Kultura e Gjermanisë

Alemania është në qendër të Evropës dhe pas Rusisë është vendi me numri më i madh i banorëve të kontinentit, me 83 milion njerëz që jetojnë në 16 shtetet e saj. Ka qenë vërtet një Feniks i historisë sepse nuk ka dyshim se pas luftës dhe ndarjes së vendit ajo është rilindur me lavdi të madhe.

por si eshte kultura gjermane? A është e vërtetë se ata janë njerëz shumë të rregullt dhe të rreptë? A ka vend për humor të mirë dhe shoqërueshmëri apo jo? Artikulli i sotëm në Actualidad Viajes ka të bëjë me kulturën e Gjermanisë.

Alemania

Historia e këtij vendi është e gjatë dhe ai gjithmonë, në një mënyrë ose në një tjetër, ka marrë pjesë në ngjarjen më të rëndësishme evropiane. Për shumë njerëz, megjithatë, Gjermania hyn në historinë e Regjimi nazist në 1933, qeveria që e çon atë në Luftës së Dytë Botërore dhe të jetë ekzekutuesi i një prej tragjedive më të tmerrshme të qytetërimit njerëzor, Holokausti.

Më vonë, pas luftës, do të vinte ndarja e territorit midis Republikës Federale Gjermane dhe Republikës Demokratike Gjermane, një pjesë kapitaliste dhe një pjesë komuniste nën sundimin sovjetik. Dhe kështu jeta e tij do të kalonte deri në fund të shekullit të 40 -të kur, ne prej nesh që jemi mbi XNUMX vjeç, pamë në TV Rënia e Murit të Berlinit dhe fillimi i një epoke të re.

Sot Gjermania qëndron si një fuqia ekonomike botërore, një udhëheqës i industrisë dhe teknologjisë, me një sistem të mirë mjekësor universal, arsim publik falas dhe një standard të mirë jetese.

Kultura e Gjermanisë

Në Gjermani ekziston një gamë të gjerë të feve, zakoneve dhe traditave produkt i imigrimit, por edhe kështu, me këtë pasuri, ekzistojnë konstante të caktuara që mund të vërehen në sjelljen gjermane.

Gjermania është një vend i mendimtarëve, filozofëve dhe biznesmenëve. Si një emërues i madh i përbashkët, mund të thuhet pa frikë nga gabimi se gjermanët janë logjikë dhe të arsyeshëm dhe kjo, pra, gjithashtu ato janë të strukturuara dhe të rregullta. Në këtë kuptim, konstanta kryesore që mund të emërtohet është puntualiteti.

Ashtu si japonezët, Gjermanët janë njerëz të përpiktë dhe kjo bën që gjithçka që duhet të funksionojë në kohë për ta bërë këtë. Po flas për transportin ose kujdesin në ndërtesat publike. Një urdhër ndiqet dhe duke bërë kështu siguron rezultatet më të mira. Trenat nuk janë vonë këtu, autobusët ose aeroplanët nuk janë vonë dhe orët funksionojnë gjithmonë mirë. Planet ndiqen me shkronja, duke ndjekur atë moton që lexon diçka si "përpikëria është mirësia e mbretërve".

Prandaj, nëse do të ndërveproni me një gjerman, më mirë tregohuni të përpiktë dhe respektoni oraret që keni vendosur. Edhe një rregull i pashprehur është se është më mirë të arrini pesë minuta para kohës së caktuar sesa një minutë me vonesë.

Nga ana tjetër, edhe pse gjermanët kanë një reputacion si të ftohtë nocionet e familjes dhe bashkësisë janë të rrënjosura mirëMe Komuniteti ndjek rregullat dhe kështu nuk ka probleme të bashkëjetesës qoftë në një lagje, në një qytet, në një qytet apo në të gjithë vendin. Rregullat janë bërë që të ndiqen.

La igualdad de género është diçka që mendohet dhe konsiderohet. Në fakt, kohët e fundit vetë kancelarja Merkel e deklaroi veten, pasi heshti për një kohë, si feministe. Vendi respekton të drejtat e komunitetit LGTB dhe për një kohë tani politikat e emigracionit.

Natyrisht, asgjë nuk është e lehtë, ka grupe të djathta në shoqërinë gjermane që nuk i pëlqejnë multietnikët, por në këtë pikë të botës ... a ka kuptim të flasim për pastërtinë dhe ato gjëra? Përveç të qenit budalla. 75% e popullsisë gjermane është urbane dhe kjo është ajo ku njerëzit janë më liberalë dhe më të hapur për këto çështje.

Prej disa kohësh, Gjermania është shqetësuar për kujdesi për mjedisin dhe gjenerimi i energjisë së rinovueshme, investimi në lëndë djegëse të reja ose zvogëlimi i ndotjes, inkurajimi i riciklimit dhe të tjera.

Sa i përket sistemit arsimor, ka një nga sistemet më të mira arsimore në botë dhe një etikë pune që vjen nga e kaluara dhe nuk duket se dëshiron të lirohet. Gjithsesi, këtu punohet mesatarisht 35-40 orë në javë dhe këto numra janë ndër më të ulëtit në Evropë pa humbur produktivitetinMe Dhe kjo është ndër qytetet që bëjnë më shumë pushime.

Ne tashmë e dimë se sa ata e duan diellin dhe si kërkojnë, për shembull, plazhet e Spanjës.  Udhëtimi jashtë vendit është i rëndësishëm për ta deri në pikën që të dhënat tregojnë se gjermanët bëjnë më shumë udhëtime ndërkombëtare për kokë banori sesa evropianët e tjerë. Ku po shkon? Epo, në Spanjë, Itali, Austri ...

Cilat janë simbolet kulturore nga ky vend? Edhe pse është një vend historikisht i krishterë, sot ka një popullsi të madhe myslimane kështu që hëna dhe ylli i Islamit janë bërë pjesë e kulturës simbolike gjermane. Ne gjithashtu mund të emërojmë njerëz që janë simbolikë Marksi, Kanti, Beethoven ose Gëte, për shembull.

Dhe çfarë ndodh me Kultura ushqimore gjermane? Kjo sillet rreth përgatitjes së ushqimit ku mishie është shumë popullor dhe është pothuajse gjithmonë i pranishëm në çdo vakt të ditës, së bashku me tigan dhe patatas, inlaid, djathë, turshiMe Dalja për darkë është e njohur dhe sot ka edhe restorante të grupeve të tjera etnike, kështu që ushqimi është shumë i larmishëm.

Gjermanët, dihet, i pëlqejnë shumë Birra kështu që pihet jashtë dhe brenda shtëpisë. Pas birrës vjen vera, rakia ... por birra është mbretëresha absolute siç e dini tashmë. Por a ka më shumë tradita gjermane për të cilat mund të flasim? Sigurisht, ka së pari festivalet fetare, të krishterë dhe protestantë, ose tani islamikë, ose edhe tradita më laike, siç është ajo popullore koha e çajit i njohur si kaffee dhe kuchen.

Në kohën e kostum tradicional duhet të emërtosh të famshmit lederhosen, e përdorur nga njerëzit e vendit, të lidhur ngushtë me kulturën bavareze ose tiroliane. Në rastin e grave, kostumi tipik është dirndl, një kostum me një bluzë dhe pantallona të gjera shumëngjyrësh që, padyshim, nuk përdoren më në fshat, por përdoren në festivalet e birrës ose ngjarje të tjera popullore.

Më në fund, këto janë gjeneralitete dhe me siguri, nëse udhëtoni në të gjithë Gjermaninë, do të gjeni variacione, njerëz më të hapur, njerëz më të mbyllur, fshatra të bukur malorë, qytete shumë të qeta, në jug, jugperëndim dhe perëndim shumë festivale të njohura që janë përsëritur për shekuj (për shembull parada e përvjetorit të Luftës 30 Vjeçare), tregje shumëngjyrëshe që shesin ushqime tipike ose qytete vërtet kozmopolitane. Ka për të zgjedhur.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*