Monedhat aziatike: Jen dhe Sikel

jen

Monedha Aziatike

Ka ende shumë kohë para se ne në botë të përdorim një monedhë të vetme, në stilin e filmave fantastiko-shkencorë që flasin për një botë të bashkuar nën një sistem të vetëm politik dhe financiar, pa barriera gjeopolitike. A do të ndodhë ndonjëherë?

Në ndërkohë, madje edhe përkundër disa ndryshimeve ose tregjeve të zakonshëm, ka ende shumë monedha. Sot duhet të flasim jen dhe sikla, monedha e Japonisë dhe Izraelit

Jen japonez

kartëmonedha japoni Currencyshtë monedha kombëtare e Japonisë dhe një nga monedhat më të rëndësishme në botë. Fjala, nëse e përkthejmë fjalë për fjalë, do të thotë rreth o rreth dhe duket se monedha origjinale që frymëzoi modelin kopjoi peso meksikane.

Jen u prezantua gjatë Restaurimit Meiji, periudha në historinë japoneze që shënon fundin e feudalizmit dhe kthimin në jetën politike të perandorit pas disa qindra vitesh që ishin nën hije nga feudalët më të fuqishëm të Japonisë së vjetër.

restaurimi-meiji

 

Restaurimi Meiji nënkuptonte gjithashtu modernizimin e vendit, i cili në parim shihet në film E fundit Samurai me protagonist Tom Cruise dhe që ka të bëjë me formimin e një shteti modern të stilit evropian.

Në këto vite ndryshimesh të thella për shoqërinë japoneze është kur jen arrin të zëvendësojë mon, monedha e periudhës paraardhëse, Periudha Edo.

Establishedshtë themeluar ligjërisht si një monedhë kombëtare përmes një akti të vitit 1871 dhe ishte e nevojshme që vendi të hynte në sistemin modern që në atë kohë rrotullohej rreth Modeli i artë.

jen-1

Çfarë është Standardi i Artë? Çdo monedhë kombëtare e lëshuar kishte të vetën mbështetëse ari dhe ky ishte rasti për mjaft kohë, megjithëse në ditët e sotme ai barazi nuk respektohet më. E vërteta është se që atëherë jeni hyri në lojën e monedhave të sistemit lundrues dhe natyrisht, të gjitha ndryshimet në sistemin financiar kanë ndikuar në të që nga viti i largët 1871 deri më sot.

mirë monedhat janë 1, 5, 10, 50, 100 dhe 500 y faturat 1, 2, 5 dhe 10 jen. Monedhat përdoren gjerësisht dhe Japonezët janë gjithmonë të dëshpëruar për llogari.

Shtë një vend ku para, paratë e gatshme, kështu që edhe pse karta e kreditit është e pranishme dhe përparon gjithnjë e më shumë, dyqanet, supermarketet dhe vendet gastronomike gjithmonë do të preferojnë para të gatshme dhe të shpejta. Mbani këtë në mendje nëse po mendoni të vizitoni Japoninë.

Sikeli

i vjetër shekel

Isshtë një emër i lashtë Akkadian ose Hebraik, por me rrënjë në Sumerinë antike. Në atë kohë shumë të largët vlera e tij lidhej drejtpërdrejt me peshën e grurit, kështu që llogaritet se një sikël ishte e barabartë me rreth 180 gram grurë, pak a shumë. Po flasim për dy mijë e pesëqind vjet para Krishtit, për të marrë një ide.

sikeli-i-izraelit-1

Kishte disa qytete që përdornin emrin dhe këtë monedhë, por në vend që të ishin të lidhura me peshën e grurit, ato tashmë kishin lidhje me atë të arit dhe argjendit. Sot vendi që vazhdon të përdorë siklin është Izraeli. Këtu emri ka një peshë të madhe dhe është një simbol për kombin.

faturë e re-sikel

Izraeli ka pasur shumë monedha përgjatë historisë së saj të shkurtër si vend: Gerah Kurus, Akce, paund palestinez, sikla dhe sikla para asaj aktuale. El sikel, sikel ose sikla është monedha e Izraelit që nga viti 1980 dhe zëvendësoi lirën izraelite.

monedha e Izraelit

Pesë vjet më vonë kjo u zëvendësua nga ana e Nuevo Shekel, me monedha dhe fatura, natyrisht, dhe me synimin e ringjalljes dhe zhvillimit të ekonomisë izraelite. Çdo sikel është i ndarë në 100 agorot (agora në njëjës).

Ka shënime prej 20, 50, 100 dhe 200 sikla dhe monedha prej 10, 5 dhe 1 sikla dhe 50, 10 dhe 5 agorot. Unë ju them se nëse po mendoni të vizitoni Izraelin mund të hyni në vend me valutë të huaj dhe të bëni ndryshimin përkatës në banka, shtëpi këmbimi, hotele dhe zyra postare në të gjithë vendin.

monedhë siklash

Sigurisht, nga faqja e internetit e turizmit në vend që ata këshillojnë mbani disa dollarë ose euro sepse ka vende shumë turistike që e pranojnë këtë valutë të huaj drejtpërdrejt.

Gjithashtu, nëse keni udhëtuar ndonjëherë e dini që nuk keni pse të ndryshoni të gjitha paratë në të njëjtën kohë, por pak nga pak, për të përfituar nga kurset e këmbimit dhe për të mos humbur asnjë qindarkë. Edhe në Izrael ju mund të tërhiqni para nga bankat nëse ata pranojnë kartat tuaja ndërkombëtare të kreditit.

aeroporti ben-gurion

Dhe sigurisht, nëse keni mbajtur disa sikla dhe jeni në Aeroportin Ndërkombëtar Ben Gurion, mund t'i shkëmbeni përsëri. Pranohet një kurs maksimal këmbimi deri në 500 dollarë amerikanë ose ekuivalenti i tij në monedha të tjera.

Y nëse monedha juaj është euro ju jeni me fat sepse megjithëse sikla i ri është një monedhë që lejoi rritjen ekonomike të Izraelit, nuk është në nivelin e euros kështu që ju keni një avantazh.

Së fundi, Nëse jeni spanjoll, mos mbani sikla sepse në Spanjë nuk do të jeni në gjendje të ndryshoni monedhën Prandaj mos e lini Izraelin pa ndryshuar gjithçka.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*