Nevados i Perusë

Vargmali me dëborë në Peru

Toka ka peizazhe të mrekullueshme dhe nëse mendojmë se si u formuan ato, ndër shekuj, me lëvizje të papritura dhe vdekjeprurëse të kores dhe pllakave tektonike, ato janë edhe më të mrekullueshme.

La Cordillera de los Andes është një nga vargmalet më mbresëlënëse në botë dhe më i gjerë atëherë kalon profilin e disa vendeve të Amerikës së Jugut në vazhdën e saj. Një nga këto vende është Peruja dhe malet e saj me borë të përjetshme janë bërë një destinacion turistik për alpinizmin më të mirë. Le ta njohim malet me dëborë të Perusë.

Cordillera de Los Andes parë nga hapësira

Malet e Andeve përshkruajnë njërën anë të Kolumbisë, pjesë e Venezuelës, Ekuadorit, Bolivisë, Perusë, Kilit dhe Argjentinës. Lartësia mesatare e maleve të saj është katër mijë metra por Aconcagua, maja e saj më e lartë, në tokën Argjentinase, arrin 6960 metra lartësi kështu që ai e ndjek atë në Himalajet.

Mund të themi që Andet janë kulmi i Amerikës dhe nuk do të gabonim. Përveç kësaj, ajo gjithashtu kursen vullkanet në lartësinë më të lartë në Tokë dhe udhëton gjithsej 7240 kilometra. Kur e përfundon udhëtimin e saj të gjatë në kufi me Oqeanin Paqësor, ai zhytet si në ujërat e Atlantikut Jugor, pranë Isla de los Estados, dhe, në anën tjetër, pothuajse në Detin Karaibe.

Nevados i Perusë

Gjeologët thonë se kjo vargmal amerikan formuar duke lëvizur pllakën Nazca nën pllakën e Amerikës së Jugut, drejt fundit të Kretaceut të Vonë ose Kretaceut të Sipërm, epoka e fundit e Periudhës Kretace që mbaroi 66 milion vjet më parë. Ishte një lëvizje e nënshtrimit, kështu që rezultati është që ka aktivitet vullkanik përgjatë gjatësisë së tij.

Të ashtuquajturit male me dëborë të Perusë ndodhen në Andet Qendrore, një sektor që përfshin Andet e Bolivisë, Argjentinës, Kilit dhe Perusë. Inca e emëruar me fjalën apus në majat me borë të përjetshme dhe janë ata që janë bërë alpinizëm, trekking dhe destinacion aventureske.

Nevado Huascaran

Huascuran nevado

Ky masiv me një kapak dëbore është në departamentin e Ancash, Peruja Qendrore. Isshtë shumë e lartë atëherë është 6768 metra i gjatë dhe ka një total nga tre samite me pak ndryshim në lartësi mes tyre. Masa e granitit e mbuluar me tokë, bimësi dhe dëborë u formua pak më shumë se pesë milion vjet më parë.

Mountainshtë mali i pestë më i lartë në Amerikë Dhe meqenëse gjithçka është çështje perspektive, nëse lartësia nga qendra e tokës do të matet, do të ishte mali i dytë më i lartë në botë, domethënë, pothuajse dy kilometra më shumë se Mount Everest.

Lugina e Llanganuco

Dy lugina të thella e ndajnë atë nga vargu malor, gryka siç quhen këtu rrotull. Në përroin e parë ndodhet Parku kombëtar huascaran, me lagunat e tij dhe peisazhet kaq turistike. E dyta është më pak e njohur, por kjo nuk është arsyeja pse i mungon bukuria ose rekordet: Ka tunelin më të lartë të makinave në botë: 4732 metra.

Ndërsa një nga majat u ngjit në majë në 1908, dhe kjo u bë nga një grua amerikane, Annie Peck, majat e tjera do të prisnin vetëm një vizitë nga burri në vitin 1932. Parku është një Trashëgimi Botërore që nga viti 1985, si rezervat i Biosferës për shkak të lagunave dhe akullnajave të saj, të cilat numërojnë gati tridhjetë.

Alpamayo me borë

Santa Cruz me dëborë

Ky është një mal tjetër brenda të njëjtit departament peruan të Ancash. Masat 5947 metra lartësi dhe është një topuz akulli dhe shkëmbi që për shumë specialistë mban titullin e la Mali më i bukur në botë.

Duket si një piramidë me përsosmëri të madhe dhe megjithëse nuk është deti i lartë është aq i bukur sa që detajet shpejt harrohen. Qyteti më i afërt për të filluar aventurën e njohjes së këtij mali Peruan është 467 kilometra nga Lima dhe është Caraz.

Njeri perëndimor, ne kurrë nuk do ta dimë nëse dikush ka shkuar kaq përpara, e ka arritur kulmin në vitet '30 të shekullit XX. Sot rruga standarde për të arritur majën është ajo e hapur nga një grup alpinistësh italianë dyzet vjet më parë, përgjatë faqes juglindore. Jo e lehtë dhe sipas asaj që thonë ata, duket si Himalajet.

Huaytapallana me borë

Huaytapallana me borë

Ky mal me dëborë është i vendosur që nga viti 2001 është një zonë e mbrojtur brenda departamentit peruan të Junín. Ka disa maja dhe më e larta është 5557 metra e lartë ndërsa e dyta është pak më poshtë 5530 metra. Më vonë, sa më shumë maja me lartësi të shtohen, të gjitha më të larta se pesë mijë metra. Çfarë madhështie!

Ne mund ta përcaktojmë atë si një varg mini malor që ndodhet vetëm dy orë me makinë nga qyteti i Huancayo, nga ana tjetër tetë orë nga Lima. Kampi bazë për tu ngjitur në të është i lartë katër mijë metra dhe që andej alpinistët mund të ndjekin dy rrugë.

Huandoy me borë

Huandoy me borë

Ky mal gjendet gjithashtu në departamentin e Ancash dhe mat 6395 metra lartësi. Atje lart mes reve dhe borës fshihen katër maja me dëborë Ndodhet në veri të Huascarán me dëborë dhe alpinistët arrijnë nga lugina ose përroi i Llanganuco.

Withinshtë brenda sektorit të njohur si Cordillera Blanca, një varg malor majash të mbuluara me dëborë që kalon përgjatë bregdetit perëndimor të Perusë për rreth 180 kilometra dhe në brendësinë e të cilave, si thesare, ka më shumë se gjashtëqind akullnaja, shumë maja të mbuluara me dëborë dhe shumë në më shumë se pesë metra të lartësi mbidetare, qindra laguna dhe dhjetra lumenj.

Huantsan me dëborë

Borë Huantsan

Alsoshtë gjithashtu një nga majat e mbuluara me dëborë vargmal i bardhë. Ka katër maja, më e larta prej të cilave arrin 6369 metra e lartë i ndjekur nga afër nga tre të tjerët. Alpinistët që inkurajohen nga kjo majë me dëborë e dinë se ata kanë një detyrë shumë të komplikuar dhe atë kërkon shumë teknikë, aq sa vetëm në vitet 50 mund të pretendohej fitore.

Turistët vijnë në këtë majë me dëborë në Peru nga qyteti Huaraz, në rrëzë të malit, dhe bëhen shumë ekskursione përveç udhëtimeve alpinistike. Ju për shembull mund të bëni një turne me biçikletë malore të një dite të tërë që të çon të njohësh përroin Rajucolta dhe lagunën e tij dhe një lartësi prej katër mijë metrash. Nëse dëshironi të hyni në parkun kombëtar duhet të paguani.

Borë Huantsan

E vërteta është se këto janë vetëm disa nga të ashtuquajturit male me dëborë të Perusë. Ka shumë më shumë male të përjetshme të borës në Peru, megjithëse është e vërtetë që më fantastikët duket se janë përqendruar në departamentin e Ancash.

Nëse ju pëlqejnë sportet malore dhe ju nevojitet ai vizion i botës që mund të arrihet vetëm në majën e një, atëherë Peru po ju pret.

Artikulli i lidhur:
Huayna Picchu, thesar në Peru

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   yeni dijo

  mirë çfarë mund të them, në perunë tonë ka peisazhe të bukura natyrore për të njohur.

 2.   Diego Leandro dijo

  Veryshtë shumë e bukur falë që arrita të bëj detyrat e shtëpisë time të pushimeve .... Diego leandro el Cuero

 3.   katerina dijo

  Isshtë shumë mbresëlënëse në të gjitha reshjet e borës në Peru mrekullitë e mëdha që ka vendi ynë

 4.   i sinqertë dijo

  Veryshtë shumë e bukur dhe falë kësaj munda t’i jap vetes një notë të mirë në shkollën time

 5.   Angie Shteffany Ruiz Mejia dijo

  Epo, dua t'ju them se falë tyre të gjithë ne mund t'i zbulojmë dhe t'i bëjmë mirë detyrat e shtëpisë dhe është gjithashtu shumë e rëndësishme të dimë për të gjitha malet e rëndësishme të mbuluara me dëborë në Peru, faleminderit shumë !!!!

 6.   nataliaandreus11 dijo

  Epo, Peruja ka male shumë të bukura të mbuluara nga dëbora, edhe pse nuk jam nga atje, ato duken shumë të bukura

 7.   Alvaro dijo

  Faqja e mirë, unë do të doja të di nëse keni shpatet e skive në vende apo të paktën nëse ato janë të përkohshme

 8.   Ricardo dijo

  Malet e mbuluara me dëborë të Perusë vlerësohen më së miri nga zonat e jetës, duke mos qëndruar nga një platformë dëbore ose akulli, kështu e vlerësojnë njerëzit e Perusë dhe e gjithë bota. Shihet se ata nuk e njohin lagunën e willcacocha në Ancash ose Zvicrën e Kuskos me Nevado Wacaywillque dhe lagunat e saj Piuray dhe Huaypo. Kjo është mënyra për të vlerësuar, kujdesur dhe ruajtur malet tona me dëborë.