Kulla e Herkulit

Kulla e Herkulit

Ardhja e Romakëve në Gadishullin tonë la shumë vepra dhe monumente që ruhen edhe sot. Zgjuarsia ndërtimore e këtyre Romakëve ka krijuar ndërtesa që janë akoma në gjendje të përsosur, të tilla si Kulla e Herkulit e vendosur në një kodër në qytetin e A Coruña në Galicia.

kjo far dhe fortifikimi është një kullë e madhe që ngrihet përpara detit. Sot është një nga simbolet e qytetit të A Coruña, dhe ka një histori të madhe pas tij. Ne do të njohim këtë monument dhe atë që mund të shohim në këtë qytet në veri të Galicisë.

Informacione për Kullën e Herkulit

Kulla e Herkulit

Kjo kullë është e vendosur në qytetin e A Coruña, e vendosur në një kodër të vogël me pamje nga deti. Isshtë rreth 50 metra mbi nivelin e detit dhe rreth tij është Parku i Skulpturave i Kullës së Herkulit, i cili është një muze në ajër të hapur. Shitjet e biletave bëhen në Qendrën e Informacionit dhe Vëmendjes për Vizitorët, nga ora 9.45 deri në orën 17.15 pasdite. Të hënën hyrja është falas por gjithsesi duhet ta merrni në këtë qendër.

El hyrja në kullë bëhet në shirita prej 15 minutash në grupe me maksimum 17 persona. Ne duhet ta dimë që për të arritur në majë duhet të ngjitesh më shumë se dyqind shkallë, kështu që duhet të jesh i gatshëm të bësh pak stërvitje.

Mitologjia e lidhur me kullën

Ka legjenda të ndryshme që lidhen me këtë kullë. Një nga më të përdorurat është ajo e Herkuli, i cili e përdori atë vend për të varrosur kokën e gjigandit Geryon pasi e rrahën në luftime. Thuhet gjithashtu se ky vend do të kishte qenë Kulla e Breogan nga mitologjia Irlandeze, nga e cila biri i Breogán, Ith do të kishte vizualizuar brigjet e Irlandës.

Historia e Kullës së Herkulit

Kulla e Herkulit

Origjina e saj është e panjohur, pasi është një kullë që u rindërtua nga Romakët në shekullin I pas Krishtit. Fillimisht u ndërtua si një far navigimi për shkak të vendndodhjes së tij. Ajo ndodhi gjatë sundimit të Neronit dhe Vespasianit. Aktualisht, ndërtimi romak mund të shihet vetëm nga brenda, pasi që gjatë shekullit të XNUMX-të u restaurua në një stil neoklasik që mund të shihet nga jashtë. Në fillimet e saj ajo ishte një kullë drejtkëndëshe me dritare asimetrike. Pjesa e sipërme u shtua më vonë dhe me sa duket gjatë Mesjetës ajo shërbeu më shumë si një kullë mbrojtëse sesa si një far.

Ky far u shpall Site e Trashëgimisë Botërore në 2007. Në vitin 2008 ajo u binjakëzua me Statujën e famshme të Lirisë në New York dhe më vonë me Farro de Morro de la Habana, më e vjetra në të gjithë Amerikën.

Vizitoni Kullën e Herkulit

Kulla e Herkulit

La kulla ka një lartësi prej 55 metrash dhe mund të shihet lehtësisht nga pika të ndryshme të qytetit. Ndodhet në një zonë të qetë, të rrethuar nga një park skulpturash që ofron një hapësirë ​​të shkëlqyeshme për të shëtitur dhe për të shijuar peisazhin para se të hyni në kullë.

Kur të arrijmë në kullë do të na duhet ecni 234 hapa për të arritur majën. Brenda ju mund të shihni muret romake të kullës së vjetër katrore, sot të mbuluara nga fasada neoklasike. Në rimodelimin është ndërtuar një shkallë e brendshme prej guri. Me sa duket shkalla e mëparshme e kullës romake kishte pjesë nga jashtë dhe ishte prej druri. Nga baza dhe duke kaluar të gjitha shkallët arrini pikëpamjen, nga e cila ka pamje spektakolare të A Coruña.

Ky far është akoma në funksionim, dhe çdo natë fillon puna e tij. Ju mund të shihni se si fari ndez katër ndezje në interval 20 sekondash. Këto blicet arrijnë 24 milje në det. Në ditët e mjegullta gjithashtu ka një sinjal të dëgjueshëm. Undshtë padyshim një vepër e madhe romake që ka provuar vlerën e saj mbi dy mijë vjet.

Çfarë të shohësh në A Coruña

Rosa dos Ventos

Ndërsa udhëtojmë për të parë Kullën spektakolare të Herkulit, mund të vizitojmë qytetin e A Coruña. Rosa dos Ventos Ndodhet afër kullës dhe është një mozaik i madh si një busull. Ky qytet ka gjithashtu një plazh urban, Playa de Riazor, i cili shquhet për të pasur të gjitha llojet e shërbimeve, me një shëtitore të shkëlqyeshme dhe gjithashtu me shumë valë në varësi të ditës.

Pikëpamja e San Pedro

La Sheshi Maria Pita është qendra e qytetit, ku mund të shijoni atmosferën më të mirë. Në Tregun Plaza de Lugo mund të blini ushqimet e detit dhe peshkun më të mirë nga grykëderdhjet që e bëjnë gastronominë Galician aq të famshme. Ju gjithashtu duhet të shijoni pamjet e ofruara nga Mirador de San Pedro moderne, duke u ngjitur me makinë ose në teleferikun e rrumbullakët të veçantë që tërheq të gjithë sytë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*