Kuriozitetet e Romës

Padyshim një nga qytetet më të njohura në botë është Roma. Mund t'i japim edhe shumë mbiemra të tjerë, sigurisht: i rëndësishëm, kulturor, interesant, historik, mbresëlënës... Lista është e gjatë.

A vlen edhe për ju mbiemri "kurioz"? Mund të jetë, pasi çdo qytet antik ka disa çështje të habitshme. sot, kuriozitetet e Romës

Roma

Qyteti Ajo u themelua më 21 prill 753 para Krishtit. Është në Italia qendrore perëndimore, në rajonin e Lazios, dhe është kryeqyteti i vendit. Ka qenë që nga viti 1871, dhe më parë ishin Torino dhe Firence. Është gjithashtu qyteti me numrin më të madh të banorëve, duke arritur një popullsi prej 2.8 milion njerëz në 2020.

Roma ndodhet pranë detit Tirren dhe plazhi i saj është Ostia. Ju mund të arrini në këtë plazh nga kudo në qytet me makinë ose me metro në vetëm gjysmë ore. Fantastike! UNESCO ka shpallur qendrën e qytetit Trashëgimia Botërore në vitin 1980 dhe disa vende të tjera u shtuan në dekadën në vijim.

Qyteti fillimisht u ndërtua në shtatë kodra, Aventino, Quirinale, Viminale, Esquilino, Celio, Campidoglio dhe Palatino. Disa prej tyre kanë vendet më të njohura për t'u vizituar në Romë.

Cili është simboli i Romës? një ujk dhe ky reliev ose statujë mund të shihet në të gjithë qytetin, për shembull në Muzeun Capitolini dhe madje edhe në ekipin lokal të futbollit. Sipas legjendës, ishte kjo ujk që shpëtoi vëllezërit Rómulo dhe Remo, i pari ishte themeluesi i qytetit.

Qyteti ka gjithashtu dy shenjtorë mbrojtës të krishterë: Shën Pali dhe Shën Pjetri. Festimet e shenjtorëve mbrojtës festohen më 29 korrik, një festë këtu, dhe ditën në të cilën statuja e vjetër e Shën Pjetrit në nefin kryesor të bazilikës homonime është e veshur në mënyrë elegante. Është një ditë e mrekullueshme për të qenë në kryeqytetin italian, sepse ka fishekzjarre në Castel Sant'Angelo.

Kuriozitetet e Romës

Pasi prezantoi zyrtarisht Romën, tani gjërat e vogla për të. Edhe pse Roma është qyteti i romakëve të lashtë, e vërteta është se mund të konsiderohet "qyteti i kishave". Thuhet se Në total ka rreth 900 kisha…

Jo të gjitha kishat në Romë janë të hapura për publikun ose të njohura, por ato janë atje dhe shumë janë shumë të bukura. Kur të shëtisni nëpër qytet do t'i gjeni dhe këshilla ime është që nëse janë të hapura, hidhini një sy. Ato janë të madhësive dhe stileve të ndryshme.

P.sh. Kishat e rrumbullakëta janë të rralla, por ka të paktën tre këtu: Panteoni, një tempull i vjetër romak i kthyer në kishë, the Bazilika e Kostancës, pjesë e një kompleksi që daton nga koha e Kostandinit të Madh dhe Santo Stefano Rotondo, një kishë e bukur e vjetër në kodrën Caelian.

Ashtu si qytetet e tjera evropiane, por në mënyrë të veçantë, duhet kujtuar se Roma është një qytet i banuar që në lashtësi. Kjo e bën pikërisht një nga karakteristikat e Romës arkitekturën e saj të përzier ku rrënojat romake bashkëjetojnë me Mesjetën, Rilindjen, artin barok, art deco, arkitekturën fashiste dhe artin bashkëkohor. Të gjitha sëbashku.

Një tjetër kuriozitet i Romës sillet rreth Koloseut. Koloseu është një nga vendet më të vizituara në botë dhe merr rreth 6 milionë vizitorë çdo vit. Ka njerëz që blejnë bileta paraprakisht, por asnjëherë nuk e kam pasur problem t'i blej në të njëjtën ditë. Një biletë e vetme shitet për tre atraksione dhe në një ditë me diell ju bëni gjithçka së bashku.

Por otro lado Roma ka banjat më të mëdha termale antike në botë. Ne e dimë tashmë se romakët i donin banjat, kështu që ka dy struktura të rëndësishme këtu: Banjat e Karakallës dhe Banjat e Dioklesanit, Më i madhi në botë. Në të parën kam kaluar një mëngjes të këndshëm dhe te dera kam ngrënë një akullore shumë të shijshme. Unë e rekomandoj atë!

A e dini se shumë prej Vendet e njohura në Romë mbajnë nënshkrimin e një arkitekti të vetëm? Edhe pse është një qytet me histori shekullore dhe shumë arkitektë, artistë dhe inxhinierë i kanë dhënë formë, kartolina aktuale mund t'i atribuohet Bernini. Bernini punoi në Romë në shekullin e XNUMX-të dhe Piazza Navona ose Sheshi i Shën Pjetrit mbajnë nënshkrimin e tij.

La Piazza Navona Është një nga më të bukurat në vend dhe një nga më të famshmit. Fillimisht ishte një stadium romak dhe forma e tij origjinale mund të shihet ende nga lart, për shembull nga kati i dytë i Palazzo Braschi. Ky vend u përmbyt edhe për lojëra komunale, të cilat ndodhën rregullisht midis viteve 1652 dhe 1865. Më vonë u rimodelua. Ju mund ta shihni këtë proces ndryshimi në Muzeun e Romës që ka pamje nga sheshin e famshëm.

Një kuriozitet tjetër është ai Roma ka rreth dy mijë shatërvanë dhe shumë janë të mëdhenj dhe të tjerët janë të vegjël por të gjitha ofrojnë ujë të freskët dhe të pijshëm. E vërteta është se e kalova kohën duke mbushur shishen sepse hera e parë që shkova ishte një tetor shumë i nxehtë. Kështu Roma ka rreth 60 shatërvane monumentale dhe qindra shatërvanë shumë më të vegjël, kështu që në total ato arrijnë në rreth dy mijë.

Më i famshmi është Shatërvani i Trevit i cili duket se mbledh rreth 3 mijë euro çdo ditë. Të gjithë hedhin monedha, është traditë, sepse sipas legjendës nëse hedh një të tillë do të kthehesh ta vizitosh. Ku shkojnë paratë? për bamirësi

Nga ana tjetër, ekziston një thënie e vjetër në botë që thotë "të gjitha rrugët të çojnë në Romë". Kjo thënie e ka origjinën nga fakti se Roma ishte një perandori në Evropë, kështu që ka rrugë të lashta që e lidhin atë me domenet e saj. Për shembull, Nëpërmjet Appia që lidh Romën me Brindisein ose Nëpërmjet Aurelias që e lidh atë me Francën. Nëse moti është i mirë, çiklizmi përgjatë Via Appia është një udhëtim i bukur.

A e dini se Roma ka një piramidë? Po, ka një dhe daton në shekullin e XNUMX. Është ndërtuar nga Cestius, një tregtar absolutisht i dashuruar me kulturën egjiptiane. Piramida mund të shihet dhe mund të vizitohet në ditë të caktuara me një guidë. Dhe para se të shkojmë, ne nuk mund ta harrojmë atë Katakombet e Romës Janë diçka mbresëlënëse, me më shumë se 20 kilometra të gjata. Të krishterët i ndërtuan për të varrosur të vdekurit e tyre dhe sot ata mund të vizitohen.

Për të përfunduar, edhe pse me siguri kuriozitete të tjera do të mbeten në tubacion: Roma është më e vjetër se Italia, Panteoni ka qenë në përdorim të vazhdueshëm për gati dy mijë vjet, macet endacakë kanë të drejta të veçantapo, ata janë absolutisht të lirë, gati 90% e qytetit antik ende nuk është gërmuaroh, ndoshta nuk mund të jetë kurrë sepse ka rënë nën nivelin e rrugës aktuale dhe më në fund, Roma është i vetmi qytet në botë që brenda saj ka një shtet të pavarur: Vatikanin.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*