Plazhet më të mira në Spanjë

Plazhet e Spanjës

Edhe pse sezoni i plazhit tani po mbaron, e vërteta është se ne gjithmonë duam më shumë. Kështu që ne do t'ju tregojmë për plazhet më të mira në Spanjë. Me siguri disa do të mungojnë, sepse Spanja ka shumë kilometra vijë bregdetare dhe plazhe për të na befasuar. Ne nuk do të lodhemi kurrë për të zbuluar zona të reja me rërë dhe për të vizituar ato që konsiderohen më të mirat.

Në vendin tonë kemi shumë vija bregdetare, jo më kot është një gadishull, kështu është vështirë të zgjidhet midis zonave më të mira me rërë. Padyshim, ka shumë më tepër, por ne do të flasim për ato që janë të njohura. Ato plazhe që nuk duhen humbur nëse vizitojmë komunitetin në të cilin ndodhen.

Macarella dhe Macarelleta në Ishujt Balearik

Cala Macarella

Ne fillojmë me disa plazhe të vogla ose limane të vendosura në Menorca. Duhet thënë që hijeshia e tyre është gjithmonë e pranishme, por ata janë limane që janë shumë të mbushur me njerëz gjatë sezonit të verës për shkak të popullaritetit të tyre dhe se nuk janë shumë të mëdhenj. Cala Macarella është një zonë e gjerë me rërë me mure shkëmbore në të dy anët, kështu që është e mbrojtur. Ujërat e tij kristal të pastër në tonet bruz janë të pagabueshëm që ju ftojnë të notoni. Në këtë liman ka edhe një bar-restorant si i vetmi shërbim. Cala Macarelleta konsiderohet si motra e vogël, ku zakonisht bëhet edhe nudizëm. Ekziston një shteg i prerë në të njëjtin shkëmb që bashkon të dy plazhet, gjë që rekomandohet shumë.

Plazhi i Bolonjës në Cádiz

Plazhi i Bolonjës

Plazhi i Bolonjës, një orë nga qyteti i Cádiz dhe njëzet minuta nga Tarifa, është një nga plazhet më të njohura në të gjithë Spanjën. Isshtë një plazh i bukur në forma e gjysmëhënës me një pjesë qendrore i cili është ngjitur me parkingun dhe është vendi ku zakonisht shihni më shumë njerëz. Në zonën veriperëndimore është duna e madhe e Bolonjës, një monument natyror me bukuri të madhe. As nuk mund të na mungojë shëtitja prej druri me pyjet e bukura me pisha që rregullojnë atë model të bukur të plazhit të virgjër dhe natyral. Aty pranë mund të vizitoni edhe sitin arkeologjik të Baelo Claudia. Isshtë një vend arkeologjik nga shekulli II para Krishtit. nga C.

Plazhi i Genoveses, Cabo de Gata

Plazhi i Genoveses

Në zonën e parkut natyror Cabo de Gata gjejmë plazhin Genoveses, i cili është një nga më të mirët. Shtë një gji i virgjër, i cili nuk arrihet nga rrugë ose ndërtesa, gjë që rrit më tej hijeshinë e saj. Ka një parking afër, por gjithmonë do të duhet të ecim diçka. Eshte nje plazh i virgjer me uje te ceket, gjë që e bën atë ideal për larjen familjare. Në pjesën jugore të gjirit ndodhet Morrón de los Genoveses, një kodër që ka pamje të bukur nga qendra e San José.

Plazhi Rodas, Ishujt Cíes

Plazhi i Rodosit

Ky është një plazh shumë i njohur, po aq të popullarizuar janë ishujt Cíes. Shtë e zakonshme që katamaranët të vijnë çdo vit gjatë verës me njerëz që duan të kalojnë ditën ose disa ditë në ishull. Isshtë pjesë e Parkut Natyror të Ishujve Atlantik dhe është një zonë e mbrojtur. ishulli ka një kamping dhe disa shërbime, megjithëse ka zona mjaft të paprishura, disa shtigje shëtitjeje dhe një far. Playa de Rodas është plazhi i saj kryesor dhe gjatë verës është mjaft i mbushur me njerëz. Rërat e saj janë të bardha dhe të buta dhe ujërat e pastër, gjë që e bën atë të krahasohet me një plazh Karaibe, edhe pse temperatura e ujërave të saj është zakonisht e ftohtë.

Plazhi i Carnota, një Koruna

Plazhi i Carnota

E vendosur në qyteti i Carnota është plazhi i bukur i Carnota. Në Galicia gjejmë shumë plazhe me bukuri të madhe në hapësira natyrore të pabesueshme dhe kjo është njëra prej tyre. Ne e dimë që ujërat e saj janë të ftohtë, por ia vlen të vizitohen. Isshtë më shumë se shtatë kilometra i gjatë kështu që nuk do të ndiejmë që është i mbushur me njerëz ose në sezonë të lartë. Ka një zonë të bukur kënetash me vlerë të madhe ekologjike. Pa dyshim që ky është një nga plazhet që ia vlen të shihet në Galicia.

Plazhi i Heshtjes, Asturias

Plazhi i Heshtjes

Në Asturias gjejmë edhe disa plazhe që ia vlejnë. Playa del Silencio ndodhet afër qytetit të Cudillero dhe është një plazh me një enklavë unike. Hyrja e tij nuk është shumë e mirë, edhe nëse shkojmë me makinë, pasi ajo ka vetëm një rrugë me pak vend parkimi anash. Plazhi është i formuar si një guaskë dhe është i rrethuar nga shkëmbinj vertikalë. Ekziston një këndvështrim për të bërë fotografi të bukura dhe pastaj mund të zbresësh në plazh. Shtë një plazh i virgjër pa shërbime pasi është një zonë e mbrojtur.

Plazhi Cofete, Fuerteventura

Plazhi Cofete

Në ishullin Fuerteventura, në komunën e Pájara, ndodhet plazhi Cofete. Shtë në një gjendje pothuajse të virgjër, sepse duhet të hyni në të nga pista të pashtruara. Gjithashtu nuk ka shërbime turistike por kjo është ajo që e bën atë kaq të veçantë. Kanë E gjatë 14 km kilometra, pra është mbresëlënëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*