Miniera e kripës Wieliczka

Imazhi | Vendkalim

Në zonën metropolitane të Krakovit ndodhen Minierat e Kripës Wieliczka, të cilat konsiderohen Katedralja e Kripës së Polonisë. Këto u shfrytëzuan nga shekulli i 300-të deri në ditët e sotme, por aktualisht është vetëm një muze i rëndësishëm, galeritë e tij labirinthe prej më shumë se XNUMX kilometrash na tregojnë historinë e minierave të kripës.

Minierat e kripës Wieliczka janë një nga atraksionet më të pazakonta turistike në Krakov dhe janë shumë interesantePrandaj ia vlen të vizitohet në këtë vend të pabesueshëm për të mësuar një pjesë më shumë të historisë së Polonisë.

Historia e minierave të kripës

Imazhi | Janonautët

Në Mesjetë u zbulua se sasi të mëdha të kripës së gurit ekzistonin në zonën e Wieliczka dhe filloi nxjerrja e saj në dy puse. Në fund të shekullit të XNUMX-të dhe në fillim të XNUMX-të, Kështjella e kripës u ndërtua në Wieliczka (selia aktuale e Muzeut të Prodhimeve të Kripës Mbretërore në Krakov) nga ku minierat administroheshin deri në mes të shekullit të XNUMX-të.

Me kalimin e kohës minierat u rritën në gjatësi dhe thellësi, për t'u bërë një nga minierat më të mëdha të kripës në planet që është aktive edhe sot. Në zonën e tyre më të thellë ato arrijnë 325 m nëntokë dhe galeritë e tyre zgjerohen në një rrjet prej rreth 300 km.

Për shkak të spektakolaritetit dhe unikalitetit të tyre, Unesco i shpalli ata një Trashëgimi Botërore në 1978 por ata gjithmonë kanë tërhequr vëmendjen e vizitorëve nga e gjithë bota dhe figurave të njohura si Gjon Pali II ose Nicolás Copernicus, i cili ka një dhomë për nder të tij.

Pamje nga miniera e kripës Wieliczka

Minierat e kripës nuk janë një vend i përshtatshëm për klaustrofobinë, pasi thellësia maksimale në të cilën zbret itinerari turistik është afërsisht 135 metra për të udhëtuar rreth 20 dhoma nëntokësore të shpërndara në 3 kilometra për rreth 3 orë. Sidoqoftë, ia vlen të bësh një përpjekje për të njohur një vend të tillë.

Imazhi | Hellokrakov

Sapo të filloni turneun, ju zbrisni gjysmën e shkallëve të rrugës në një ulje, rreth 400, kështu që duhet të vishni këpucë të rehatshme dhe të jeni të përgatitur për të ecur. Pas asaj që duket si një zbritje e pafund, ne gjejmë korridore, dhoma dhe dhoma të ndryshme. Disa nga më të spikaturat janë ato kushtuar Nicolás Copernicus (në ditën e 500 vjetorit të tij, minatorët e emëruan këtë dhomë për nder të tij dhe vendosën një statujë të astronomit të famshëm) dhe Gjon Palit II.

Pranë saj është dhoma Janowice, në të cilën mund të shihni një grup statujash të kripës që përfaqësojnë një pasazh nga legjenda e Mbretëreshës Kinga dhe së fundmi Saint Kinga, shenjt mbrojtës i minierës dhe një nga shenjtorët më të rëndësishëm të Polonisë.

Imazhi | Expedia

Pastaj gjejmë dhomën e Casimir të Madh, një monark mesjetar i cili ligjtoi për administrimin e minierave të kripës. Këtu mund të gjejmë një bust të madh kushtuar tij dhe makineritë e vjetra për të transferuar kripë siç është rrota e kalit.

Sidoqoftë, është Chapel e Santa Kinga që e habit më shumë vizitorin, jo vetëm për madhësinë, por edhe për dekorimin dhe vëmendjen ndaj detajeve. Statuja dhe reliev me një temë biblike, të tilla si 'Darka e Fundit' dekorojnë dhomën. Gjithashtu llamba mbresëlënëse dhe objekte të tjera. Në kishëzën e Santa Kinga vizita ndalet pak më gjatë, sepse ka shumë gjëra që mund të admirohen në të.

Imazhi | ShihKrakov

Një dhomë tjetër e shquar brenda minierave të kripës është dhoma Michalowice. Nuk ka zbukurime atje, por 35 metra të larta dhe skelat e mëdha prej druri janë mbresëlënëse. Kjo pasohet nga dhoma e Weimar, në të cilën mund të shihni një liqen të vogël të ndriçuar që krijon një atmosferë magjike.

Vizita në minierat e kripës përfundon në dhomën e Warszawa, nga e cila u nxorrën 20.000 tonë kripë. Aktualisht, kjo hapësirë ​​gjithashtu strehon një restorant dhe dhoma mund të merret me qira për ngjarje të mëdha. Në këtë pikë të vizitës, ne jemi në pjesën më të thellë të itinerarit dhe për të dalë duhet të ngjitemi, duke përdorur një ashensor si ai i përdorur nga minatorët.

Si të shkojmë në minierat e kripës

Minierat e kripës ndodhen 15 kilometra në juglindje të Krakovës. Ata mund të arrihen me tren (ata largohen nga stacioni qendror i qytetit), me autobus (stacioni është i vendosur pranë Galerisë Krakowska dhe linja është 304.) Mund të arrihet gjithashtu duke punësuar një turne të organizuar.

Mimi i biletës

  • Të rriturit: 89PLN.
  • Nën 4 vjeç dhe studentë nën 26 vjeç: 69PLN.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*