Cala del Pino, në Nerja

 

Vera në Cala del Pino

nerja Është një nga qytetet më të vjetra dhe më historike në Spanjë. Është në Malaga, në rajonin e Axarquia, dhe që nga vitet 60 ka qenë pjesë e Mekës turistike që është Costa del Sol. Ka një popullsi të madhe të qëndrueshme, duke përfshirë të huaj, mundësisht anglezë, e cila dyfishohet gjatë pushimeve verore.

Sot ne e dimë Cala del Pino, në Nerja. E paharrueshme.

nerja

Pamje nga zona e Cala del Pino

ajo është e 52 kilometra nga Malaga dhe vetëm 100 kilometra nga Granada. Me siguri keni dëgjuar për Shpella e Nerjes, një nga shpellat më fantastike në Evropë. Pikturat e tij, rreth 42 vjet të vjetra, zbulojnë kalimin e njerëzve dhe, kush e di, spekulohet se ato mund të jenë vepra e parë e njohur e artit, deri më sot, në historinë e qytetërimit tonë.

Në këtë zonë u vendosën disa popuj, duke përfshirë fenikasit, më vonë grekët do të mbërrinin, megjithëse nuk lanë asnjë gjurmë, dhe më vonë, natyrisht, romakët u shfaqën duke themeluar tre vendbanime. Në mesjetë vizigotët u mundën nga muslimanët që shkëlqenin me kulturën e tyre.

Malaga u ripushtua nga të krishterët në 1487, kështu që pasuria e saj kulturore ka pasur gjithmonë tre aspekte, atë myslimane, të krishterë dhe çifute. Të paktën deri në eksodin e detyruar të hebrenjve.

Duke bërë një hap të madh në historinë e saj, arrijmë në Vitet 50 të shekullit të XNUMX-të, kur u zbulua Cueva de Nerja dhe tërheq vëmendjen e shumë shikuesve. Disa kohë më vonë Summer Blue është filmuar në brigjet e saj, serial i njohur që kishte projeksion ndërkombëtar. Sot, midis mrekullive të shumta kulturore dhe natyrore, mund të flasim për Kovi i Pishës, ideale për të humbur verën e ardhshme.

Kovi i Pishës

Kovi i Pishës

Në zemër të Parku Natyror Maro Cliff Playa del Pino ndodhet, zakonisht, e bukur dhe e egër një plazh mesdhetar. Për më tepër, është një plazh nudist ose naturist, kështu që njerëzit kanë shumë liri për të ecur ashtu siç i solli Zoti në botë.

Liman ka disa 350 metra, rërë dhe guralecë, me ujëra të kristalta. Ka qenë një vend i mbrojtur për një kohë të gjatë, kështu që shtrati i detit është i mrekullueshëm, me shumë peshq me ngjyra, ideale atëherë për të bërë zhytja në ujë. Sigurisht, nuk është një plazh që është në horizont. A është kjo arsyeja pse është ende një plazh pothuajse i virgjër?

Arritja atje nuk është aq e lehtë sepse ju duhet të shkoni në një rrugë të përafërt, paraqitja e së cilës është mjaft e papritur. Zbritja është rreth 10 minuta dhe nuk është e lehtë. Gjithashtu nuk ka asnjë transport për t'ju marrë, ndryshe nga plazhet e tjera në zonë si Playa de Cañuelo, kështu që familjet me fëmijë zakonisht nuk e zgjedhin atë. E shkëlqyeshme!

Deti në Cala del Pino

Pra, është një liman që është larg, ndaj duhet të përdorësh makinën, të marrësh N-340, të kalosh plazhin Maro, të shikosh tabelat për Acantilados de Maro-Cerro Gordo dhe Parkun Natyror Cala del Pino, të lësh makinën. aty ec rreth 200 metra dhe me pas eshte shtegu qe zbret deri ne plazh. Një rrugë që, le të kujtojmë, është e pjerrët dhe e ndërlikuar, por që ka gjithmonë barishte dhe lule të egra.

Poshtë në vijën bregdetare, në fakt, ka dy limane të lidhur me një grup të vogël shkëmbinjsh me formacione kurioze. Limanet e Pishave janë plazhe të virgjëra, i mbështjellë saktësisht në këmbët. Dhe midis tyre mund të shihni një kullë romake, e ashtuquajtura Kulla e pishës, një element dekorativ që i jep shumë hijeshi këtij plazhi që edhe në verë nuk është aq i mbushur me njerëz.

Shenja Cala del Pino

Formohen shkëmbinjtë, të cilët ndodhen midis rërës, në ujë pishina natyrore ideale për spërkatje. Nëse shkoni me fëmijët, nëse i inkurajoni të ndjekin atë rrugë, ata do të jenë një kënaqësi për ta dhe një qetësi shpirtërore për ju. Mbani parasysh se nuk ka instalim, asgjë fare: pa bar plazhi, pa banjë, pa shezlong dhe dyqan me qera çadrash, pa zonë sportive apo për fëmijë. Prandaj, duhet të bartni gjithçka, përpara dhe mbrapa, për të ruajtur pastërtinë.

Dua të kthehem në një pikë: në nudizëm/naturizëm. Ka informacione të kryqëzuara sepse disa faqe thonë se kjo praktikë pranohet dhe të tjera jo. Duket se naturizmi këtu është fakultativ. Edhe pse nuk është aq i shënuar sa në Cantarrijan, mund të praktikohet veçanërisht rreth formacionit shkëmbor që ndan dy limanet e këtij brezi bregdetar.

Shkëmbinjtë janë të lirshëm dhe ju mund të ecni midis tyre dhe mbi ta pa rrezik ose t'i mbyllni buzë detit. Nëse do të praktikoni naturizëm, atëherë kushtojini vëmendje se ku janë të përqendruar njerëzit duke bërë të njëjtën gjë, në mënyrë që të mos krijoni asnjë lloj shqetësimi. Atëherë mund të themi se Është një liman gjysmë nudist.

nudizëm në Cala del Pino

Sigurisht Cala del Pino Nuk është i vetmi plazh që mund të vizitosh në Nerja, ka gjithsej 17 plazhe.l: Rreth dhjetë janë afër qendrës së qytetit dhe pjesa tjetër duhet të përdorni, po ose po, një makinë ose autobus publik. Dhe përveç plazheve, një verë në Nerja mund të nënkuptojë shumë më tepër.

Nerja ofron aktivitete për njerëz të të gjitha moshave. Të martën dhe të dielën ka Tregu Nerja, me shitjen e produkteve te fresketa dhe me cmim te mire mund te beni duke kërcyer, njohin Ballkoni i Evropës dhe meditoni Afrikën në distancë pasdite, bëni një shëtitje me varkë, bëni kajak ose kanoe përgjatë shkëmbinjve të Maros, sërf me vozis, paraglide, zhytje ose shëtitje.

Në këtë kuptim mund të bëni një nga ekskursionet më të famshme në Nerja, të Rruga e lumit Çillar, në Parkun Natyror Sierras de Tejeda, Almijara dhe Alhama. Ka tetë kilometra duke u ngjitur dhe tetë duke zbritur dhe ndonjëherë ju duhet të vendosni këmbët tuaja në ujë. Dhe nëse jeni i ri dhe keni bateri për një kohë, duhet thënë se Nerja ka jetë nate, në kafenetë dhe baret e saj dhe në vetë sheshin.

Informacion praktik rreth Cala del Pino:

  • Si të arrini atje: me makinë në autostradë. Ka një zonë parkimi dhe më pas një shteg të pjerrët dhe të thyer. Mund të përdorni edhe autobusin ndërqytetës Nerja – Motril.
  • Gjatësia dhe gjerësia e plazhit: 350 metra e gjatë dhe 10 metra e gjerë.
  • Rërë: zhavorr dhe rërë
  • Shërbimet. asnje

Çfarë mendoni për njohjen e Nerjës verën e ardhshme?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*