Katedralja Murcia

Katedralja Murcia

L Katedralet zakonisht janë pika me shumë interes në qytete që vizitohen, sepse ato janë ndërtesa kryesore fetare në këto qytete. Një katedrale nuk është vetëm një vend adhurimi, por gjithashtu na tregon për epoka të ndryshme dhe një pjesë të madhe të historisë së qyteteve dhe njerëzve të tyre, prandaj ato janë kaq interesante. Këtë herë po flasim për një katedrale që nuk është një nga më të njohurat, por që meriton vëmendjen tuaj, katedralja e Murcia.

La Katedralja Murcia është selia e Dioqezës së Kartagjenës dhe është e vendosur në lagjen e vjetër të qytetit të Murcia. Megjithëse u ngrit në shekullin e XNUMX-të, ajo pati shumë reforma të mëvonshme që i japin asaj pamjen e saj aktuale, në të cilën janë të përziera stile të ndryshme arkitektonike. Ne do të shohim këtë katedrale në më shumë detaje.

Historia e katedrales

Kjo katedrale njihet si Kisha e katedrales Santa María ose katedralja Murcia. Ndodhet në Plaza del Cardenal Belluga në qendrën historike të qytetit të Murcia. Ky tempull ka shumë të bëjë me historinë e qytetit, pasi në këtë vend ishte xhamia Aljama, një tempull që u shndërrua në kishën e Santa María. Më vonë, tashmë në shekujt XIV dhe XV, do të fillonte ndërtimi i Katedrales aktuale Murcia, të shenjtëruar në Santa María. Pjesa më e vjetër është manastiri gotik, mbetjet e të cilit mund të vizitohen në muzeun aktual të katedrales. Deri në shekullin e XNUMX-të, u kryen reformat e mëvonshme që bënë që ato të përzihen me stile të tjera, të tilla si Rilindja, Baroku ose Neoklasikja.

Kambanarja e katedrales

Katedralja Murcia

Një nga simbolet më të rëndësishme të kësaj katedrale të Murcia Towershtë Këmbanorja e saj, e cila përfundoi në shekullin e 93-të, duke qenë një shtesë pas krijimit të katedrales. Kjo kullë ka përmasa XNUMX metra dhe është e dyta më e larta në Spanjë pas Giraldës në Sevilje, prandaj përbën sot një nga elementët e saj më të rëndësishëm. Për shkak se ekzekutimi i tij zgjati për disa shekuj, ai ka disa stile të ndryshme. Në zonën e parë mund të shihni stilin e Rilindjes me prekjet e Platereskës Hispanike, në trupin e dytë të kullës u vazhdua në Rilindje por më e pastër. Zona e ngritur e këmbanës është krijuar në stilin rokoko dhe kubeja ka një stil neoklasik. Duhet të theksohet se kulla ka gjithsej njëzet kambana, të gjitha me emrin e vet. Udhëtimet udhëzuese të këmbanës kryhen nga Muzeu i Katedrales.

E jashtme e katedrales

Katedralja Murcia

Në zonën jashtë katedrales ka shumë pika për të parë. Porta e ApostujvePërballë zonës jugore, ajo është në një stil gotik me lule, me një derë arkivolti dhe dekorim të frymëzuar nga Dhjata e Vjetër. Në veri është Puerta de las Cadenas në stilin Plateresque. Në fasadën kryesore gjejmë një stil të bukur barok. Kjo fasadë zëvendësoi atë të mëparshme, e cila u dëmtua nga përmbytjet e vazhdueshme në zonë.

Brendësia e katedrales

Katedralja Murcia

Brenda katedrales ju duhet vini re se ka 23 kapela, kushtuar shenjtorëve mbrojtës dhe gjithashtu për varret e peshkopëve dhe fisnikëve. Midis kapeleve, disa veçohen, të tilla si Capilla de los Velez në stilin gotik shkëlqyeshëm me një kupolë me yje me dhjetë pika që është me shumë bukuri. Chapel Junterón është një vepër e Rilindjes Spanjolle. Ka edhe të tjerë që mund të shihen si San Antonio ose La Inmaculada. Ne duhet të nxjerrim në pah Kapelën Kryesore, në të cilën ka një altarpi neo-gotik. Nga ana tjetër, brenda mund të vizitoni varrin e vjetër të Alfonso X të Castilla.

Muzeu i Katedrales

Muzeu i Katedrales

Muzeu i Katedrales është një tjetër nga vendet interesante në këtë katedrale dhe është i vendosur aty ku ka qenë Shtëpia e Kapitullit të manastirit të vjetër Gotik. Vlen të përfundohet vizita duke zbuluar disa nga historia e katedrales dhe punimet e saj të rëndësishme. Në këtë muze mund të shihni pjesë të ndryshme artistike nga bota fetare që kanë një vlerë të madhe, përveç disa mbetjet historike të xhamisë së vjetër ose manastirit. Në koleksionin e tij mund të shohim piktura dhe altarpieces. Spikasin altarpet e bukura të stilit gotik si ajo e Santa Lucía dhe Virgen de la Leche ose ajo e San Miguel. Ka edhe punime argjendarie si Kujdestaria e Korpusit. Në skulptura mund të shohim Sarkofagun e Muzave. Nga ana tjetër, ju mund të shihni një koleksion kurioz të rrobave të vjetra kishtare dhe ato kanë kambanën e vjetër maure nga shekulli i XNUMX-të. Nga ky muze mund të vizitoni kullën e kambanës.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*