Kostum tipik i Rajonit të Andeve

Lexoni "Rajoni i Andeve" dhe ne mendojmë për Amerikën e Jugut dhe disa vende, por në realitet, në mënyrë specifike, i referohet një nga gjashtë rajonet natyrore që përbëjnë KolumbinëMe Viousshtë e qartë se është emëruar pas maleve të Andeve.

ajo është e në qendër të Kolumbisë dhe ka tre degë të Andeve, Cordillera Qendrore, Perëndimore dhe Lindore. Sigurisht që ka peizazhe plot lugina, pllaja dhe kanione dhe është një zonë jashtëzakonisht e bukur e vendit. Njerëzit këtu kanë zakonet e tyre dhe veshja në një mënyrë të caktuar është një prej tyre. Pastaj, Cila është veshja tipike e Rajonit të Andeve?

Rajoni Andean

Siç thamë, është një nga rajonet natyrore të Kolumbisë. Keni shumë male dhe shumë peizazhe të ndryshmes dhe gjithashtu, është një zonë e populluar shumë dhe aktivitet i madh ekonomikMe Këtu është Masivi Vullkanik, Rrafshnalta Santa Rosa de Osos, Lugina e Lumit Cauca, të ashtuquajturat Nudo de los Pastos, Serranía de Perijá dhe Nevado de Tolima, vetëm për të përmendur disa nga nënrajonet e tij.

Në rajonin e Andeve një pjesë e madhe e burimeve ujore të Kolumbisë janë të vendosura dhe zona të mëdha bujqësore, përfshirë Boshti i kafesë. Alsoshtë gjithashtu toka e të famshmëve smeraldet kolumbiane dhe gjithashtu rajoni ku ndodhen Bogota, Medellini dhe Cali.

Veshja tipike e Rajonit të Andeve

Siç kemi thënë në këto lloje artikujsh, nuk ka një kostum të vetëm tradicional por disa. Dhe të gjitha, natyrisht, lidhen me kulturën dhe folklorin vendas. Rajoni i Andeve është i larmishëm siç ka qenë një sinkretizëm i madh kulturor:kultura autoktone është shtuar që nga koha koloniale Kultura afrikane dhe spanjolle. Nëse i shtojmë asaj klimat dhe peizazhet e larmishme, rezultati është një tenxhere e vërtetë dhe e mrekullueshme e shkrirjes kulturore.

Veshjet tipike janë të ndryshme, ka të vjetra, ka më të reja dhe ato që shfaqen vetëm në festivale kulturore ose ato që lidhen me një moment të caktuar historik dhe asgjë tjetër. Pra, ne mund të përmendim disa prej atyre më të njohurit.

Le të fillojmë me veshjet tipike të AntioquiaMe Janë rroba të thjeshta, të njerëzve që punojnë. Burri vishet si një civil tipik mupleer, me pantallona të gjata të mbështjella, një këmishë me mëngë gjithashtu të mbështjella.

Në kokë ata mbajnë një kapelë me një fjongo të zezë, tipike për Antioquia, me një hanxhar, një ponço të lehtë dhe një karriel (cante lekure. Nga ana e tyre, gratë, tipike mbledhës kafeje i njohur si chapolerasAta kanë një bluzë të bardhë me mëngë të gjera dhe një qafë të lartë, një platformë mbi një skaj me një print dhe dantella me lule, dhe një shall që përputhet. Ata gjithashtu mbajnë një kapelë të gjerë, espadrilles dhe shportë në dorë.

El kostum tipik i Bojakës Warmshtë ngrohtë sepse këtu është ftohtë. Burri vesh pantallona të zeza, një ruana të trashë prej leshi të virgjër, një kapelë prej pëlhure dhe një këmishë të bardhë me një shami. Në rast se ai do të kërcejë guabina, valle popullore, pantallonat janë mbështjellë, janë vënë espadrilles dhe një kapelë jipa. Dhe gruaja? Ajo vesh një skaj të rëndë të zi me shirita me ngjyra të ndryshme, një këmishë të bardhë, një bluzë me ngjyrë të vetme me qëndisje, një mantilë të zezë dhe një kapelë jipa, ndër variante të tjera.

Tolima ka një veshje të bukur dhe shumëngjyrëshe: te gratë fundi është shumëngjyrësh, me shirita mëndafshi dhe një fustan të bardhë me dantella të mrekullueshme. Ata veshin një bluzë të bardhë me një këllëf, mëngë · / 4 dhe një qafë të lartë, gjithashtu me dantella dhe mbi vetë fundin. Në këmbë, espadrilles, si burrat. Ata mbajnë pantallona dhe këmishë të bardhë dhe një shall të kuq në qafë. Çanta e shpinës, e bërë nga fibra natyrale, nuk mungon.

Tolima dhe Huila janë dy departamente dhe megjithëse po flasim për kostumin Tolima ekziston edhe një Veshja Huila, veshja tipike opitaMe Përdoret për të kërcyer sanjuanero, vallëzimi zyrtar i festivalit Reinado Nacional del Bambuco në Neiva. Gratë janë shumë elegante, me një fund të gjerë saten me tre kaçurrela dhe lule të mbivendosura, rruaza dhe xixa plus një fustan, dhe një bluzë të bardhë me më shumë zbukurime. Në kokë, lule të mëdha. Burri nga Huila ka pantallona të zeza, një rrip lëkure, espadrilles dhe një kapelë me një këmishë të bardhë me tufa në pjesën e përparme dhe xixëllon. Një shall i kuq përfundon veshje.

Santander gjithashtu ka kostumin e tij tipikMe Gratë mbajnë një skaj të zi shumë të ndezur, me shirita shumëngjyrësh si zbukurime në buzë, një bluzë të bardhë gjithashtu me shirita, espadrilles dhe një kapelë jipa. Burri vesh pantallona të zeza të mbështjellura, por njëra këmbë është gjithnjë më e mbështjellë se tjetra, një këmishë e bardhë me një shirit të qëndisur dhe një kapelë me një pendë elegante pallua.

Në Nariño, burrat dhe gratë tregojnë viçat e tyre në ajërMe Gruaja ka një bluzë të bardhë me mëngë të gjata dhe një skaj të zi me, poshtë, një këmishë me ngjyrë. Ata gjithashtu kanë një shall mëndafshi, këpucë të ulëta prej kadifeje ose leshi, dhe një kapelë prej pëlhure. Për ta përputhur atë, burri ka pantallona të zeza, një këmishë të bardhë dhe një gërmadhë të endur mbi supe.

Kostume më të shkurtra përdoren gjithashtu në Cauca. Veshja tipike e Cauca është më autoktone dhe ka disa sepse këtu ka disa grupe etnike. Por, për shembull, ekziston veshja e Guambianos: burrat kanë një skaj të drejtë blu në mes të viçit, një këmishë pambuku, një shall me ngjyrë, një kapelë të ndjerë, çizme ose këpucë, një rrip dhe dy ruana, një e zezë dhe gri tjeter .. Fundi i gruas është gjysmë i drejtë dhe i zi, me shirita mëndafshi që përputhen me ngjyrat e shallit. Këmisha është e kuqe ose blu dhe ata mbajnë një kapele të ndjerë për bowler dhe gjerdan të bardhë.

Deri më tani disa nga veshjet më të mira tipike të Rajonit të Andeve, rajon që zë disa departamente: të gjitha të ashtuquajturat Boshti i kafesë (Quindío, Risaralda, Caldas dhe Antioquia), Huila, Nariño, Cundinamarca, Tolima, Santander, Boyacá dhe Norte de Santander.

Shtë vendi i shumë festivaleve të njohura dhe pikërisht gjatë këtyre festivaleve dalin në dritë të gjitha këto kostume të mrekullueshme, të bukura dhe shumëngjyrëshe.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*