Ku të shijoni mëngjesin më të mirë në Madrid

Ku të hani paradrekë në Madrid

Prej disa kohësh fjala paradrekë Është shumë në modë. Ideja e një mëngjesi vonë apo e drekës së hershme duket se ka zënë vend sidomos në fundjavë, kur ngrihemi pak më vonë ose dalim për të takuar miqtë.

Të gjitha kryeqytetet kryesore të botës kanë vende ku brunches janë rend i ditës, kështu që le të shohim sot ku mund të shijojmë mëngjesin më të mirë në Madrid.

Brenç në Madrid

Brenç në Madrid

Së pari, le të gjurmojmë pak nga vjen fjala paradrekë. Duket se sado modern të mendojmë se është, në realitet Ajo daton në fund të shekullit të XNUMX-të.

Ajo shfaqet në Angli, në revistën e njohur dhe të njohur Grusht, me natyrë satirike. Thuhet se klasa e lartë angleze u jepte shërbëtorëve të tyre pushim të dielave, kështu që ata lanë një shuplakë gati në mënyrë që zotërinjtë e tyre të mund të hanin gjithë ditën.

Le ta shohim tani ku mund të shijoni mëngjesin më të mirë në Madrid.

Marietta

Brenç në Marietta

Është një restorant i vendosur në Paseo de La Castellana që çdo fundjavë ofron shërbimin e saj të mëngjesit, nga ora 11 deri në 13:30., ku njerëzit mund të qëndrojnë deri rreth orës 13:45.

Konsiderohet brunch luksoz, një nga më të mirat në kryeqytetin spanjoll, duke kombinuar pjata të ëmbla dhe të shijshme. Rezervimi është për maksimum gjashtë persona dhe menuja mund të jetë si më poshtë: bukë e thekur tradicionale, gjalpë dhe reçel me fruta të kuqe të bërë vetë, salmon i tymosur artizanal, proshutë iberik, domate në vaj ulliri, proshutë e ëmbël, avokado, krem ​​djathi ricotta, falas -varg vezë galeina që mund të skuqen, zihen ose të fërguara, briosh, gërshetë çokollate belge, kos shtëpie me granola, fruta, lëngje dhe kafe ose çaj.

Llogaritni disa 25 euro.

Goutdhestia & DJ

Brenç luksoz në Madrid

Është një mëngjes i vonë luksoz i ofruar nga Hotel Canopy nga Hilton Madrid Castellana dhe Gourdhestia, me María Gálvez në krye. Takimi është të dielave në katin Z të hotelit dhe është i kombinuar gastronomi me muzikë live, ose DJ live.

Brunçi është i zakonshmi, i ëmbël dhe i shijshëm në të njëjtën kohë, që i përshtatet të gjithëve: kos, fruta të stinës, dërrasë djathi, bukë, pasta, briosh i mbushur, tortilla, briosh dhe ëmbëlsira të ëmbla me çokollatë, marengë ose krem ​​limoni.

I shtohet kafesë ose çajit, disa lëngjeve ose gojëmjaltë. Takimi është në Plaza de Carlos Trías Bertrán dhe vlera është nga 33 euro.

Tarraca e Kolombit

Brenç në Terraza de Colón

Ky vend ndodhet në Plaza de Colón, në Kopshtet e Zbulimit, kjo hapësirë ​​është vërtet e bukur dhe është në zemër të kryeqytetit spanjoll. Dizajni i tij ka një ajër Art Decí dhe është shumë i freskët, ndaj atmosfera e krijuar është e mrekullueshme.

Ka një tarracë, një kopsht dhe ka edhe një qendër kulturore. Një nga specialitetet e tyre është brunch dhe nëse shkoni të shtunave, atëherë do të shijoni DJ live.

Vetë brunch-i përbëhet nga një koktej mirëseardhjeje, sanduiçe të kripura me proshutë iberike dhe domate, mini dërrasë djathi sezonal, karkaleca ose hummus tabul, ëmbëlsira të ëmbla, kos artizanal, një gotë verë, kafe Zar, kafe Colón, Baileys ose çaj…

Është një nga tarracat më të bukura në Madrid, tarraca e teatrit Fernando Fernán Gómez, ndaj pa dyshim shijohet. Çmimi është nga 29,95 euro.

Shtëpia e Suedisë

Shtëpia e Suedisë

Nëse ju pëlqejnë pasta dhe pasta të bëra fllad, ky është një vend i mrekullueshëm që atëherë Ai ka punëtorinë e tij.

Shtëpia e Suedisë Ndodhet në Hotelin NH Collection Madrid Sweden në Calle del Marqués de Casa Riera dhe mund të bëni rezervime për grupe të mëdha. Si çdo mëngjes i vonë, ka të ëmbla dhe të shijshme dhe si në Terraza de Colón mund të shijoni gjithashtu DJ live.

Brenç tipik përfshin një shportë me bukë, briosh dhe pasta, reçel dhe gjalpë, shumëllojshmëri salçiçesh dhe djathërash. Ka edhe bukë humus dhe pita, sallata, pulë me salcë, giosat (pjatë japoneze), burratina, kroketa dhe mini hamburgerë viçi.

Brenç në Casa Sweden

A la carte mund të porosisni vezë benedikt, bukë të thekur, avokado dhe gjeldeti, Josper rosto, pulë tradicionale, burger vegan, angjinare të ëmbëlsuar ose anglisht peshk dhe patatina.

Shtoni ëmbëlsira të ëmbla të bëra vetë, krepat dhe frutat e stinës. Kafe, infuzione, pije alkoolike dhe ujëra me aromë. Të gjitha nga 30 euro.

Bar i adhuruar

Brenç në Bar Adorado

Ky vend ndodhet në Lavapiés, mbi Mesón de Paredes, dhe është një vend i përsosur për të shijuar një mëngjes të shijshëm në çdo kohë të ditës.

Menuja është e larmishme: vezë Benedikt, bukë e thekur, sanduiçe, pasta të bëra vetë... Të gjitha në përputhje me moton e vendit që thotë diçka si "qëllimi ynë është të jemi në shtëpi, larg shtëpisë, një pikë takimi, momente për të ndarë".

Brenç në Bar Adorado

mëngjes i vonë është për dy persona y shërbehet çdo ditë me tostón me vezë të fërguara, tostón me avokado, role kanelle, briosh me proshutë dhe djathë, kos Buffalo me granola, dardhë dhe luleshtrydhe të ziera, limonadë dhe kafe ose çaj.

I parëndësishëm

Brenç në Irreverent

Vazhdojmë me valën e tarracës, në këtë rast a tarracë e bukur në Calla de Sagasta, 22, në Chamberí. Në një ditë me mot të mirë, disa orë këtu duken si një plan i shkëlqyer, apo jo?

Brençi përbëhet nga një asortiment planesh, pasta, reçel dhe gjalpë, një shumëllojshmëri salcicesh iberike, djathëra botërorë, sallatë ruse, humus me bukë pita, nachos me guacamole, chorizo ​​dhe morzilla, proshutë iberike, mish viçi Yaniku dhe fruta të stinës dhe akullore artizanale.

Kostot e mëngjesit të mëngjesit nga 25 euro.

Çmenduri e shëndetshme

Çmenduri e shëndetshme

Ky është opsioni për adhuruesit e brunch-it që nuk mund të përballojnë glutenin. Ndërsa vendet e tjera i kanë këto produkte këtu e gjithë pastiçeri dhe kafeteria është e përshtatshme për celiacët, nuk paraqesin rrezik.

Dhe gjëja më e mirë është se Brençin mund ta bëni vetë duke kombinuar përbërësit në meny: briosh, palma me çokollatë ose sheqer, kumbulla, biskota, biskota napolitane, zakonisht alfajore argjentinase me niseshte misri, kifle, donuts... të gjitha të bëra me qumësht pa laktozë.

Çmenduri e shëndetshme

Shtoni empanadat, tostet dhe 17 lloje buke te ndryshme. ju mund të shpenzoni nga 15 euro.

Natyrisht, këto nuk janë të vetmet vende ku mund të shijoni a mëngjes i vonë i mirë në Madrid. Janë të panumërta të tjera, kështu që mund të shtojmë në listën tonë vende si Misión Café, Hanso Café, Austri Religion Coffee, La Desayunería, bien Americano, Federal Café, Carmencita Bar, NuBel, në Muzeun Reina Sofía, Lamucca, një zinxhir , Bendita Locura Coffe & Dreams, Hard Rock Hotel Madrid, Nomade Café, La Franchutería, The Toast, Café Comercial, Mür Café, ojala, Azotea Forus Barceló…

Çfarë është tuaj mëngjes i vonë në Madrid i preferuar?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*