Në kërkim të lirisë? Nudizmi në Azi

Vajzat në plazhin nudist aziatik

Ka shumë njerëz që gjithnjë e më shumë po vënë bast për nudizëm, si personalisht në shtëpi ashtu edhe kur shkojnë në një udhëtim. Ata preferojnë të shijojnë pushimet e tyre në një mënyrë që të ndiejnë se janë me të vërtetë të lirë, se nuk ka asgjë që i lidh ata ose që unë kam për t'i shtypur ato. Njerëzit tashmë kanë shumë norma shoqërore të vendosura çdo ditë në mënyrë që me pushime të duhet të shtypim dëshirën për të shkuar lakuriq nëse kjo është ajo që ne duam të bëjmë, apo jo?

Por nuk mund të shkosh askund dhe të zhvishesh lakuriq për të praktikuar nudizëm me njerëzit e tjerë. Ka njerëz të tjerë që nuk e bëjnë ata pajtohen me këtë mënyrë jetese Dhe ato duhet të respektohen, ashtu siç duhet të respektojnë edhe ju nëse vendosni të bëni nudizëm në një vend që është krijuar për të.

Por çka nëse dëshironi të udhëtoni në Azi? Atje do të jeni në gjendje të kërkoni lirinë që të jeni në gjendje të shijoni nudizmin dhe gjithashtu të shijoni ato toka me shoqërinë e tyre dhe gjithçka që ju ofron? Mos i humb detajet sepse sot dua të flas me ty për lirinë që mund të gjesh nëse dëshiron të udhëtosh në kontinentin e madh aziatik.

A ka plazhe lakuriq në Azi?

Plazhi nudist në Azi me një grua

Më vjen keq që jam ai që duhet të të thotë se në të vërtetë, nuk ka asnjë plazh në të gjithë Azinë ku mund të gjesh plazhe që janë krejtësisht dhe zyrtarisht nudiste.. Shoqëria aziatike ka një kulturë konservatore Dhe sipas vlerave të tyre, nudizmi nuk është një praktikë që zhgënjehet ose madje konsiderohet.

Por kjo është teori, sepse realiteti është se megjithëse në një nivel të përgjithshëm ky është mendimi dominues, realiteti është se disa nga njerëzit që jetojnë në Azi gjejnë në nudizëm një praktikë çliruese që i ndihmon ata të lidhen me qenien e tyre të brendshme dhe gjithashtu me natyrën.

Ka disa vende për të praktikuar nudizëm të pjesshëm

Për këtë arsye, në kontinentin e madh aziatik mund të gjeni disa vende ku turistë nga pjesë të tjera të botës (dhe gjithashtu aziatikë me një mentalitet më pak konservator) mund të kryejnë nudizëm të pjesshëm pa grindje të mëdha dhe pa pasur nevojë të keni probleme ligjore ose me autoritetet lokale .

Tajlandë

Vajzë aziatike në plazh

Ka të paktën 5 ose 6 vende ku nudizmi mund të bëhet pa frikë nga pasojat negative me ligjin. Për shembull, nëse doni të udhëtoni në Tajlandë ka një fabrikë ku nudizmi pranohet pjesërisht dhe askush nuk do t'ju shikojë çuditërisht nëse doni ta shijoni atë liri qoftë edhe pjesërisht.

Plazhi për të cilin po flas është i vendosur në ishullin Koh Pha Ngan. Por ju duhet të jeni të kujdesshëm dhe të siguroni fushat ku mund të bëni nudizëm të pjesshëm, sepse nudizmi total është i paligjshëm në Tajlandë dhe nëse e praktikoni ata mund t'ju ndalojnë. Nëse shkoni në Tajlandë duhet të respektoni ligjet si në çdo vend tjetër për të shmangur problemet e panevojshme.

Filipinet

Ka shumë njerëz që thonë se në Filipine mund të praktikoni nudizëm pa pasoja të mëdha. Megjithëse nuk mund të praktikoni nudizëm ku të doni sepse është e paligjshme dhe mund të arrestoheni, me sa duket ka një vend në Filipine ku mund të bëni nudizëm pa pasur frikë nëse po shkelni rregullat apo jo. Shtë në provincën e Palawan ku ndodhet një ishull i quajtur Boayan. Në këtë ishull mund të shkoni në një pronë ku mund të merrni me qira një vend me partnerin tuaj dhe kështu të jeni në gjendje të shijoni një plazh ekskluziv për të qenë në gjendje të bëni nudizëm.

Me këtë qira do të keni mundësi të bëni çfarë të doni në plazh si të ecësh krejtësisht lakuriq pa u shqetësuar nga askush. Sigurisht, duhet të keni një sjellje të respektueshme me njerëzit e tjerë që janë duke shijuar me qira në këtë plazh. Theshtë fuqia e parave, edhe pse nudizmi nuk lejohet, nëse paguan ... mund ta bësh në një vend të kufizuar. Por mos mendoni ta bëni atë jashtë vendit të lejuar, sepse atëherë mund të keni probleme.

Disa plazhe në brigjet e Indisë

Çifti në plazhin nudo

Por nëse ato që ju kam thënë deri më tani ju janë dukur pak dhe ju doni të dini pak më shumë, atëherë duhet të dini se në brigjet e Indisë mund të praktikoni edhe nudizëm të pjesshëm ose nudizëm diskret. Ato janë zona më pak konservatore dhe mund të tolerojnë njerëzit që e praktikojnë atë.

Këto plazhe që po ju them juve kanë një histori dhe një të kaluar dhe kjo është arsyeja pse ata mund ta tolerojnë këtë praktikë, mbase nëse historia nuk do të ishte e tillë ata nuk do t'i toleronin këto praktika. Por realiteti është se disa nga këto plazhe kanë me një të kaluar paksa konservatore dhe më liberale Ata kishin një ndikim shumë të madh hipi, kështu që indianët respektojnë historinë. Për këtë arsye, disa nga zakonet e vjetra respektohen për sa kohë që nuk është diçka skandaloze, vulgare ose që mund të dëmtojë respektin e njerëzve të tjerë.

Nëse dëshironi të shkoni në Indi në një udhëtim ose me pushime dhe jeni të interesuar të shijoni këto lloj plazhesh, atëherë mos hezitoni të shkoni në plazhe si Plazhi Ozra ose Plazhi Vagator, të dy janë në Goa. Nga e gjithë kjo zonë ato ndoshta janë plazhet që janë më të hapura për nudizëm në këtë zonë.

Izrael

Nëse dëshironi të udhëtoni në Izrael, duhet të dini gjithashtu se nudizmi nuk lejohet, por nëse udhëtoni në plazhet e Tel Baruch (i cili ndodhet në veri të Tel Aviv), Eingedi ose në Detin e Vdekur mund të gjeni zona ku ju lajnë mund të vendosë rroba opsionale dhe pjesërisht.

Veryshtë shumë e rëndësishme të theksohet se kur ata ju lejojnë të bëni nudizëm të pjesshëm, kjo do të thotë që ju nuk mund ta tregoni tërë trupin tuaj lakuriq, domethënë nuk është nudizëm i pjesshëm. Normalisht ato do t'ju bëjnë të mbuloni organet gjenitale dhe prapanicën me rroba banje në mënyrë që nudizmi të tregojë pjesën e sipërme të trupit. Duhet ta kuptoni që ato janë kultura shumë të ndryshme ai që mund ta keni kur dëshironi të praktikoni nudizëm, por që duhet të respektohet ashtu si dëshironi të respektoheni në shtëpi, respekti nuk duhet të mungojë kurrë!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*