Plazhi i Heshtjes, në Asturias

Plazhi i Heshtjes. Çfarë emri! Kaq poetike, kaq misterioze, sa nuk mund të mos dëshironi ta takoni, apo jo? Shtë një nga shumë plazhet e bukura që ka Spanja dhe në këtë rast është në Asturias dhe njihet edhe me emrin e Playa d'El Gavieiru.

Plazhi është pronari i një peizazhi të mrekullueshëm dhe pak kohë më parë nuk ishte aq i njohur dhe mund të shkonte të bëhej banja dielli dhe të bëhej një zhytje pasi Zoti e solli në botë. Po, ishte nje plazh lakuriq Por sot, me numrin e njerëzve që e shijojnë atë, nuk është më e mundur të ecësh me një liri të tillë.

Plazhi i Heshtjes

Siç thamë sipër plazhit Shtë në Asturias, në qytetin e Castañeras, në një zonë që mbrohet nga speciet e zogjve që banojnë në të. Nuk është një plazh me rërë të butë dhe komod, por a plazhi plot me gurë, një strall në të vërtetë, i cili ka përreth 500 metra e gjatë. 30shtë 12 kilometra nga Avilés, 21 nga Cudillero dhe XNUMX nga Luarca,

Për gjeografët kjo pjesë e bregdetit Asturian konsiderohet a enklava gjeomorfologjike me interes edukativ meqenëse studimi i tij na lejon të kuptojmë proceset që marrin pjesë në konfigurimin e vijës bregdetare dhe të brigjeve. Gjendja e tij e ruajtjes është shumë e mirë dhe kjo sepse është i rrethuar nga shkëmbinjtë y nuk ka akses makine, kështu që ju duhet ta lini atë jashtë rruge dhe më pas të ecni më afër.

Në këtë plazh Njihet gjithashtu me emrin Gavieiru dhe siç thonë ata buron nga pulëbardhat ose nga fjala bisht i lartë, një emër që i referohet trarëve dhe çative të shkopinjve lokalë. Duket se Plazhi i Heshtjes Ishte një emër i zgjedhur nga peshkatarët për qetësinë e ujërave që shërbenin si një strehë për t'u mbrojtur nga stuhitë.

Ne gjithashtu thamë që jo shumë kohë më parë, mbase një dekadë e gjysmë, ishte një plazh nudo, pikërisht falë izolimit të tij. Por që kur turizmi e zbuloi atë, falë faktit që hyrjet në bregdet janë përmirësuar ose janë në rrugë serike, kjo tashmë është e pamundur. Fama sjell edhe pak probleme dhe kjo përkthehet në mbeturina. Kështu që ju lutem, ne mund ta shijojmë natyrën, por ju gjithmonë duhet t'i merrni mbeturinat në shtëpi.

Si të shkoni në Playa del Silencio? Pavarësisht nëse mbërrini me makinë nga Cantabria dhe Cudillero ose nga jugu ose Galicia, duhet të merrni autobusin Autostrada Cantabrian dhe shko në Castañeras. Qyteti është 16 kilometra në perëndim të Cudillero. Makina nuk ju lë brenda plazhit por në këmbët e saj, kështu që ju e lini atë në majë të shkëmbit, në majë të shkallëve që zbret në bregdet. Pamja është e bukur nga kjo pikë, megjithëse zbritja mund të jetë pak e frikshme, sepse pjerrësia është e pjerrët.

Mos u shqetësoni për shtegun midis qytetit dhe plazhit, ka shenja. Edhe nëse shkoni në sezon të lartë ose dita është e bukur dhe keni frikë se tashmë ka njerëz në plazh është më mirë të lini makinën në qytet dhe të ecni. Nuk duhet më shumë se dhjetë minuta në një rrugë të dheut. Plazhi është rreth 500 metra i gjatë dhe jo shumë i gjerë. Rëra është e pakët sepse është një plazh me guralecë, prandaj nuk është ide e keqe të sillni karrocë fëmijësh. Në të vërtetë, ju duhet të mbani gjithçka sepse nuk është një plazh i organizuar: nuk ka banjo, nuk ka bare plazhi ose vend për të marrë me qira cadra ose shezllone.

Playa del Silencio është formuar si një patkua, shkëmbinjtë përreth tij janë vertikalë, të gjatë, gri dhe të çara, të veshura me pisha dhe shkurre. Pamja e ujit ndryshon në përputhje me kohën e ditës dhe dielli sjell shkëlqim dhe tone të ndryshme. Herë blu e thellë, herë jeshile bruz. Një bukuri. Dhe transparente, ndaj ndalo not dhe zhytje ose snorkeling është perfekte. Çfarë ka për të parë? Midhjet, hambaret, maragotat, ngjala e njerës, kungulli, levreku dhe merlos, ndër të tjera.

Duhet thënë se pika më e mirë e këndshme për të shqyrtuar këtë lojë ngjyrash dhe forma e vërtetë e plazhit është nga lart. belveder Pjesa e sipërme është ajo që ofron pamjet më të mira të plazhit, shkëmbinjve dhe ishujve përreth dhe gjithashtu shkallëve zigzag që përshkruajnë shkëmbin zbritës. Gjithashtu në të djathtë është një liman shkëmbor, La Caladoria, midis fushave të gjelbërta dhe detit, një bashkim i bukur.

Kur ka baticë plazhi zhduket dhe kur ka baticë të ulët mund të shohim një zonë të vogël me rërë të njohur me emrin El Riego, midis ishullit Sama në perëndim dhe Punta Gayuelos, në lindje. udhëtime rrugore. Duke qenë këtu në Playa del Silencio ju mund të vazhdoni përgjatë detit dhe të vizitoni Cabo Vidio me farin e tij, Playa de Gueirúa, Garita de Punta Borona dhe Novellana. Këto destinacione janë afër dhe jeni i sigurt që do t'i pëlqeni. Ju gjithashtu mund të qëndroni për të fjetur ose për të ngrënë pasi ka shumë shtëpi rurale në dispozicionin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*