Muzetë më të mirë në Tokio

Pse ndodh që kur udhëtojmë ta vizitojmë museos dhe a nuk e bëjmë kur jemi në shtëpi? Jo të gjitha, është e vërtetë, por shumë njerëz i përkushtohen vetes për të vizituar muzetë të cilët i posedojnë kur janë duke udhëtuar dhe ata në qytetin ose vendin e tyre nuk janë të njohur për ta. E vërteta e udhëtimit.

Unë vetë nuk jam një gabim muze dhe kam kaluar nëpër qytete të mëdha pa rënë në to thjesht "sepse duhet ta dini". Nëse nuk keni diçka që më intereson, harroni se do të humbas kohë brenda. Me disa përjashtime, preferoj ta kaloj kohën time në diçka që më pëlqen. Por në udhëtimin tim të katërt në Tokio vitin e ardhshëm kam muze, nuk mund t'i shmang më, prandaj vendosa bateritë, bëra kërkimin tim muzetë më të mirë në Tokio:

Muzeu Samurai

Shifra e samurai Shtë një klasik japonez dhe nëse ju intereson, përtej asaj se si e tregon kinemaja, atëherë ky muze ia vlen. Caseshtë rasti im që tashmë jam duke u akorduar duke lexuar manga nga periudha klasike japoneze. Samurajt ishin atje për shtatë shekuj, deri në fund të shogunatit, në Periudhën Edo, me ardhjen e amerikanëve dhe evropianëve për të tregtuar.

Kishte shumë luftëtarët e famshëm samurai në historinë japoneze, mjeshtra të vërtetë të shpatës, kështu që këtu do ta dini tërë historinë. Muzeu ka dy kate me salla ekspozite. Në katin e parë ka një dyqan suveniresh dhe në katin e sipërm ka një salla e blinduarpo, një tjetër me shpata, një me helmeta dhe një kushtuar Periudhës Kamakura. Gjëja më e mirë për muzeun është se Ju mund të "visheni" si një samurai dhe të bëni disa fotografi.

Kjo është, ju mund të vendosni në kokën tuaj a kabuto (një përkrenare ose përkrenare japoneze) dhe rrobat samurai dhe madje mbajnë një katana. Ditë të caktuara ka gjithashtu shfaqje dueli shpate. Nuk ka asnjë pagesë shtesë për këto dy aktivitete, përfshihen me çmimin e biletës.

Ka edhe mësime të kaligrafisë dy herë në javë, megjithëse duhet të rezervoni, dhe një kurs shpate japoneze që ka një tarifë të veçantë prej 5000 jen (rreth 50 dollarë).

Rezervimet mund të anulohen, por nëse e anuloni atë vetëm me një ditë ose më pak para, do të tarifoheni nga 50 deri në 100% të tarifës. Muzeu është në Shinjuku vetëm 8 minuta nga dalja në Lindje e stacionit JR ose 10 minuta nga stacioni i metrosë. Hapet nga ora 10:30 e mëngjesit deri në ora 9 pasdite dhe ka një uebfaqe super të plotë angleze.

Muzeu i Kanalizimeve

Një nga gjërat që më tërhoqi vëmendjen herën e parë që vura këmbën në Japoni ishte sa e bukur ishin kanalizimet. Ata të gjithë kishin një vizatim, një dizajn, madje edhe ngjyra. Ju nuk mund të mos mrekulloheni me ato detaje që në qytete të tjera të botës anashkalohen kaq shumë.

Ka të të gjitha llojeve, formave dhe ngjyrave. Secili qytet ka të vetat kështu që ju lehtë mund t’i fotografoni të gjithë dhe të krijoni së bashku një album të shkëlqyeshëm. Ka shumë turistë që fotografojnë kanalizimet dhe kjo mund të ndodhë vetëm këtu në Japoni.

Ky muze, Fureai Gesuidokan, ndodhet në perëndim të Tokios, dhe u themelua kur u arrit qëllimi që depërtimi i sistemit të kanalizimit të arrijë mbulimin 100%. Ishte në vitin 1990. Sistemi i gjerë është fshehur 25 metra i thellë dhe muzeu zbulon se si është ndërtuar, cila është diagrami i tij, si lidhet me shtëpitë etj. Hyrja është falas.

Por nuk është i vetmi muze i këtij lloji. Në Odaiba është një tjetër kështu që nëse shkoni në këtë ishull të bërë nga njeriu në Gjirin e Tokios (mund të interesoheni për foton pranë madhësisë natyrore Gundam), mund ta vizitoni. Bëhet fjalë për Muzeu i Kanalizimeve të Ylberit. Ju do të jeni në gjendje të shihni se si funksionon sistemi, pompat, kulluesit, dhoma qendrore e kontrollit, laboratori i analizës së ujit.

E gjeni shumë afër stacionit Yurikamone Odaiba-kaihinkoen. Si bonus, pamjet e Tokyo Skytree, gjirit dhe madje edhe malit Fuji në distancë.

Ochanomizu Origami Kaikan

Ti e pelqen ate origami, arti i palosjes artistike të letrës? Kështu që këtu është një vizitë origjinale. Shtë një qendër ekspozite me një dyqan dhe punëtori të përfshirë kushtuar origami. Ju do të jeni në gjendje të shihni profesionistë të kësaj pune arti me letër japoneze, washi, dhe madje edhe të krijoni vetë, shikoni poshtë dhe këshilla të vëmendshme nga vetë ata.

Alsoshtë gjithashtu një vend i mirë për të mësoni historinë e këtij arti, origjinën e tij, mirësjelljen çfarë është në pyetje, teknikat tradicionale dhe moderne. E vërteta, një vend i bukur, aq tradicionalisht japonez sa do të ndiheni super të relaksuar.

Ndodhet në 1-7-14 Yushi ma, Bunkyo ku. Ju mund të arrini atje nga linja Chuo ose Sobu, duke zbritur në stacionin Ochanomizu. Qendra e qytetit është vetëm një shtatë minuta në këmbë nga secili stacion. Alsoshtë gjithashtu afër, megjithëse 15 minuta, nga stacioni i metrosë Marunouchi Line. Hapet nga ora 9:30 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite dhe mbyllet në pushimet dimërore dhe verore dhe në periudhën e viteve të reja. Nuk ka asnjë tarifë hyrjeje.

Muzeu i Departamentit të Materialit Penal të Universitetit Meiji

Një emër i gjatë, por meqenëse është në të njëjtën zonë me dyqanin-galerinë e origami, unë e kam shtuar atë në listë. Dy zogj me një gur. Ky lloj i muzeut është gjithmonë interesant, kështu që ju fton të bëni një udhëtimi nëpër historinë e krimit dhe format e dënimit në ato ditë të drejtat e njeriut nuk ekzistonin. Në Japoni dhe në botë, kështu që këtu një nga objektet më tronditës është një gijotinë franceze ose Zonja e Hekurt e Nurembergut.

Ky muze punon së bashku me dy të tjerë, atë të Departamentit të Arkeologjisë dhe atë të Departamentit të Lëndëve të para të të njëjtit universitet. Ato janë të vendosura në 1-1 Kanda-Surugadai, Chiyoda-ku. Tokio Zbrisni në stacionin Ochanomizu, hapet nga ora 10 e mëngjesit deri në 5 të pasdites dhe Hyrja është falas dhe e hapur.

Salla e Famës dhe Muzeu i Bejsbollit

Në udhëtimin tim të fundit, një nga kampionatet kombëtare të baseball dhe njerëzit ishin fanatikë. Aq sa unë përfundova duke u bërë një tifoz i Hiroshima Carp kështu që unë ëndërroj të shkoj t'i shoh ata drejtpërdrejt.

Të njohësh të gjitha historia japoneze e bejsbollit Ju duhet të vini këtu, në Kupolën e Tokios. Muzeu ishte i pari i këtij lloji në vend dhe u hap në 1959. Ai është ngjitur me stadiumin Korakuen i cili nga ana e tij është mekja e bejsbollit japonez dhe që përfundoi duke u bërë në vitet 80 Kube e Tokios. Sot muzeu është dy herë më i madh se dikur.

Midis marsit dhe shtatorit ajo hapet nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 6 pas mesdites dhe midis tetorit dhe shkurtit nga ora 10 e mëngjesit deri në 5 të pasdites. Pranimi është 600 jen. Ju nuk mund të ndaloni të bëni një blerje në Dyqani i suvenireve. Si arrini atje? Epo, me metro. Ju mund të përdorni JR Chuo Lines, Toei Mita ose Toei Eh-edo, Marunouchi ose Nanboku. Ju lokalizoni muzeun afër hyrjes 21 të Kupolës së Tokios.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*