Plazhet më të mira në Majorka

Plazhet e Majorkës

Majorka është një ishull që mund të mburret se ka pabesueshëm plazhe të kristalta. Kjo është pikërisht ajo që ata që shkojnë me pushime në ishull janë duke kërkuar më shumë, të tërhequr nga të gjitha ato fotografi të limaneve komode shkëmbore dhe ujërave të pastra.

Për të marrë një ide për të gjitha qoshet që mund të zbulojmë, ne do t'ju lëmë një listë me plazhet më të mira në Majorka, disa të njohur dhe të zënë dhe të tjerë jo aq të mbushur me turistë. Nëse jeni një adhurues i plazheve me rërë dhe ujërave të kristalta, do të dëshironi të udhëtoni në të gjithë ishullin për të zbuluar secilën nga këto plazhe.

Torrent des Pareis, Sa Calobra

Torrent de Pareis

Ne fillojmë me një nga plazhet më spektakolare në Majorka. Kjo zonë e vogël me rërë është e vendosur midis dy shkëmbinjve shkëmbor prej dyqind metrash, të cilat e bëjnë atë të duket një vend i pathyeshëm. Ajo është e vendosur në Sierra de la Tramontana dhe nëse ju pëlqen shëtitje mund të bëni disa rrugë interesante në zonë.

Cala Varqués, Manacor

varke liman

Cala Varqués është një liman i njohur ku shkonin hipitë tipike të kohës. Ka shumë shpella natyrore dhe sot është ende një vend i njohur, megjithëse nuk është lehtësisht i arritshëm, që do të thotë se nuk është i mbushur me njerëz si të tjerët. Ju gjithashtu mund të shijoni harkun natyror të bërë nga shkëmbinjtë.

Caló des Moro, Santanyí

Calo des moro

kjo plazh i bukur Krahasohet me një pishinë, dhe kur arrini në të, është ajo që duket. Se po përballemi me një pishinë natyrore me ujëra tepër të pastër kristalorë të vendosur mes dy mureve shkëmbore. Mund të duket si vendi ideal për tu shkëputur, por duhet të themi se në mes të gushtit, ky liman, zona me rërë e të cilit është mjaft e vogël, është plot me njerëz. Nëse shkoni në sezon të ulët, sigurohuni që ta vizitoni.

Cala Mondragó, Santanyí

Cala mondrago

Ky liman i vogël është një vend komod, e cila nuk e ka atë ndjenjë të mbushur me njerëz në muajt e verës, dhe që pa dyshim që është një vend thelbësor. Ka ujëra të pastra dhe pak thellësi, duke qenë ideale për familjet.

Plazhi Formentor, Pollença

Formentor

Një plazh i ngushtë me shumë shërbime, pasi është në një zonë turistike. Ka ujëra të pastra dhe pamje të mrekullueshme nga Gjiri i Pollença. Ajo është gjithashtu e rrethuar me pisha për të shijuar disa zona me hije ku mund të pushoni. Easyshtë e lehtë të arrish atje me anije nga Pollença ose gjithashtu me makinë, me një peizazh të bukur për të eksploruar.

Es Trenc, Campos

Tshtë Trenc

Plazhi Es Trenc ndodhet në Komuna Campos dhe është një zonë e madhe me rërë që nuk është zhvilluar ende, dhe për atë arsye ka një vlerë të madhe. Ajo gjithashtu ka shumë atmosferë në netët e verës. Një vend me ujëra të kristalta dhe mjaft i njohur.

Cala S'almunia, Santanyí

Salmunia

Ky plazh i vogël është vërtet i veçantë. Nëse ju pëlqen Majorka më autentike, nuk mund ta humbisni. Sigurisht, do të përballeni me një plazh që nuk ka rërë, kështu që nuk është një plazh tipik. Në këtë plazh do të gjeni kasollet e peshkatarëve, një vend nga i cili mund të bëni banjë, dhe gjithashtu zona shkëmbore nga të cilat mund të hidheni në ujë.

Cala Es Caragol, Santanyí

Carashtë karagol

Lënia e makinës në njohje Far i Ses Salines mund të arrini në këtë plazh, i cili është plazhi më jugor në Majorka. Isshtë një plazh i vogël, por gjëja e mirë është që duhet të ecësh rreth 20 minuta nëpër disa vende të bukura për të arritur në të, kështu që zakonisht nuk është e mbushur plot. Një nga ata limane që ia vlen të zbulohet dhe përmes të cilit mund ta bësh atë përpjekje, veçanërisht për qetësinë e tij.

Cala Mitjana, Felanitx

Cala Mitjana

kjo Cala Mediana Ajo është e vendosur në Felanitx dhe ka një zonë me gurë dhe bimësi dhe një kopsht të madh nga ana tjetër. Vazhdojmë përpara një vendi me ujëra të bukur kristalorë. Në rrethinë ka disa shkëmbinj të mëdhenj me pamje nga bregu i Majorkës, duke e bërë atë ideal për një ditë familjare, me një shëtitje, piknik dhe banjë.

Cala Es Mármols, Artë

Janë marmolë

Të shkosh në këtë liman nuk është e lehtë, por kjo na garanton se nuk është e paketuar në verë. Ose mund të mbërrini me jaht ose mundeni mbërrijnë në këmbë, përmes terrenit shkëmbor. Sido që të jetë, rezultati përfundimtar ia vlen, me një liman parajsor me ujëra transparente.

Cala Agulla dhe Cala Ratjada, Capdepera

Cala Agulla

Në zonën Capdepera gjejmë ca limane te bukura. Cala Agulla është një plazh i bukur midis pishave dhe maleve, afër Cala Ratjada. Një zonë turistike por që ka shumë mundësi kur bëhet fjalë për larjen dhe banjën në diell.

Cala Mesquida, Capdepera

Cala Mesquida

Ky gji i bukur është i gjerë dhe gjithashtu ka të gjitha llojet e shërbimeve, duke qenë një vend mjaft i zënë në verilindje të ishullit. Ndodhet afër Cala Ratjada.

Playa de Palma

Playa de Palma

Kjo mund të mos jetë më e mira, por sigurisht që është një plazhi thelbësor për shkak të afërsisë me qytetin e Palmës. Shumë i madh dhe me të gjitha llojet e shërbimeve, por shumë i zënë në verë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*