Plazhet e Madeira-s

Ne jemi duke hyrë në verë, dhe nëse nuk do të shkojmë ende me pushime, idea për të qenë në një plazh që zhyten në det bëhet më tërheqëse çdo ditë. Cfare mendoni ju Plazhet e MadeiraPortugali?

Këto ishuj nuk janë larg nga Ishujt Kanarie dhe Lisbona, me fluturime të shkurtra, kështu që për verën evropiane ato janë bërë një destinacion i shkëlqyeshëm i plazhit. Ka disa ishuj dhe ka disa plazhe, kështu që sot duhet të flasim plazhet më të mira në Madeira të bëj banja dielli, të pushojë, të dalë, të kalojë një kohë të mirë dhe të notojë pak.

Indeks

Maderë

Siç thamë më lart Madeira është një arkipelag i cili sot funksionon si rajon autonom. Kanë gjithsej pesë ishuj, dy të banuar dhe tre të pabanuar, duke qenë të gjithë origjina vullkanikeo.

Ishulli i Madeira është më e madhja, me 57 kilometra të gjatë dhe një gjerësi maksimale 22; Pasohet nga ishulli Porto Santo dhe më pas dy grupet e vogla të ishujve të pabanuar, të ashtuquajturit Ishuj të Shkretëtirës dhe Ishujt e Egër.

Kryeqyteti i Madeira është Funchal, në bregdetin jugor, por pastaj ka qytete të tjerë të rëndësishëm si Machico, Santana ose Porto Santo, për shembull. Padyshim, nëse doni të vizitoni plazhet e Madeira, ju me siguri do të hyni përmes aeroportit të saj dhe do të qëndroni në qendër për të vizituar, përveç plazheve, atraksionet e tjera të saj.

Thjesht dijeni që Funchal është në jug të ishullit dhe është i ndarë në dhjetë lagje ose famullitë. Emri i saj rrjedh nga kopër, funço në portugalisht, pasi kjo perime ishte e bollshme kudo në ditët e kolonëve portugezë. Shkurtimisht, para se të shkoni në plazhe, mund të vizitoni në Funchal rrugën Arriaga që përshkon qendrën, kopshtet e saj dhe ndërtesën historike të Bankës së Portugalisë nga mesi i shekullit të XNUMX-të, Pallati i Kontit të Carvahal, Kisha e San Juan Evangelista dhe Libraria e bukur e vjetër Esperanza.

Plazhet e Madeira-s

Tani po, plazhet. Lshumica e tyre janë plazhe me guralecë ose gurë, ka disa rërë të zezë dhe gjithashtu nga rëra artificiale. Ata nuk janë rërë e bardhë, si Polinezia, por kjo nuk ua tërheq sharmin. Gjithashtu në Madeira ka pishina natyrore shumë tërheqëse për familjet me fëmijë.

Një nga plazhet më të mira nëse jo më i miri është Plazhi Porto Santo. Ajo ka nëntë kilometra rërë e artë dhe ujëra bruz. Nga ana tjetër, ajo është e ndarë në një seri plazhesh më të vogla si pLaya de Cabeco, plazhi i Penedo, me Flamurin e Kaltër, Plazhi Fontinha, plazhi Pedras Pretas, plazhi Calheta me pishinat dhe dunat e saj natyrore. Këto plazhe kanë rërë me veti terapeutike, shumë të mira për të luftuar reumatizmin.

Plazhi Calheta është për shumë plazhi më i mirë në Madeira, kështu që nuk mund ta humbisni sepse kontrasti midis shkëmbinjve dhe rërave të lehta, pothuajse të bardha është i mrekullueshëm. Në perëndim të Funchal është Plazhi i Formosa formuar nga katër plazhe: Formosa, Nova, dos Namorados dhe do Arrieiro. Këtu është jeta e nates me bare dhe restorante disko. Të gjitha janë plazhe të Flamuri blu dhe opsionet sportive.

Këtu është gjithashtu Plazhi i Sao Tiago, në qytetin e vjetër dhe afër Fort Sao Tiago. Ka gurë dhe mund të jetë një ikje nga ngutja dhe nxitimi i qytetit pasi zakonisht është i qetë. Asgjë tjetër, nuk është as afër dhe as larg plazhi më i mirë në ishull, por është një mundësi nëse dëshironi të relaksoheni pak dhe të dëgjoni detin.

Ka plazhe të tjera të njohura si las Plazhet Jardim do Mar, shumë i popullarizuar në surfers: Portinho, Enseada dhe Ponta jardim. Në jugperëndim është Plazhi Ponta de Sol, me rërë të zezë dhe ujëra të ngrohtë, në qendër dhe për këtë arsye me shumë shërbime. Një tjetër plazh i zi është Plazhi Laje ose Xhamajka, me shërbime të mira, dhe një plazh me guralecë është Plazhi Ribeira da Janela, me kornizën e shkëmbinjve, dhe me disa shërbime themelore, të kërkuara gjithashtu nga surfers.

Në verilindje të ishullit është Plazhi Lagoa Porto da Cruz, plazh i mrekullueshëm, rërë të errët, shumë familjar dhe me shërbime të mira. Në lindje është Plazhi Machico, i vetmi me rërë të artë në Madeira, dhe Plazhi Prainha, e vështirë për tu arritur, por shumë e bukur. Por, duke folur për qasje të vështira, ne nuk mund ta injorojmë Plazhi Faja dos Padres, në jug të ishullit dhe në nivelin e detit. Për të arritur atje duhet të merrni një ashensor që të mos i lini të kalojnë.

Por ne thamë që përveç plazheve Madeira gjithashtu ka pishina natyrore. Dhe çfarë pishinash natyrore! Në parim mund të flasim pishinat natyrore të Porto Moniz, të ujërave kristalorë midis shkëmbinjve vullkanikë. Zona ka një total prej 3217 kilometra katrorë, ka të gjitha shërbimet dhe Isshtë një Flamur i Kaltër.

Ka gjithashtu Pishina natyrale Seixal, të cilat ndjekin ato të Porto Moniz për nga bukuria dhe popullariteti. Ato arrihen vetëm me rrugë dhe kjo nuk është shumë e lehtë, por padyshim, ia vlen. Canical është një zonë tjetër pishine, me dy pellgje natyrore, një për të rritur dhe një për fëmijë.

Ajo gjithashtu ka një tarracë ku ka një bar, shezlong dhe cadra me qira. Më shumë pishina ka në Ribeira da Boaventura, në komunën e Santa Cruz. Këtu ka dy pishina dhe pasi ato pushojnë në një gji të vogël është e mundur të dilni nga deti në një mënyrë të thjeshtë dhe kjo është arsyeja pse ekziston një zonë e vogël detare.

Një kompleks shumë tërheqës pishinash është ai i Barreirinha, në pjesën më të lartë të lagjes Santa María dhe pranë Fort Sao Tiago. Këtu janë pishinat me çadra dhe shezllone, por gjithashtu sigurohet dalja në det. Një kompleks tjetër pishinash është ai i Ponta Gorda, në zonën turistike të Lido de Funchal. Ato janë ujëra të ëmbla dhe ka një të ndërtuar me blloqe lundruese. Ato janë pak më të shtrenjta se ato në Porto Moniz, por ju mund të luani me atmosferën e Atlantikut dhe temperaturën e ngrohtë të pishinave të ëmbla.

Mes destinacioneve historike, kuzhinës shumë ishullore, plazheve të bukura dhe pishinave simpatike, e vërteta është se Madeira është gjithnjë e më tërheqëse këtë verë. Çfarë mënyrë e shkëlqyeshme për të dalë nga këto temperatura shtypëse!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*