

imigrim-muze

Dyert e këtij vendi u hapën në 2013, pas rinovimeve dhe punimeve në katin e tretë të ndërtesës së vjetër ku ishin dhomat e gjumit. Ka fotografi, dokumente, libra regjistri të emigrantëve që mbërritën, filma, dëshmi bashkëkohore, relike dhe mijëra fotografi.. Shtohen ekspozitat e artit udhëtues.

Muzeu e hapur nga e marta deri të dielën nga ora 11 e mëngjesit deri në ora 7 pasdite. Mbyllur të hënën, e njëjta gjatë festave.

Pallati Barolo

barolo-pallat

Kjo ndërtesë elegante e pallatit Ndodhet në një rrugë të bukur të vjetër, Avenida de Mayo. Punimet filluan në vitin 1919 dhe në atë kohë dikur ishte ndërtesa më e lartë në Amerikën Latine dhe një prej betonit më të gjatë të armuar në botë.

Quhet Barolo sepse kush urdhëroi ndërtuesi i saj ishte Luis Barolo, një prodhues bujqësor multimilioner i cili kishte ardhur në vend në 1890. Ai e ndërtoi ndërtesën vetëm për ta marrë me qira dhe duke menduar se Evropa një ditë do të zhdukej nën kaq shumë luftëra. Atij i pëlqente shumë Dante Alighieri vendosi të frymëzohej nga Komedia Hyjnore në ndërtimin e filmit të tij të parë.

barolo-pallat-1

Rezultati ishte ky elegant ndërtesë me 24 kate, 22 kate dhe dy bodrume, njëqind metra e lartë. Deri në fund të kupolës së saj ai ka masën 90 metra por në 100 ai ka të instaluar një far duke u rrotulluar me 300 mijë kandela elektrike që në atë kohë e bënin të shihej nga Uruguai. Ai kishte dhe ka termocentralin e vet, nëntë ashensorë, dy të fshehur dhe dy forklift. Ashensorët e fshehur u përdorën nga vetë Barolo për të shmangur kalimin me qiramarrësit e tij.

Pallati Barolo është një ndërtesë gotike, a është gotike romantike, çfarë është ajo? Në parim Shtë një haraç për Ardhjen Hyjnoreia me ferrin, pastruesin dhe parajsën sepse është plot referenca për veprën, nga qemerët e saj, përmes formës së bimës së saj, orientimit të saj me yjet, mbishkrimeve të saj në latinisht, dragoit dhe kondorit të llambave.

barolo-pallat-3

Udhëtimet me guidë janë të mundshme falë projektit Palacio Barolo Tours: ka turne të veçanta ditore dhe nate për të mësuar të kërcejmë tangon brenda pallatit dhe fotografike. Klasat e tangos kushtojnë 300 A $ (18 euro), për person, por 280 nëse bëhet turne me udhëzim në ndërtesë.

Vizitat e natës janë më të detajuara se ato të ditës dhe ju ngjiteni në far për të soditur qytetin natën, pini një gotë verë dhe shijoni pjatat lokale. Zgjat rreth dy orë dhe është në Spanjisht dhe Anglisht. Ato gjithashtu kushtojnë 300 A $ për person. Për ndonjë nga këto turne me guidë, duhet të rezervoni në Palacio Barolo Tours.

Katër atraksione unike në Buenos Aires që e bëjnë pikërisht këtë kryeqytet amerikan një nga destinacionet më të mira në këtë art në botë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*