Kulla e Pikasos

Kulla e Pikasos 2

nëse ecën pranë Madrid ju përplaseni me një ndërtesë që ju kujton ato dy kullat që ranë në shtator 2001 në Nju Jork, mirë nuk e keni gabim. Bëhet fjalë për kulla Pikaso, projektuar nga i njëjti arkitekt i Qendrës Botërore të Tregtisë.

Sot ju tregoj gjithçka për këtë rrokaqiell të Madridit, Kulla e Pikasos.

kulla Pikaso

kulla Pikaso

Minoru Yamazaki ishte arkitekti kush e projektoi këtë ndërtesë dhe megjithëse vdiq në 1986 Ai konsiderohet si një nga arkitektët më të rëndësishëm të shekullit të XNUMX-të. Nga prindërit japonezë, lindi në shtetin e Uashingtonit në vitin 1912 dhe megjithëse nuk i përkiste një familjeje të pasur, ai mundi të përfundonte studimet universitare.

Yamazaki u arratis nga izolimi në të cilin qeveria amerikane i nënshtroi komunitetin japonez gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe pas konfliktit hapi studion e tij. Projekti i Qendrës Botërore të Tregtisë filloi në 1965., e cila përfundoi në vitin 1973. Përveç kësaj ndërtese emblematike mban firmën e tij Konsullata e Shteteve të Bashkuara në Kobe, Japonia, Aeroporti St Louis, në Misuri, terminali në Aeroporti Dharan, në Arabinë Saudite dhe Kulla Picasso, në Madrid, ndër të tjera.

Minoru Yamazaki

Eksplozivë Rio Tinto ishte një kompani e madhe spanjolle, aktive në gjysmën e dytë të shekullit të XNUMX-të. Ishte një kompani shumë e madhe, me shumë filiale dhe biznese që ndër të tjera lidheshin me industrinë kimike, petrokimike, eksplozivësh, minierash dhe metalurgjike. Ishte kjo kompani që ai porositi ndërtimin e Torre Picasso, i cili filloi vetëm në 1980.

Punimet nuk rrodhën lehtë dhe u ndaluan disa herë, ndonjëherë për probleme financiare. Kështu, ndërtimi zgjati nëntë vjet, pra Kulla e Pikasos u përurua në fillim të vitit 1989. ka qenë për një kohë të gjatë ndërtesa më e lartë në Madrid.

Për sa i përket punimeve, fillimisht duhet thënë se trualli në të cilin është ndërtuar ka një sipërfaqe prej 10.000 metra katrorë dhe se sipërfaqja e ndërtuar është 121.000 metra katrorë. Ajo ndodhet në sheshin Pablo Ruiz Picassonë kuadër të Kompleksi biznesi dhe tregtar AZCA, në Paseo de la Castellana e cila është qendra financiare e Madridit.

Kulla e Pikasos në Madrid

Kjo zonë e veçantë, AZCAm, lindi në vitet '80 nga nevoja që qyteti të kishte një zonë që mund të ishte rezidenciale, tregtare dhe financiare në të njëjtën kohë. Kulla e Pikasos nuk është e vetmja këtu, bashkëjeton me Torre del Banco de Bilbao, Torre Mahou, Torre Europa, të gjitha më shumë se 100 metra të larta, dhe në një moment, me Kullën Windsor që mungon.

Si është Kulla e Pikasos? Është një ndërtesë 45 kate drejtkëndëshe me përmasa 38 me 50 metra dhe 157 metra lartësi mbi tokë, dhe 171 metra nga bodrumi i 5-të. Ka një impiant teknik prej 1000 metrash katrorë me zyra, 71.700 metra katrorë me hyrje dhe dyqane, 8.300 metra katrorë dhe parkingje dhe dhoma teknike që zënë 40 metra katrorë.

kulla Pikaso

Ne katin perdhe ka 42 kate per zyra, ndersa ne katin perdhe eshte aksesi me 18 ashensorë, të ndarë me radhë në tre grupe me nga gjashtë. Ashensorët që lidhin katet 1 me 18 lëvizin me një shpejtësi prej 2.5 metra në sekondë. Ata që shkojnë nga kati i 18-të në katin e 32-të e bëjnë këtë me katër sekonda në sekondë, dhe ato që shkojnë nga kati i 32-të në katin e 42-të e bëjnë këtë me një shpejtësi super prej gjashtë metrash në sekondë. Kështu që, Ata janë më të shpejtë në Spanjë.

Tani, çdo bimë është në formë drejtkëndëshe dhe ka 1900 metra katrorë. Në qendër janë ashensorët dhe shkallët, dhomat teknike, banjat dhe oxhaku përmes të cilit ngrihen gazrat e ventilimit nga rrugët nëntokësore AZCA. Mbi të gjitha është çatia, në katin e 44-të, me kullat e ftohjes dhe gjithçka që ka të bëjë me sistemin e kondicionimit.

kulla Pikaso

Një kat më lart, në 45, ndodhet makineria për sistemin e ashensorit dhe helipadën. Dhe çfarë ka nën tokë? Siç thamë më lart ka pesë bodrume nën nivelin e rrugës. Në të parën ka një ambjent komercial me parkim, dhe bodrumet 2, 3 dhe 4 janë kryesisht vende parkimi.

Kapaciteti maksimal për të parkuar makinat siguron që askush të mos mbetet pa hapësirë ​​për të lënë makinën e tij. Pas te gjithave më shumë se pesë mijë njerëz qarkullojnë rreth Torre Picasso në ditë. Në këto bodrume ndodhen edhe makineritë, por në bodrumin e pestë gjejmë galeritë e shërbimit.

Nga çfarë materialesh përbëhet Kulla e Pikasos? El betonarme është ajo që ka bërë të mundur këtë dhe mrekulli të tjera të arkitekturës së shekullit të XNUMX-të. Betonarme, bazament me shtyllat dhe trarët metalikë ata përbëjnë skeletin që e ngre në lartësi. Në të njëjtën kohë, llaç i papërshkueshëm nga zjarri E mbron atë nga zjarret eventuale dhe të padëshirueshme. Kubi i zbrazët që formohet me katër anët e fasadës, plus bërthama qendrore e shtyllave të çelikut dhe strukturat e brendshme dhe të jashtme i japin formë një strukture të thjeshtë që arrin të dalë e ajrosur nga lëvizjet sizmike dhe era.

kulla Pikaso

Nën tokë Torre Picasso Është i çimentuar me 120 shtylla me mëngë llamarine. 1,80 metra në diametër dhe 16 gjatësi. Bërthama e ndërtesës është një skelet metalik me 38 shtylla me dy lartësi. Perimetri, nga bodrumi deri në katin e dytë, është mur betoni dhe është gjithashtu i formuar nga kati i dytë deri në majë, me 56 shtylla dy lartësi. Së fundi, dysheme llamarine dhe betonarme Ata i japin dendësi të madhe betonit.

Fasada e Kullës Picasso kombinon veshjen e aluminit me xhamin termik. Ato janë të renditura vertikalisht dhe ndërmjet shtyllave lënë hapësirë ​​për dritare. Kështu, ndërtesa ka një izolim termik dhe akustik mjaft i suksesshëm. e brendshme ka mermer në ambiente të përbashkëta, qilima kundër zjarrit dhe gjithashtu ka kopshte rreth kullës me shtigje aksesi të mbuluara.

kulla Pikaso

Konsiderohet se arkitekti Yamazaki ka shfaqur këtu shumë elemente karakteristike të stilit të tij, të ndikuar qartë nga arti oriental në format e saj të thjeshta por njëkohësisht artistike. Rezultati është ky rrokaqiell i bukur, i thjeshtë, modern dhe elegant që madje është shfaqur në kinemanë spanjolle nga dora e Alejandro Amenabar në filmin e tij të vitit 1997, Hapi sytë.

Sot Torre Picasso është në duart e kompanisë së investimeve Pontegadea dhe punon si një ndërtesë zyre. Për shembull, Google është i bazuar këtu dhe e njëjta Delotte ose Accenture. Së fundi, le ta kujtojmë atë Kulla Picasso ishte ndërtesa më e lartë në Spanjë për 14 vjet. Më vonë, Gran Hotel Bali në Benidorm ia vodhi pozicionin.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*