Calas e Cadaques

Një nga brigjet më të bukura të Spanjës është Kosta Brava. Ajo shkon 214 kilometra deri në kufirin me Francën dhe është këtu, në Cap de Creus, ku ndodhet një qytet piktoresk dhe shumë turistik i quajtur Cadaqués.

L përrenjtë e Cadaques Janë të mrekullueshëm, ndaj sot do t'i njohim sepse i ftohti do të marrë fund së shpejti dhe të gjithë do të duam pak diell dhe det.

Kadaket

Costa Brava fillon në Blanes dhe përfundon në Portblou, në kufirin me Francën. Siç thamë, ka 214 kilometra vijë bregdetare dhe Cadaqués ndodhet këtu, në pikën ku Deti Mesdhe takohet me Pirenejtë.

Kadaket është 170 kilometra nga Barcelona dhe 80 nga Girona, dhe kufiri me Francën është vetëm 20 kilometra larg. Deri në shekullin e XNUMX-të, Cadaqués ishte disi i izoluar, por në fillim të shekullit të XNUMX-të, njerëzit e pasur të Barcelonës filluan të shikonin këtë pjesë të bregdetit dhe kështu, me kalimin e kohës, fshatrat bregdetare filluan të të jenë destinacionet e pushimeve verore.

Ka shumë gjëra për të parë dhe bërë në Cadaqués: vizitoni Muzeun Salvador Dalí dhe statujën e tij, Kishën e Santa María në kodër me tarracën e saj panoramike mbi gji, Parkun Kombëtar Cap de Creus me farin, trenat turistikë të Prill deri në Tetor… dhe sigurisht, plazhet.

Cilat janë plazhet e Cadaqués?

Plazh i madh

Është plazhi kryesor të qytetit i cili arrihet nga një trotuar. gjuha bregdetare është 200 metra me gjerësi 20 metra, përzierje rëre dhe guralecë. Nëse flasim për infrastrukturë Ky është më i miri nga të gjitha plazhet në Cadaqués sepse do të gjeni gjithçka: dushe, tualete, ombrella dhe shezlong me qira, bare, kafene, restorante. Gjithçka është shumë popullore.

Ekziston gjithashtu një qendër lundrimi ku mund të merrni me qira kajakë ose mund të regjistroheni për lundrime përgjatë Costa Brava. Në verë ka shumë njerëz këtu, veçanërisht familjet pasi dalja në det është e qetë.

Aty pranë është Es Portal, i ndarë vetëm nga përroi San Vicenç.

Playa des Calders dhe S'Alqueria Gran

Calders është dy ose tre kilometra larg fshatit. Është një plazh me rërë i përbërë nga gurë dhe Nuk është aq i vizituar. Është në një zonë banimi, kështu që mund të arrini me makinë dhe më pas të ecni poshtë. Zakonisht ka njerëz që bëjnë sporte ujore.

S'Alqueria është një kilometër në veri të qendrës, pranë gjirit të S'Alqueria petita. Është i rrethuar nga shumë bimësi dhe është një vend super i qetë. Pranohet edhe nudizmi.

Sa Sabolla

Ky plazh është pak më tutje, rreth 4 ose 5 kilometra larg por drejt jugut. Nudistët dhe çiftet e vizitojnë atë njësoj. Rekomandohet të hyni nga deti dhe më pas të ecni duke ndjekur shtegun që vjen nga fari Cala Nans.

Është Llaner

Është një plazh afër qendrës, një kilometër asgjë më shumë, dhe shumë i famshëm për Salvador Dalin dhe gruan e tij meqenëse ata e kalonin verën këtu. Aty është shtëpia e tij familjare, ku dikur vizitor i shpeshtë ishte Federico García Lorca.

Plazhi është i përbërë nga shkëmbinj dhe rërë dhe ka dy pjesë që përbëjnë gjithsej 150 metra e gjatë. Llaner Gran është mjaft i popullarizuar me çifte dhe familje, sepse zona është rezidenciale dhe e lehtë për t'u aksesuar me makinë, varkë ose në këmbë.

Ka parkim, dushe dhe bare afër. Fundi tjetër, Es Llaner Petit, është ai i zgjedhur nga peshkatarët dhe varkat e tyre, por ka një kartolinë të bukur të formuar nga ato varka, detin dhe një kullë të shekullit të XNUMX-të.

Llane-Gran dhe Llane-Petit

Kjo është dy plazhe, njëri ngjitur me tjetrin. E para është, siç nënkupton edhe emri i saj, më i madhi me 130 metra gjatësi dhe 12 metra gjerësi. Tjetri është më i vogël. Të dy janë plazhe me guralecë dhe megjithëse hyrja në det është mjaft e qetë, thellësia rritet me shpejtësi. Po me te vertete, Janë plazhe të pastra me ujëra të pastër.

Ato janë gjithashtu plazhe me dushe, parking aty pranë dhe dollapët. Plazhi i madh mund të arrihet vetëm nga trotuari dhe nga atje mund të hyni në plazhin e vogël. Nga ky plazh tjetër i vogël ju mund të shkoni në ishullin Es Surtel pasi ka një urë të vogël.

Ishulli është i mbushur me pisha, por nuk ka plazhe. Nëse guxoni, gjithmonë mund të zhyteni nga shkëmbinjtë.

Cala Seca dhe Cala Torta

Kjo është një liman i vogël e cila është rreth 5 kilometra në veri të qytetit, në Cap de Creus. Ka gurë dhe nuk është e lehtë të hysh pasi mund të hysh vetëm me këmbë ose me varkë. Është një liman afër atij të mëparshmit, afër Cala Seca. Pra, ka karakteristika të ngjashme dhe pak njerëz.

Cala Portalo

Është pak më tutje 6 kilometra e gjysmë në veri të qytetit, përtej farit. Është një liman gurësh që mund të arrihet drejtpërdrejt në këmbë nga shtigje të caktuara. Me fjalë të tjera, është mjaft i paarritshëm dhe për këtë arsye zakonisht nuk ka shumë vizitorë.

Ambienti natyror është i bukur.

Plazhi Cala Bona

Është një plazh Cap de Creus që ndodhet 8 kilometra larg, gjithashtu i bërë me gurë, por vizituar kryesisht nga çifte. Nudizmi lejohet dhe ka edhe shumë shëtitës sepse është një plazh që aksesohet vetëm në këmbë ose me varkë.

Nëse shkoni në këmbë, aksesi është nga Cala Playera e famshme. Zakonisht ka shumë njerëz.

portogier

Është në qendër shumë afër Playa Grande. Është një plazh i vogël dhe i bukur shumë i vizituar nga vendasit. Rekomandohet të mbërrini në këmbë, duke e lënë makinën në një parking. Plazhi ka dushe dhe një zonë bar. Varkat gjithashtu mund të merren me qira.

Në fakt, lista e limaneve dhe plazheve të Cadaqués është shumë e gjerë dhe atyre të përmendur më sipër duhet të shtojmë sa vijon: Cala Nans, Sant Pius V, Es Sortell d'En Ter, Cala Portaló, Cala Bona Beach, Playa del Ros, Playa des Jonquet, Ses Ielles, Ses Noues, Ses Oliveres, S 'Arenella, plazhi Sant Lluís, Es Caials. Sa Conca, Es Pianc, Sa Confiteria, Playa D'en Pere Fet, Es Poal, Es Sortell, Cala Fredosa...

Së fundi, Si të shkoni në Cadaqués? Nga Barcelona mund të shkoni me tren ose me autobus. Me autobus është më i lirë dhe më i thjeshtë dhe zgjat pak më shumë se dy orë e gjysmë. Llogaritni rreth 25 euro biletën. Me tren nuk është direkt, duhet të shkoni në Figueres dhe prej andej të merrni një autobus që zgjat rreth 50 minuta për të arritur në qytet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*