Kostume tipike të Kolumbisë

Imazhi | E përditshme hebreje

Kostumet tipike të një vendi janë një shembull kulturor dhe historik i tij. Në rastin kolumbian, folklori i lidhur me veshjen flet për larminë e njerëzve të saj, klimën dhe lehtësimin e popujve të saj. Shtë një përzierje midis kulturave autoktone, kulturës spanjolle dhe afrikane që u importua gjatë epokës koloniale.

Në përgjithësi, gruaja vesh një kostum dy copë. Një skaj monokolor (zakonisht i zi) në të cilin pasqyrohen modele të ndryshme dhe shumëngjyrëshe, megjithëse më e zakonshmja është të vendosni tre shirita të verdhë, blu dhe të kuq në skajin e fundit të skajit, duke arritur një kontrast të bukur. Bluza që e plotëson atë ka një dekolte të boo dhe pa dekolte, me mëngë të gjata. Si pajisje, përdoren këpucë me të njëjtën ngjyrë si shiritat e skajit dhe një kapelë ose shall të kuq ose kaki.

Nga ana tjetër, veshjet e meshkujve konstituohen për t’iu përshtatur asaj femërore. Zakonisht përbëhet nga pantallona të zeza dhe një këmishë me mëngë të gjata, e plotësuar me një shall të kuq rreth qafës. Këpucët dhe kapelja është e ngjashme me atë që mban gruaja.

Megjithatë, Rajonet që përbëjnë Republikën e Kolumbisë kanë hartuar kostumet e tyre tipike, duke diferencuar veshjet midis burrave dhe grave për të arritur veshje që plotësojnë njëra-tjetrën në mënyrë të përsosur. dhe që janë shumë tërheqëse vizualisht. Ne i takojmë ata, më poshtë.

Rajoni Andean

Kostumi tipik për gratë në rajonin kolumbian të Andeve përbëhet nga një bluzë e bardhë, e prerë në tabaka, e bërë nga dantella dhe vija dhe e zbukuruar me aplikime pailleta. Isshtë i pajisur me një zip në anën e pasme. Pantallona të gjera është bërë nga saten me ngjyra të ndritshme dhe gjatësia e saj është mes-këmbë. Nën të, është petulla e trefishtë. Pantallona të gjera zbukurohet me motive lulesh, ose të pikturuara ose të prera nga mëndafshi.

Si aksesor, gratë e kësaj zone mbajnë një kapelë në kokë që vendoset në flokët e tyre të mbledhura në një bishtalec ose hark ose ajo vishet si një fustan flokësh në anën e djathtë të kokës.

Sa për padinë mashkullore, pamja e saj është më e thjeshtë Përbëhet nga një këmishë me një qafë të hapur, një panel butonësh i përqendruar në gjoks dhe pantallona të zeza ose të bardha për shtyp. Si pajisje, përdoren bishti i gjelit ose shalli i mëndafshit dhe rripi i lëkurës.

Imazhi | TravelJet

Antiokia

Kostumi tipik i Antioquia i ka rrënjët në mushkonjat kolonizuese të paisas në shekullin e XNUMX-të, për burrat dhe në zonjat që zgjedhin kafe për gratë.

Në rastin e burrave, kostumi përbëhet nga një kapelë tipike Antioqueño, e bardhë me një fjongo të zezë, ponço ose ruana (në varësi të motit të ftohtë apo të nxehtë) dhe hanxhar, espadrilles dhe karriel. Në rastin e femrave, kostumi përbëhet nga një skaj i zi me stampa shumëngjyrëshe dhe një bluzë e bardhë e zbukuruar me qëndisje dhe një kapelë.

Kostum Llanero

Shtë i përbërë nga një kapelë me cepa të gjerë, të bërë nga kastor ose çelës, likuili, pantallona dhe espadrile të bëra me fije dhe një taban prej lëkure të nxirë. Në disa zona, veshja llanero ka ende një brez të gjerë për të mbajtur revolen dhe thikën, si dhe një pjesë të brendshme për të mbajtur para.

Amazona

Në këtë zonë të Kolumbisë, kostumi tipik femëror përbëhet nga një skaj me lule me një gjatësi në gju dhe një bluzë të bardhë të zbukuruar me gjerdanë dhe rripa indigjenë. Burrat veshin pantallona dhe këmisha të bardha të zbukuruara me gjerdanë të të njëjtit stil. Duke qenë në një klimë tropikale, banorët e këtij rajoni veshin kostume të thjeshta tipike, pa shumë rroba, por shumë të dukshme.

Rajoni i Orinoquía

Grave Llanera u pëlqen të veshin një fund të gjerë deri në kyçin e këmbës, duke zbukuruar çdo dysheme me shirita dhe lule. Bluza është e bardhë me dekolte dhe mëngë të shkurtra. Flokët nuk janë mbledhur, por duken të lëshuara. Sa për burrin, kostumi i tij tipik përbëhej nga pantallona të bardha ose të zeza të mbështjella deri në mes të këmbës për të kaluar lumin dhe një këmishë të bardhë ose të kuqe. Si aksesor, një kapele me cepa të gjerë, duke qenë eguama e preferuar e flokëve të zeza.

Imazhi | TravelJet

Rajoni i Karaibeve

Duke pasur parasysh klimën e nxehtë dhe të lagësht të Karaibeve, veshjet që vishen normalisht janë të buta dhe të freskëta. Për shembull, në rastin e meshkujve, liri përdoret gjerësisht për pantallona dhe këmisha, të cilat janë bërë me ngjyra të ndritshme. Kombrero «vueltiao» përdoret si një pajisje shtesë, shumë e njohur në departamentet e Bolívar, Magdalena, Sucre ose Córdoba.

Në rastin e femrave, mund të flasim për veshje të tilla si ajo e Kartagjenës, ku ndikimi i kulturës afrikane spikat në veshjet shumëngjyrëshe dhe në shumëllojshmërinë e pëlhurave. Një shembull është palenquera, e cila mbulon kokën me leckë ku ata mbajnë pellgje me fruta tropikale, ëmbëlsira tipike dhe simite misri.

Rajoni i Paqësorit

Në bregdetin kolumbian të Paqësorit ne gjejmë një prani më të madhe të komunitetit afro-kolumbian. Kostumi tipik i këtij rajoni për gratë përbëhet nga një skaj i gjatë deri në kyçin e këmbës dhe një bluzë të bërë nga pëlhura të buta me ngjyra të ndritshme që nxjerrin në pah tonin e këmbës. Lidhur me burrat, veshjet e tyre përbëhen nga këmisha të bardha prej mëndafshi me mëngë të gjata, pantallona të bardha xhins dhe espadrilles të bëra prej cabuya, pëlhure të lëmuar ose të trashë me të njëjtën ngjyrë.

Këto veshje tipike kolumbiane tregojnë shumëllojshmërinë e një vendi kulturash të rrënjosura në rrënjët e tij që në të njëjtën kohë shkrihen natyrshëm, duke rezultuar në një larmi të madhe veshjesh dhe aksesorësh shumë të habitshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*