Kostume tipike të Italisë

Kostume tipike italiane

L kostumet tipike të secilit vend Ato zgjidhen bazuar në traditat, historinë dhe periudhat e shkëlqimit të secilit vend. Këto kostume janë pjesë e kulturës së secilit vend dhe megjithëse nuk përdoren sot, ato janë ende një simbol për të gjithë banorët e vendit. Një simbol që ata e nxjerrin në raste të veçanta siç janë festat e rëndësishme.

Italia është një vend i bukur dhe është me të vërtetë i madh, kështu që mund të ketë interpretime të ndryshme se çfarë kostumet tipike të Italisë. Traditat dhe kostumet ndryshojnë nga veriu në jug, kështu që ne do të përpiqemi të ilustrojmë pak këtë set kostumesh që duket se janë tipike për Italinë.

Përdorimi i kostumeve tipike

Kostume italiane

Kostumet tipike janë të frymëzuara nga kujtimet e lashta të kohërave kur vendet jetonin një periudhë shkëlqimi. Këto kostume munden kanë të gjitha llojet e ndikimeve dhe në fakt kostumet italiane mbajnë disa ngjashmëri me gjermanët. Këto janë kostume që frymëzohen zakonisht nga Mesjeta ose në kohërat kur nuk kishte ndikime globale në modë, kështu që gjithçka ishte shumë më autentike. Sa i përket përdorimit të këtyre kostumeve, ato zakonisht paraqiten në festivale me interes rajonal ose kombëtar. Momente në të cilat secili rajon ka festime që përkujtojnë kulturën dhe zakonet e tij, prandaj kostumi është aq i rëndësishëm sa edhe një pjesë e festivalit.

Kostum tipik i Italisë

Kostumi që mund të konsiderohet më tipiku i Italisë përbëhet nga a skaj me petk dhe përparëse. Isshtë një fustan i pajisur që ka një jelek dhe këmishë të bardhë sipër. Për më tepër, zbukurimi i kokës ose mbulesa mbi flokë është shumë e zakonshme në festimet italiane, nuk duhet të harrojmë rëndësinë e katolicizmit në këtë vend. Sot mund të shihni shumë kostume të ngjashme me këto, të frymëzuara nga kohërat mesjetare, edhe pse për sa i përket kostumeve tipike ka rajone që tregojnë veshje shumë të ndryshme dhe të veçanta.

Rilindja në Itali

Një nga kohët më të respektuara në Italia është Rilindja, kur kishte një moment shkëlqimi. Përveç kësaj, veshjet dhe kostumet e kësaj epoke kanë cilësinë e të qenit shumë të bukura dhe të hollësishme. Kostumet që frymëzohen nga kjo kohë janë zakonisht të shtrenjta, sepse po flasim për dantella dhe brokada për të bërë rroba me shtresa dhe shumë detaje. Këto veshje përdoren shpesh në festivale kushtuar Mesjetës dhe për të rijetuar epokat e kaluara. Ato përdoren gjerësisht edhe për festimet e Karnavaleve, veçanërisht në Venecia.

E kaluara romake

Të gjithë e dinë kohën romake dhe bukurinë e saj kostume të bëra me pëlhura të bardha. Ato janë kostume që sot janë tashmë pjesë e kulturës popullore dhe që të gjithë i kanë përdorur si kostume tipike romake, por nuk duhet të harrojmë se ato janë gjithashtu pjesë e kulturës dhe historisë së Italisë. Kështu që ato mund të konsiderohen si kostume të tjera tipike të frymëzuara nga Perandoria Romake.

Kostume sardeze

Kostume të Italisë

Në ishullin e Sardenjës ato kanë detaje të veçanta kulturore dhe në kostumet mund të shohim njërën prej tyre. Këto kostume janë bërë me pëlhura të gjata dhe të gjera në të cilat ka disa shtresa. Dollapët dhe mbulesat përdoren në kokë me pëlhura të trasha dhe dantella, në disa shtresa gjithashtu. Usualshtë e zakonshme të shihet tekstile të qëndisura prej ari dhe me nuanca si e kuqja apo jeshilja. Sa i përket tyre, këmisha e bardhë me mëngë në të cilën është veshur një jelek është tipike.

Karnavalet e Venecias

Kostume tipike të Italisë

Veçanërisht e rëndësishme për sa i përket kostume tipike janë karnavalet e Venecias, të cilat janë të famshme në të gjithë botën. Në këtë rast, ata janë të frymëzuar nga kostumet elegante të Rilindjes, ku nuk kursehen kur bëhet fjalë për të shfaqur pëlhura dhe detaje luksoze. Brokadat, mëndafshi dhe sateni janë pjesë e këtyre kostumeve të bukura. Pantallonat e gjera kanë shumë vëllim dhe petketa. Në krye trupat përshtaten për të treguar belin. Kostumet mund të zbukurohen me të gjitha llojet e detajeve, nga dantella te puplat me ngjyra. Kur bëhet fjalë për Karnavalin, asnjë rregull i veshjes nuk respektohet në mënyrë rigoroze, vetëm frymëzimi i Rilindjes që përshkon gjithçka. Në pjesën e sipërme është e mundur të shihni vello ose kapele me cepa të gjerë. Por nëse ka diçka që duhet të shoqërojë këto kostume, ato janë maskat karnavale veneciane, të cilat tashmë janë bërë të famshme në të gjithë botën. Këto maska ​​gjithmonë përputhen me kostumin për nga ngjyra dhe zakonisht janë të zbukuruara me shkëlqyes, bojë me ngjyra dhe detaje të tjera që shtojnë edhe më shumë luks në të gjithë kostumin. Së bashku me këto kostume mund të shihni edhe disa pajisje shtesë, siç janë tifozët plot rruaza dhe pupla ose doreza.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*