Plazhet parajsore të botës

Plazhi i Parajsës

Udhëtoni në një plazh në një vend të largët dhe të qëndrosh duke shijuar motin e mirë është një ide e shkëlqyeshme që të gjithëve na pëlqen. Kështu që ne do të shohim disa nga plazhet parajsore të botës. Këto rërë konsiderohen vende me shumë bukuri që çdo adhurues plazhi duhet të vizitojë, kështu që të paktën mund të bëjmë një listë të atyre vendeve që do të dëshironim të ishim tani.

L plazhet parajsore padyshim se duken si një parajsë në Tokë dhe kjo është arsyeja pse ne i quajmë kështu. Kështu që është e lehtë të gjesh se cilat dëshirojnë të shohin të gjithë në të gjithë globin. Mos harroni këtë set plazhesh në rast se keni mundësi të udhëtoni në ndonjë prej tyre së shpejti.

Baia do Sancho në Fernando de Noronha, Brazil

Baia do Sancho

Ky plazh ishte klasifikuar disa vjet më parë si më e bukura në botë. Shtë një vend i izoluar në mes të natyrës, me një formë gjysmëhëne, ujëra të pastër në tone të gjelbërta dhe të rrethuar nga bimësi të harlisur. Vendi nuk mund të ishte më parajsor dhe kjo është arsyeja pse u zgjodh si një nga më të mirat në botë. Fernando de Noronha është një qytet i gjetur në shtetin e Pernambuco. Për të hyrë në plazh, një Tarifë Ruajtje duhet të paguhet paraprakisht. Ekziston një qendër informacioni dhe kontrolli nga e cila kalojnë vendkalimet për të parë rrethinat. Për të arritur në rrëzë të plazhit, duhet të zbresësh tre shkallë që na çojnë në zonën me rërë. Edhe pse aksesi nuk është i lehtë, padyshim që ia vlen.

Plazhi i Shqiponjës në Aruba

Plazhi Shqiponja

Ky është plazhi më i gjerë në Aruba dhe një nga më të famshmit për rërën e tij të butë të butë me pamje nga deti Karaibe. Në to mund të gjeni palmat mitike, pemë për t’u strehuar, kasolle plazhi dhe gjithashtu mundësia për të bërë të gjitha llojet e sporteve ujore. Shtë gjithashtu një vend ku fole breshkat e detit.

Plazhi Elafonisi në Kretë, Greqi

elafonisi

Elafonisi konsiderohet si një nga plazhet më të mira në të gjithë Greqinë. Ky plazh shquhet për bukurinë e tij të madhe, pasi në disa pjesë të rërë kjo mund të shihet në tonet rozë, gjë që i jep asaj një pamje idilike. Kjo ndodh sepse përbëhet nga copa lëvore të këtyre nuancave. Përveç kësaj, ky plazh ka ujëra të kristalta dhe pishina natyrore në disa zona. Ishulli ndahet nga bregu nga një gumë e cekët që mund të hulumtohet në këmbë. Emri Elafonisi do të thotë ishulli i drerit sepse në të mund të shihnit këto kafshë.

Spiaggia dei Conigli në Lampedusa, Itali

Spiaggia dei conigli

La Beach Rabbit ia detyrohet emrin e saj ishullit përpara tij, i quajtur Isola dei Conigli. Ndodhet në Siçili, në ishullin Lampedusa dhe është një nga plazhet më të njohura dhe të bukura në Itali. Isshtë një plazh i virgjër dhe me pamje natyrale që mund të arrihet vetëm me anije. Breshkat e karkalecave mund të shihen në ishull në periudha të caktuara të vitit.

Plazhi Falésia në Olhos de uagua, Portugali

Falesian

La bregdeti i Portugalisë dhe veçanërisht zona e Algarve Ato janë plot me plazhe të bukura dhe mbresëlënëse që do të bënin një listë tjetër për sa kohë kjo. Një nga më të njohurit është padyshim Plazhi Falésia në Olhos de uagua, në Algarve. Isshtë një plazh prej rreth tre kilometrash që ka shkëmbinj të bukur pas tij me tone të kuqërremta dhe okër që e bëjnë atë shumë të veçantë, me një peizazh unik.

Plazhi Ses Illetes në Formentera

Ses Illetes

Në Formentera është e mundur të gjesh disa nga plazhet dhe limanet më të bukura në gjeografi. Ses Illetes konsiderohet si një nga më interesantët për të rërë e bardhë e imët që përzihet me pluhur koralesh rozë. Ujërat e tij kristal të pastër gjithashtu kanë kontribuar në famën që ka sot. Sigurisht, ne po përballemi me një plazh që është shumë i mbushur me njerëz në sezonin e lartë. Përveç kësaj, duhet të theksohet se shtrati i saj i detit është i mbuluar me livadhe oqeanike posidonia, e cila është arsyeja pse është shpallur një Trashëgimi Botërore.

Plazhi Varadero në Kubë

varadero

Ky është plazhi kryesor në Kubë, i njohur gjithashtu si Playa Azul de Kuba. Ka rreth 20 kilometra vijë bregdetare dhe mbi të mund të gjesh rërë të bardhë të imët, peisazhe ëndrrash dhe mbi të gjitha një klimë të lakmueshme gjatë gjithë vitit. Ndodhet në Gadishullin Hicacos dhe mund të arrihet lehtësisht me transport publik sepse është shumë i njohur.

Plazhi Flamenco në Porto Riko

Plazhi Flamenco

kjo plazhi është i vendosur në Isla Culebra dhe ka formë gjysmëhëne. Kjo zonë me rërë ka një mjedis natyror të vështirë për tu përputhur nga bukuria, por gjithashtu ofron të gjitha llojet e shërbimeve, kështu që është e rehatshme dhe e bukur në të njëjtën kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*