Kultura e Sao Paulos: arti, gastronomia dhe muzika

San Pablo

Pa asnjë dyshim një nga qytetet më të rëndësishme në Brazil është São Paulo, ose Sao Paulo, Si thua në portugalisht. Është, në fakt, qyteti me numrin më të madh të banorëve në vend dhe gjithashtu një nga më të populluarit në kontinent dhe në botë.

është një qytet me historinë, me artin, gastronominë dhe muzikën Le të njihemi sot me këtë qytet të bukur brazilian.

sao Paul

Sao Paulo Brazil

Qyteti që lindi qytetin aktual u themelua në 1554 nga dora e jezuitëve që arritën t'i konvertonin indianët në të krishterë. Kolonët e parë duhej të përballeshin me disa indianë armiqësorë, por midis konvertimit të disave dhe asgjësimit të të tjerëve, qyteti më në fund u vendos.

Gjatë dyqind viteve të para ishte një qytet i largët, i izoluar me një ekonomi mbijetese. Në fakt, ishte i vetmi qytet në brendësi të Brazilit derisa kolonia portugeze u zgjerua përmes postave dhe, më në fund, tashmë hyri shekulli i shtatëmbëdhjetë, Sao Paulo u bë kreu i kapitenit, i varfër, por më në fund kokë. Dhe shumë pionierë u larguan këtu për të gjuajtur indianët dhe për të pushtuar më shumë toka.

Pamje e Shën Palit në perëndim të diellit

E vërteta është se atëherë paulistas Ata ishin të varfër, kështu që zgjidhja e problemeve të tyre ekonomike ishte kapja e indianëve për t'i kthyer në skllevër (pasi ata nuk mund të blinin afrikanë) dhe për të pushtuar toka të reja. Në një nga këto poste, ari u zbulua në zonën Minas Gerais dhe kështu, Në fillim të shekullit të XNUMX-të, qyteti u bë zyrtarisht qytet. 

Më në fund, pas shfrytëzimit të arit filloi ai i kallamsheqerit. Më vonë, në kohën e Pedro 1, Brazili ishte një "qytet perandorak", u rrit në numrin e banorëve, më pas filloi të prodhonte kafe, të lidhej me rrugë dhe hekurudha me bregdetin dhe pjesën tjetër të vendit dhe më pas, pak. Pak nga pak, u bë qyteti i madh që është sot.

Sao Paulo dhe arti

Muzetë në Sao Paulo

Sao Paulo është sinonim i artit dhe kulturës. Ka muze dhe qendra arti shumë të mira. Për shembull, ekziston MASP (Muzeu i Artit në Sao Paulo), i cili është muzeu i arti perëndimor më e rëndësishmja në Amerikën Latine.

Ky muze u hap në 1947 dhe ka shumë art, duke përfshirë piktura dhe skulptura, që nga Lufta e Dytë Botërore e këndej. Ndërtesa është projektuar nga Lina Do Bardi dhe është një ndërtesë e ndërtuar mbi katër shtylla që e ngrenë katin e parë në tetë metra lartësi, duke lënë një hapësirë ​​prej 74 metrash midis të gjitha mbështetësve.

Do të shihni në sallat e tij më shumë se 10 mijë copë që vijnë nga e gjithë bota: skulptura, veshje, vegla, foto, vizatime, skulptura dhe vepra nga Van Gogh, Cézanne, Picasso ose Raphael, vetëm për t'ju dhënë disa shembuj.

Ekzistojnë gjithashtu koleksione të vogla kushtuar Kultura e lashtë egjiptiane dhe greko-romake, por arti parakolumbian, arti afrikan dhe madje edhe arti aziatik. Dhe padyshim, ka edhe artistë brazilianë. MASP është në Avenida Paulista 1578.

Muzeu MAM

Ekziston edhe Muzeu i Artit Modern të Sao Paulos ose MAM. Mund ta gjeni në Parque do Ibarapuera dhe daton nga viti 1948. Është një nga institucionet e para kulturore në Brazil dhe një nga qendrat më të rëndësishme për sa i përket art modern referohet. Ideja e çiftit themelues ishte të promovonte një shije për artin tek publiku.

Çfarë përmban MAM?Ka një koleksion të gjerë dhe interesant të pëlhurave nga Marc Chagall ose Joan Miró, për shembull, edhe gjërat e Picasso dhe Aldo Bonadei, për shembull, Francis Picabia, Jean Arp ose Alexander Calder. Muzeu ndodhet në Avenida Pedro Álvares Cabral.

El Muzeu i Gjuhës Portugeze ofron një përvojë të mirë ndërvepruese. Punon në një ndërtesë të vjetër elegante që dikur ishte një stacion hekurudhor, në Bairro da Luz. Gjuha është baza e kulturës braziliane, kështu që është një vend shumë i këndshëm me shumë histori. Sigurisht që duhet të dini ose kuptoni portugalisht.

Muzeu i Gjuhës Portugeze, në São Paulo

Dhe së fundi, ne kemi Bienalja e Sao Paulos i cili daton nga viti 1951 dhe është një koleksion i madh i artit modern ndërkombëtar që mbahet çdo dy vjet në pavijonin Cecilio Matarazzo, brenda Parque do Ibirapuera. Është një nga ekspozitat më të rëndësishme të artit në qytet, vend dhe Amerikën Latine. Është e lirë për të hyrë, kështu që nëse vizitoni San Pablo pikërisht në momentin që po festohet, mos e humbisni!

beco do batman

Nuk dua t'i them lamtumirë artit të Sao Paulos pa përmendur atë Beco do Batman ose Batman Alley, ndodhet pranë Rua Goncalo Alfonso. Është një muze shumëngjyrësh në natyrë me firmën e shumë artistëve të rrugës, më të rëndësishmit në qytet, të cilët kujdesen për të rinovuar rregullisht pikturat e tyre. Dhe, nuk dua ta lë në errësirë, ka edhe atë Muzeu i Futbollit.

Sao Paulo dhe gastronomia

Lagjja japoneze, në São Paulo

Qyteti ka diversitet të madh etnik kështu që mund të hani gjithçka dhe gjithçka do t'ju habisë. Le të kujtojmë se São Paulo është selia e komuniteti më i madh japonez në Amerikë, Pra, gastronomia japoneze thotë se është e pranishme në formën e saj më tradicionale por edhe si shkrirje me grupet e tjera etnike që bashkëjetojnë në qytet, si italianët apo arabet.

Duke filluar pikërisht me komunitetin aziatik, është më mirë të bëni një shëtitje nëpër Lagjja japoneze i njëjti, i quajtur edhe Lagjja Lindore. Dhe është se përveç japonezes ka kuzhina kineze dhe të tjera aziatike kështu që është një vend super interesant.

paulista tack

Ndër ushqimet që janë të njohura këtu mund të përmendim Proshutë e pjekur, e mira tradicionale e qytetit: një pjatë derri e gatuar për orë të tëra që zakonisht shoqërohet me patate dhe yuca të pjekura. ekziston edhe paulista tack, me oriz, delli, mish, lakër, vezë dhe fasule, the Cuzcoz alla paulista, me rrënjë arabe, të acaraj, një brumë i shkurtër me bizele dhe i mbushur me karkaleca dhe padyshim, të feijoada e cila hahet këtu me lloje të ndryshme mishi, oriz dhe fasule të kuqe.

Sigurisht, nëse ju pëlqejnë tregjet, sigurohuni vizitoni tregun komunal.

Sao Paulo dhe muzikë

muzikë në San Paul

Duhet thënë se në qytetin e São Paulo mbahet një nga konventat muzikore më të rëndësishme në Amerikën Latine. Kjo është SIM Sau Paulo dhe zhvillohet mbi pesë ditë për të takuar profesionistë nga të gjithë sektorët e industrisë së muzikës: producentë, artistë, gazetarë dhe këdo që pëlqen muzikë nga vendi dhe bota.

Në rrugët e saj ka edhe teatro, bare dhe shfaqje të ndryshme. Çdo gjë në qendër gjallërohet pas perëndimit të diellit dhe qyteti njihet si a vend i mrekullueshëm për t'u argëtuar dhe dil nga jarana. Natyrisht, për shkak të madhësisë së tij, ngjarjet muzikore zhvillohen gjatë gjithë kohës dhe ka shumë koncerte ndërkombëtare që vijnë këtu, por asnjëra prej tyre nuk është e nevojshme që qyteti të dridhet me tingujt e tij.

Karnavalet e Shën Palit

Dhe megjithëse karnavali i Rio de Zhaneiros është më popullor ndërkombëtarisht, Karnaval në Sao Paulo është gjithashtu e mrekullueshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*