Katedralja nëntokësore e kripës e Zipaquirá në Kolumbi

Katedralja e kripës

Zipaquirá është një nga komunat më të rëndësishme kolumbiane për sa i përket qendrave të shfrytëzimit të kripës. Jo vetëm sot por edhe shekuj më parë kur populli indigjen Muisca nxori nga kjo zonë elementin e çmuar që rezultonte nga avullimi i një deti të vogël që ndodhej këtu miliona vjet më parë.

Megjithatë, Zipaquirá është i njohur gjithashtu për pritjen e një miniere kripe në të cilën punëtorët kanë ndërtuar një vend të shenjtë mbresëlënës nëntokësor.

Ndodhet 180 metra nën tokë dhe filloi të ndërtohej në mes të shekullit të XNUMX-të Si rezultat i idesë së Luis gelngel Arango, i cili ishte i vetëdijshëm për përkushtimin që minatorët kishin për Perëndinë kur morën me vete figurat hyjnore në zorrët e tokës.

Arango vendosi kapelën në të dytin nga katër nivelet që kishte miniera dhe puna filloi në tetor 1950 dhe në 1991 katedralja e re filloi të ndërtohej 60 metra nën të vjetrën. Përurimi u zhvillua në 1995 dhe vite më vonë ai mori dallimin e Mrekullisë së Parë të Kolumbisë.

Tempulli i ishte kushtuar shenjtit mbrojtës të minatorëve, Virgen de Guas dhe konsiderohet si mrekullia e parë kolumbiane.

Pjesë të Katedrales

Kupola e Katedrales së Kripës

Sapo brenda në Katedralen e Kripës, seksioni i parë i rrugës është Stacionet e Kryqit. 386 metra e saj në gjatësi dhe 13 metra në lartësi përbëjnë 14 stacionet, të cilat janë kryesisht në boshllëkun e tuneleve të mëdha të katedrales.

Këto stacione u gdhendën nga minatorët në shkëmbin e kripës dhe përfaqësojnë etapat e ndryshme të Pasionit të Krishtit. Në fund ka një hyrje në tre anije: ai për lindjen dhe pagëzimin, ai për jetën dhe vdekjen dhe ai për ringjalljen, secili me një altar. Në njërën prej tyre ka një kryq të madh 16 metra të lartë që konsiderohet më i madhi në botë nën tokë.

Kube e katedrales ka një lartësi prej 11 metrash dhe një diametër prej 8. Ajo është gdhendur gjithashtu plotësisht në kripë dhe simbolizon kozmosin dhe botën.

Në majë të naosit qendror është kori, i formuar nga një seri shkallësh të gdhendura në kripë që përfaqësojnë shkallën muzikore. Ne nuk mund ta harrojmë narteksin, një vepër e bërë gjithashtu në kripë që të pagëzuarit duhet t'i nënshtroheshin si një akt pendimi siç përcaktohet në Bibël.
Në zonën e sipërme ndodhet kryeengjëlli Shën Michael me një brez në gjunjë që thotë "ju jeni kripa e Tokës, zgjatja e ekzistencës".

Çfarë tjetër mund të shihni në Katedralen e Kripës?

katedrale kripë belen

Brenda ka një koleksion të pasur artistik me skulptura të kripës dhe mermerit në një mjedis të mbushur me një sens të thellë fetar.

Aktualisht nuk është selia e asnjë prelati, por ka një funksion të rëndësishëm fetar, duke qenë një shenjtërore e njohur katolike në vend. Si kuriozitet, në Katedralen e Kripës Eukaristët mbahen të Dielën në mesditë, por nuk është e mundur të martoheni ose të festoni ndonjë sakrament tjetër brenda.

Vendi tërheq turizmin fetar, turizmin kulturor dhe është gjithashtu një pretendim për ekoturizëm, pasi është një rezervat natyral në një kompleks minierash, dhe për ata që duan të vlerësojnë arkitekturën e sitit.

Informacione me interes të Katedrales së Kripës

kisha e katedrales së kripës

Turi rreth Katedrales së Kripës zgjat rreth një orë. Rekomandohet të vishni këpucë të përshtatshme dhe veshje të ngrohta. Katedralja në vetvete është tërheqja më e madhe turistike në zonë, por është brenda një kompleksi, të quajtur El Parque de la Sal, prej 32 hektarësh.

Nëse planifikoni të udhëtoni në Bogotá, ia vlen të shkoni në Zipaquirá për ta njohur këtë Katedralja e Kripës ndodhet vetëm 48 kilometra nga kryeqyteti kolumbian. Pranimi për të rriturit kushton 23.000 dollarë ndërsa ai për fëmijët kushton 16.000 XNUMX dollarë edhe pse ka oferta speciale për grupe.

Si të shkoni në Katedralen e Kripës?

Opsioni më i zakonshëm është ta bëni me autobus. Si nga stacioni i autobusëve Bogotá ashtu edhe nga Portal del Norte, shumë autobusë largohen shpesh. Ne rekomandojmë Portalin del Norte sepse udhëtimi zgjat më pak, vetëm një orë. Çmimi i biletës është afërsisht 4.000 pesos. Pasi të jeni në Zipaquirá, do të duhen 20 minuta për të ecur në hyrje të Katedrales së Kripës.

Njohja e Zipaquirá

zipaquira2

Zipaquirá është një nga qytetet më të vjetra në Kolumbi. Ndodhet rreth 45 km në veri të Bogotá, është gjithashtu një nga më të vizitorët për tërheqjen e saj kryesore: Katedralja e Kripës. Sidoqoftë, është një qytet i vogël me disa gjurmë koloniale që mund të vizitohen në gjysmë ore.

Ne rekomandojmë të përfitoni nga vizita në Katedralen e Kripës për t'u njohur me Zipaquirá përmes një shëtitje të këndshme. Sheshi qendror ku ndodhet Katedralja e vogël e Trinisë së Shenjtë, shkolla ku ka studiuar Gabriel García Márquez, Sheshi i Tregut ku mund të gjeni shumë zanate ... pa harruar të uleni në një tarracë për të shijuar kuzhinën e shijshme kolumbiane. Në qytet ka mjaft biftek ku mund të ushqeheni shumë mirë me çmime të volitshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*