Plazhi Gulpiyuri, perla e Asturias

Fotoja i thotë të gjitha. Ky plazh është i mrekullueshëm dhe nuk mund të jetë më i bukur. Ka plazhe kaq të veçanta në Spanjë, nuk është e nevojshme të shkosh larg për t'i gjetur ato. Plazhi Gulpiyuri Shtë në Asturias, në veri të vendit. A e njihni atë?

Mund ta mbani në mend se kur mbaron dimri dhe të filloni të planifikoni pushimet ose ikjet tuaja verore. Të gjitha Asturias, në të vërtetë, pasi kjo pjesë e Spanjës është një parajsë e vërtetë natyrore, e shkëlqyeshme për të qenë jashtë dhe për të shijuar natyrën. Le të shohim ku është, si të shkojmë atje dhe çfarë mund të bëhet në Gulpiyuri.

Si të shkoni në plazhin Gulpiyuri

Plazhi kurioz Shtë afër qytetit të Naves dhe mban titullin e Monumenti Kombëtar që nga viti 2001. Ajo gjithashtu integron Peisazhi i Mbrojtur i Bregut Lindor të Asturias kështu që është një plazh i mbrojtur që nuk duhet të ndotet ose modifikohet.

Nëse tashmë jeni në këtë zonë dhe shijoni plazhet e saj, mundeni shkoni atje duke ecur nga plazhi i San Antolín, më i madhi në zonë me 1200 metra i gjatë. Ky është një plazh që shikon nga deti Kantabrian, kështu që kini kujdes për shkak të valëve të forta. Shumë pushues vijnë në San Antolín për të shijuar dy plazhet e tij, këtë dhe Portacos, me grykëderdhjen e tij të freskët plot me troftë. Nëse nuk jeni aty atëherë Arrihet nga Autostrada Cantabrian deri në Naves, vetëm 14 kilometra nga Llanes.

 

Ka shenja për të arritur në plazh dhe pjesërisht rruga është e asfaltuar, megjithëse në një moment mbaron butësia, ju largoheni nga makina dhe është koha të ecni me hedhurinat (çantat dhe çadrën) në shpinë. Ju duhet të ecni rreth 200 metra dhe të mbërrini në plazhin Gulpiyuri. Ju gjithashtu mund të arrini atje nga rruga AS-263 që lidh qytetet e Asturias si rruaza në një gjerdan.

Plazhi Gulpiyuri

Si është ky plazh i bukur? Eshte i vogël, i vogël Shtë një mbiemër që përshtatet gjithashtu. Pra, shkoni herët ose mësohuni me faktin se nuk do të jetë një margaritar për ta shijuar vetëm. Eshte nje plazhi i detit por ndodhet në brendësi. Fshihet midis fushave kushtuar bujqësisë, në një bregdet guri gëlqeror që deti ende e gërryen, duke gdhendur gjithnjë e më shumë në brendësi të një shpelle që në një moment në kohë më në fund u nënshtrua.

Kjo shembje e shpellës, disa kohë më parë, i dha formë një vrime me diametër rreth 50 metra që ndodhej 100 metra nga bregu. Ky formacion gjeologjik njihet si gropa e zhytjes. Pavarësisht nga kjo distancë, të dyja pikat janë të bashkuara, prandaj uji i detit vazhdon të depërtojë në rrënojat e shpellës, duke mbajtur rërën, duke u ngritur dhe duke rënë sipas baticave.

Plazhi nuk është më shumë se 50 metra e gjatë dhe është e çmuar. Ujërat e Detit Kantabrian depërtojnë në të përmes tunelit të gdhendur midis profilit shkëmbor, shkëmbinj nëpër të cilët mund të ecet madje. Ne pastaj do të dëgjojmë shaka, siç i quajnë asturianët zhurmat që bën uji kur shtypet për të kaluar nëpër këto tunele shkëmbore.

Pasi është një plazh relativisht i izoluar është ruajtur mirë. Smallshtë i vogël dhe gjithashtu i cekët kështu që mos prisni të jeni në gjendje të notoni, ujërat nuk janë aq të thella për këtë. It'sshtë më shumë për spërkatje dhe njomje, duke luajtur not, nëse ju pëlqen. Dhe si është i mbrojtur nga era është perfekte të shkosh me fëmijë. Kur batica është e ulët uji zhduket dhe nëse batica është, përkundrazi, e lartë, mund të ndodhë që uji të arrijë barin përtej rërës. Një parajsë e çuditshme e vogël.

Ka nga ata që mendojnë se mund të flitet për Detin Gulpiyuru, një det kontinental i lidhur me Oqeanin Atlantik me një shkëmb që dekoron bregun verior të tij dhe një plazh të vogël në bregun e tij jugor. Oh, dhe ata e quajnë atë deti më i vogël në botë. Cfare mendoni ju

Qëndroni në zonën e plazhit Gulpiyuri

Nëse dëshironi të qëndroni këtu, për shembull mund të kërkoni strehim në qytete si Barro, Llanes ose Naves. Atje jane Shtëpi rurale kudo dhe nëse doni diçka më të madhe mund të shikoni në Llanes, vetëm 12 kilometra nga Gulpiyuri, pasi është qyteti më i madh në zonë, me bare, shtëpi musht dhe restorante, një rrugë të bukur me pamje dhe një qytet të vjetër me një mur mesjetar 750 metra.

Por nëse jeni duke kërkuar diçka më të veçuar, është çështje ecjeje dhe gjetjeje hotel ose apartament me qira meqenëse ato janë me bollëk në të gjithë bregdetin. Asturias Shtë një destinacion i mrekullueshëm për të kaluar verën dhe siç thashë në fillim, veçanërisht nëse jeni një dashamirës i natyrës. Isshtë se kombinon malet dhe bregdetin dhe UNESCO ka renditur disa nga peisazhet e saj më të bukura si Rezervat e Biosferës.

Për shembull, Parku Kombëtar Picos de Europa, Parku Natyror Somiedo, Rezervati Natyror Integral Muniellos, Parku Natyror Redes ose Las Uniñas-La Mesa, për shembull. Kështu që e shihni, midis plazheve dhe maleve keni shumë aktivitete në natyrë për të bërë. Dhe kur të ktheheni dhe të planifikoni të dilni për të ngrënë do të jetë koha të shijoni Gastronomia Asturian kush di të prezantojë pjata lokale, spanjolle, normane dhe bretone.

Mos e lini Asturias pa provuar Fabada, merak të fasuleve të bardha me mish derri dhe suxhuk gjaku, midis përbërësve të tjerë, peshk, viçi, djathëra artizanal (disa me emërtimin e origjinës), crepes me arra të njohura si casadielles ose empanadat e shijshme. Viousshtë e qartë, të gjithë të ujitur me të musht, pija më Asturian nga të gjitha.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*