Kawagoe, Edo i Vogël afër Tokios

Ndonjëherë nuk duam të biem pa pushim në të njëjtat destinacione turistike ose në ato më të njohurat. Tokio është një qytet i shkëlqyeshëm dhe me ndihmën e trenave japonezë është e lehtë dhe e shpejtë të largohesh pak nga ajo dhe të shohësh vende simpatike që fshihen shumë afër.

Kawagoe Oneshtë një prej tyre. Bombat e Luftës së Dytë Botërore shkatërruan pjesën më të madhe të Japonisë antike, por Tërmeti i Madh Kanto i vitit 1923 e kishte bërë atë që më parë, kështu që ju duhet të lëvizni pak nga kryeqyteti për të filluar të mendoni dhe imagjinoni si ishte Japonia e shekujve me pare. E vërteta është se Kawagoe hap një dritare simpatike për atë të kaluar.

Edo i vogel

Edo është emri i vjetër për Tokion Pra, si Kawagoe duket pak si duket kryeqyteti i vjetër japonez njihet me atë emër piktoresk dhe "tërheq turistët". Periudha Edo korrespondon me shogunatin e fundit, Tokugawa, domethënë periudhën e fundit në të cilën shogunët ose zotërat e mëdhenj dominuan jetën politike të vendit mbi perandorin.

Periudha Edo përfundoi në 1868 me hapjen e detyruar të tregtisë ndërkombëtare. Nëse e keni parë filmin Samurai i fundit me Tom Cruise është pikërisht ajo për të cilën po flas. Gjatë këtyre shekujve, nga XVII në XIX, zemra e kombit ishte Kawagoe Castle, edhe pse vetë qyteti dhe modern, daton nga fundi i shekullit XIX.

Kawagoe është në prefekturën Saitama, rajoni Kanto, e kalojnë dy lumenj dhe Isshtë rreth 30 kilometra nga Tokio. Për fat të mirë, bombardimet e Aleatëve nuk e dëmtuan atë shumë dhe sot ecja nëpër rrugët e qendrës historike është një kënaqësi.

Si të shkoni në Kawagoe

30 kilometra nuk janë asgjë dhe ju e bëni atë në pothuajse një orë duke përdorur trenin. Ekzistojnë tre linja hekurudhore, dy private dhe një publike, që lidhin Tokion me Kawagoe kështu që me Pass Rail Rail të Japonisë ju udhëtoni falas. Ju duhet të shkoni në Stacionin Shinjuku në Yamanote Line dhe atje të merrni JR Saikyo, një shërbim i shpejtë dhe i shpeshtë. Pa JRP ju paguani 760 jen në një drejtim. Nëse zgjidhni linjën Seibu largoheni gjithashtu nga Shinjuku por nëse merrni Tobu trenat largohen nga Ikebukuro.

Trenat JR dhe Tobu ju lëshojnë në Stacionin Kawagoe, Tobu në Shin-Kawagoe. Nga Stacioni Kawagoe është më mirë të merrni një autobus për në Hon Kawagoe meqenëse atraksionet turistike janë më afër këtij stacioni tjetër. Sidoqoftë, autobusët shkojnë gjatë gjithë kohës. Autobusët japonezë janë kryesisht të vegjël dhe në këtë rast, duke qenë qyteti kaq turistik, keni dy që shkojnë përreth:

  • autobusi Tobu Koedo Loop: prek të gjitha atraksionet kryesore dhe ofron kartën tuaj ditore për 300 jen. Ditëve të javës shkon rreth çdo 50 minuta dhe çdo 15 ose 30 në fundjavë.
  • autobusi i lakut Co-Edo: Ky është një autobus i cilësisë së mirë me një kalim të pakufizuar 500 jen ditor. Shtë më i shpeshtë dhe udhëtimi pa leje kushton vetëm 200 jen.

Gjërat për të bërë në Kawagoe

Në thelb bëhet fjalë për di pak për atë se si duhet të duket Tokio ose ndonjë qytet tjetër japonez shekuj më parë. Megjithëse zonat e stacioneve të trenave janë moderne, mjafton të filloni të ecni për të parë se si ndryshon peizazhi urban dhe ndërtesat e ulëta, të bëra prej druri, me çati gri dhe ajër mesjetar fillojnë të shfaqen.

Nuk është një rrugë kryesore që të udhëtosh nga fundi në fund. Në të dy anët ka ndërtesa të stilit Kurazukuri, me mure balte (zjarrfikës) dhe ajra të magazinave të vjetra, sot të shndërruara në dyqane suveniresh, restorante dhe dyqane. Shtrihet për disa qindra metra dhe rrugicat e hapura herë pas here ku gjen kafene, më shumë dyqane dhe xhingla. Nuk është rrugë për këmbësorë, në fakt autobusi kalon, por gjithsesi është e bukur.

Duke ecur do të përplasesh me të Bell Tower ose Toki no Kane, simbol i qytetit. Ajo bie katër herë në ditë, në 6 të mëngjesit, 12, 3 dhe 6 pasdite. Megjithëse është shumë e vjetër, ndërtimi aktual daton nga viti 1894. Ekziston një rrugicë e njohur si rrugicë karamelesh ose Kashiya Yokocho, një sit që shet ëmbëlsirat japoneze. Ju pelqejne ata Jo për mua, seriozisht, por njerëzit çmenden për ta dhe duket se këtu specialiteti është patatja e ëmbël. Ka akullore me patate të ëmbla, kafe, birra, madje edhe pije të tjera.

Për të arritur këtu duhet të ecni rreth 20 minuta nga stacioni Hon Kawagoe pasi është afër Muzeu i Festivalit Kawagoe. Ky festival popullor ka më shumë se tre shekuj dhe festohet në fundjavën e tretë të Tetorit me noton të bukur dhe të tmerrshëm që përshkojnë rrugët.

Kemi folur për Kawagoe Castle më parë, por a ekziston akoma? Jo Fatkeqësisht. Shumica dërrmuese e kështjellave mesjetare japoneze nuk u mbijetuan tërmeteve dhe bombave. Shumë pak origjinale kanë mbetur dhe pjesa tjetër janë rindërtime. Në rastin e Kawagoe nuk ka as një gjë dhe as tjetër. Ka rrënoja dhe një ndërtesë e vetme që dikur ka qenë vendbanimi i oficerëve.

Ndërtesa quhet Honmaru mori dhe është restauruar së fundmi. Ajo është hapur për publikun që nga viti 2011 dhe ka dhoma tatami, një kopsht të bukur dhe rindërtime të jetës në pallat me kukulla. Ju hyni brenda dhe tarifa e hyrjes është mezi 100 jen. Mbyllur të hënën.

Së fundmi, nuk do të ishim në Japoni nëse nuk do të kishte tempuj, apo jo? Tempulli i Kitainës Isshtë tempulli kryesor i sektit Budist Tendai në rajon dhe daton në shekullin e 1923-të, megjithëse një zjarr e dogji atë në hi në shekullin e XNUMX-të. Zjarret ishin serioze atëherë, kështu që shoguni në fuqi lëvizi disa ndërtesa pallati nga Edo në Kawagoe dhe kjo është arsyeja pse i shihni këtu. Ata janë bërë e vetmja gjë që ka mbetur në këmbë nga Edo Castle, Tokio e vjetër e shkatërruar nga tërmeti i vitit XNUMX dhe bomba aleate.

Kawagoe është një udhëtim i mirë ditor. Ju mund të hani drekë, shëtitje, shëtitje, dyqan (ka një dyqani i famshëm Studio Ghibli dhe shumë dyqane të cilësisë së mirë), dhe kthehen pasdite. Nëse vizitoni Japoninë në dimër, unë ju rekomandoj që të filloni herët sepse në pesë të pasdites është natë, po.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*