Njihuni me qytetet më të bukura në Alicante

Qytet kalpe

Nëse ne flasim me ju në lidhje me Provinca Alicante ju mendoni për qytetin e tij, në Kalanë e Santa Bárbara, në Benidorm dhe mbi të gjitha në plazhet e saj të mrekullueshme. Por Alicante është shumë më tepër, sepse ka qytete të vogla simpatike që duhet të zbulojmë. Shumë prej tyre kanë monumente historike dhe në të tjerët mund të zbulojmë një mënyrë jetese të shkëlqyeshme.

Në Alicante mund të gjejmë nga qytetet tipike buzë detit që kanë jetuar nga peshkimi, te të tjerët në brendësi shumë tipike në të cilat mund të zbulojmë disa kështjella që tregojnë kalimin e muslimanëve në historinë spanjolle. Turizmi në Alicante po hapet në këto vende për të zbuluar shumë më tepër nga kjo tokë. Zbuloni qytetet më të bukura në Alicante.

Altea

Altea në Alicante

Ne fillojmë me një nga qytetet më të bukura dhe turistike në Alicante, e vendosur pikërisht në bregdetin mesdhetar. Ndodhet pranë Sierra de Bernia në Costa Blanca të mirënjohur dhe turistike. Në Altea spikasin shtëpitë e saj të bardha, të cilat krijojnë një pamje shumë mesdhetare. Të ecësh nëpër rrugët e qytetit të vjetër është një kënaqësi dhe nuk duhet të humbasësh kishën e Nuestra Señora del Consuelo, e cila shquhet për kupolat e saj blu dhe pozicionin e saj në krye. Në qytet ka vende të tjera për të parë, të tilla si Torre de la Galera, kisha e manastirit të Carmelitas Descalzas ose Torre de Bellaguarda.

Denia

Porti Denia

Me Denia kemi një qytet tjetër që është gjithashtu një nga më turistikët, për shkak të numrit të limaneve dhe plazheve komode që ka. Ndodhet në Costa Blanca, në veri të Alicante. Kur të rritet, ai është më shumë një qytet dhe është i vendosur në Parku Natyror Montgó. Ajo ka një trashëgimi të mrekullueshme që nuk duhet humbur, siç është kështjella e saj, e cila strehon disa muze, Manastirin e Zojës së Loreto-s ose Vetminë e San Juan-it. Sa për plazhet, ne do të kemi disa për të zgjedhur, të tilla si Les Marines ose La Marineta Casiana.

Javea

Javea

E vendosur në zonën e Marina Alta, si Denia, është një tjetër qytet bregdetar me pamje të bukura për të zbuluar. Pak më e qetë se Denia për ata që duan një pushim më pak turistik. Shtë gjithashtu një qytet me plazhe të bollshme dhe të bukura për të shijuar verën dhe është afër Parkut Natyror Montgó. Disa nga gjërat që mund të vizitohen janë Kisha e Zojës së Loreto, Kisha e San Bartolomé ose Manastiri i Virgjëreshës së Engjëjve.

Guadalest

Qyteti Guadalest

Tani po shkojmë në ambientet e brendshme, në një qytet krejtësisht të ndryshëm në Alicante. Megjithëse shumica dërrmuese e turizmit është e përqendruar në bregdet, ne mund të gjejmë disa qytete në brendësi me bukuri të madhe, të tilla si Guadalest. Ndodhet në rajonin e Marina Baja dhe është shpallur Kompleksi Historik-Artistik, kështu që trashëgimia juaj është shumë e kujdesshme. Në këtë qytet në Luginën Guadalest mund të shohim Castillo de la Alcozaiba, Castillo de San José, Casa Orduña ose burgun e saj të shekullit të XNUMX-të.

Poli i Marinës

Poli i Marinës

Nëse shkojmë në Guadalest, mund të kalojmë edhe përmes Polop de la Marina, i cili ndodhet afër. Ashtu si shumë qytete në Alicante, ajo ka një kështjellë në zonën e saj më të lartë, për qëllime mbrojtëse. Në rrugët e saj duhet të shohësh shatërvani i avionëve, e cila është emblema e qytetit. Duhet të vizitoni Muzeun e Shtëpisë Gabriel Miró, i cili është gjithashtu zyra turistike, pasi është blerë nga këshilli i qytetit. Gjëra të tjera me interes janë muri mesjetar, kisha e San Pedro ose Shenjtërorja e Aurora Hyjnore.

Calpe

Shkëmbi i Ifach

Ne kthehemi në bregdet për të shijuar Calpe, atje ku mundeni vlerësojmë Peñón de Ifach. Ky qytet gjithashtu ka kështjellën e vet dhe një qytet të vjetër të ruajtur mirë. Mos harroni një banjë të mirë në 'Baths of the Moorish Queen', një çerdhe e gërmuar në shkëmb që krijon një lloj pishine në të cilën uji i detit hyn direkt. Ashtu si në vendet e tjera në bregdet, është e mundur të zgjidhni midis plazheve dhe limaneve të ndryshme.

Teulada-Moraira

Fortesa Moraira

Këto janë dy bërthama të ndryshme që gjenden në zonën e Marina Alta. Teulada është e vendosur në brendësi dhe Moraira në bregdet. Ka disa gjëra që mund të vizitohen në këto qytete. Kisha-fortesa e Santa Catalina së bashku me murin e saj mbronin qytetarët në sulme. Në qendrën urbane të Moraira është kisha famullitare e shekullit XIX të Nuestra Señora de los Desamparados. Kulla e Rojës Cap D'Or është një kullë e veçantë prej guri, pa derë hyrëse. Pranë kësaj kulle është Cova de la Cendra, një vend i rëndësishëm arkeologjik nga Paleoliti i Epërm. As nuk duhet të humbisni Kalanë e Moraira të shekullit të XNUMX-të ose plazhet e saj të mrekullueshme, ndër të cilat janë Playa del Portel ose Cala Portitxol.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*