La Toja, një parajsë për relaksim

La Toja, një parajsë për relaksim

Në një kthesë jugore në të madhe Ría de Arousa ngrihet ishulli i La Toja (Tek Toxa). Karakteristikat shëruese dhe ringjallëse të ujërave të tij e kanë bërë këtë ishull të vogël një qendër spa me famë ndërkombëtare.

Sot, ishulli me pyje të gjera me pisha, peisazhe të bukura dhe plazhe gjysmë të shkreta, është një vend pushimi i pakrahasueshëm. Të gjitha llojet e njerëzve vijnë tek ajo, por veçanërisht ata që vuajnë nga një lloj sëmundjeje. Tjetra, ne do të flasim për këtë në më shumë detaje.

La Toja si një banjë shëruese

Ujërat e saj rekomandohen kundër artrozës, reumatizmit, astmës, venave me variçe, sëmundjeve të lëkurës dhe shumë gjendje të tjera klinike.

Nuk mungojnë komoditetet apo shpërqendrimet, përveç që e lënë atë vend më të “shëruar”, qetësia që merr frymë shoqëruar me momente lozonjare, do ta bëjë La Toja, një vend në të cilin pothuajse me siguri do të dëshirojmë të kthehemi:

 • Atje hotele të qeta dhe komode.
 • Banjë.
 • Sauna dhe dushe nën ujë.
 • Kazino.
 • Kurs golfi.
 • Fusha tenisi dhe vozitje.
 • Dhe shumë më tepër lehtësira.

Ju gjithashtu mund të praktikoni disa sporte ujore dhe peshkim. Dhe nëse po pyesni, si udhëtoni në ishull, ne do t'ju tregojmë se ekziston një urë e madhe njëqindvjeçare që lidh La Toja me El Grove, qytet në kontinent, pranë Kamboxhos dhe vetëm 32 kilometra nga Pontevedra.

La Toja, një parajsë për relaksim - Banjë

Cilat qytete të vizitoni nëse jeni në ishull?

Nëse po kaloni këto pushime të rradhës për disa ditë në ishullin La Toja dhe dëshironi të bëni një pushim, të kaloni urën për të cilën kemi folur në pikën e mëparshme dhe të vizitoni vendet afër saj, duhet ta dini se janë shumë afër Combarro, Cambados, Pontevedra, Santiago, Monte Santa Tecla, Valenca do Minho (Portugalia), etj. Të gjithë ata janë vende të mrekullueshme për të qëndruar për disa ditë dhe për të shijuar kënaqësitë e saj të shumta, përfshirë gastronominë.

Kënaqësitë gastronomike të zonës

Nëse ka diçka të mirë dhe të pasur në Galicia, ka dy gjëra: larmi e madhe e peshqve, blu dhe të bardhë dhe butak.

 • Sardele, skumbri kali, skumbri, tabani dhe turboti, levrek, etj. Shumëllojshmëria dhe cilësia e madhe e peshqve galicianë do të thotë që restorantet në O Grove përgatisin zierjet dhe tavat e peshkut më të freskët dhe më të pasur në zonë.
 • Dhe prodhimet e detit, ju mund të keni kënaqësinë të shijoni gocat deti, të copëtoni gaforret ose gaforret e merimangës ose të shijoni detin në hambare dhe tufa.

Nëse ju pëlqejnë këto dy lloje ushqimesh, nuk mund të ndaloni së provuari ato në bregdetin galik.

La Toja, një parajsë për relaksim - gastronomi

Çfarë të vizitosh në O Grove

Përmes O Grove ju mund të vizitoni:

 • Kisha në ishullin La Toja: E ndërtuar në vetmitën kushtuar San Caralampio dhe Virgen del Carmen, ajo ka ruajtur kultin e saj që nga shekulli i XNUMX-të, duke qenë një nga më uniket në të gjithë Galicën. Ajo është e mbuluar me predha fiston dhe ulet mu në qendër të ishullit. Brendësia e saj është modeste dhe me një ajër të caktuar detar. E vogël por me një sharm të veçantë.
 • Museo da Salga ndërtuar në disa hapësira të ndryshme. Njëri prej tyre ndodhet jashtë dhe në të cilin shpjegohet procesi i kripës së peshkut që u ndoq në fund të shekullit të XNUMX-të dhe gjatë shekullit të XNUMX-të. Kjo është e vendosur në Puntas Moreiras, shumë afër akuariumit. Në anijen kryesore të këtij muzeu gjendet një ekspozitë e përhershme etnografike mbi artet e peshkimit dhe historinë detare të O Grove. Pra, nëse ju pëlqen bota e detit dhe gjithçka që lidhet me peshkimin, nuk duhet ta humbisni.
 • Hapësira të shumta të mbrojtura në zonë: Rrjeti Natura 2000 (mbrojtja e specieve autoktone), Zona Natyrore nën mbrojtjen e përgjithshme të Kompleksit Intertidal Umia-O Grove (ekosistemi i zgjedhur nga një larmi e madhe zogjsh për dimër ose si pushim në migrimet e tyre të gjata), A Lanzada, Punta Carreirón dhe Laguna A Bodeira (e kufizuar nga kallamishtet për t'u dhënë strehë zogjve migrues që banojnë në këtë vend).
 • Pikëpamjet: Një nga Tek Siradella, nga ku do të shohim në këmbët tona ishujt Atlantik, shtrirjen e rërës që lidh ishullin e vjetër të O Grove me komunën fqinje të Sanxenxo, limanin e pasur të O Vao dhe plazhin e A Lanzada; Një nga Me da Hedrën, nga ku do të shohim një pjesë të ishujve që përbëjnë Parkun Kombëtar: Cíes, Ons dhe Sálvora. Gjithashtu disa nga plazhet më të njohura në rajon si A Lanzada, Area da Cruz, Raeiros ...

La Toja, një parajsë për relaksim - skulptura

 • L më shumë se 50 punime të skulpturës që janë shpërndarë nëpër rrugë të ndryshme të qytetit.

Nëse keni vendosur që ishulli La Toja të jetë destinacioni juaj këtë verë, mos harroni të vizitoni qytetet përreth: ata do t'ju befasojnë!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*