Pushimet në Huanchaco, në bregdetin e Perusë

Vetëm dje një mik francez erdhi në shtëpi nga një turne tre-mujor në Amerikën e Jugut. Ai vizitoi Kolumbinë, Ekuadorin, Perunë, Bolivinë dhe Argjentinën dhe kur u pyet për një nga destinacionet që i pëlqente më shumë, ai u përgjigj pa hezitim: Huanchaco.

huanchacho është bregdeti i Perusë dhe është një vendpushim i njohur bregdetar. Nëse ju pëlqen surfimi, takimi me njerëz nga e gjithë bota dhe jeta në plazh, Huanchacho po ju pret.

Huanchaco

Është një qytet bregdetar pranë qytetit Trujillo, djepi i ceviche dhe sot pjesë e një rruge turistike e njohur si Rruga Moche. i shëmtuar Ishte një kulturë e rëndësishme në Perunë e lashtë dhe turneu i çon ata që interesohen përmes një shtegu faqesh që dikur ishin pjesë e mbretërive Chimú dhe Mochica, në veri të vendit, të vlerësuara të jenë rreth 700 kilometra nga Lima.

Bregu peruan i Paqësorit është i njohur mirë në botën e surfing dhe Huanchacho ka arritur që në 2013 të njihet ndërkombëtarisht si një Rezerva Botërore e Surf. Nuk ka shumë plazhe në planet me atë titull, vetëm pesë dhe ky plazh i vogël peruan është tashmë pjesë e grupit të zgjedhur, kështu që… do ta humbisni?

Ju mund të shkoni të njihni Trujillo, të paktën qendrën e tij historike, dhe pastaj të bëni vetëm 13 kilometra më shumë deri në Huanchaco. Ky muaj është një nga më të nxehtët e vitit pasi hemisfera jugore përjeton verë por akoma temperaturat zakonisht nuk janë shumë më të larta se 30 ºC. Sigurisht, lagështia, duke qenë buzë detit, është gjithmonë e lartë.

Si të shkoni në Huanchaco

Pika e mbërritjes është Trujillo, qyteti më i madh në zonë. Ju mund të arrini këtu me aeroport dhe pastaj merrni një autobus ose minivan për t'u bashkuar me të dyja pikat. Trujillo është rreth 560 kilometra nga Lima kështu që mund të bëni këtë udhëtim të vogël me aeroplan. Opsioni më i lirë është autobusi por kërkon rreth njëmbëdhjetë orë.

Backpackers zakonisht nuk marrin shumë aeroplan kështu që mjeti më i zakonshëm i transportit është autobusi për të lëvizur nga këtu atje. Nëse doni pavarësi, turnetë janë tuajat, nëse jo Peruja është super turistike kështu Nuk është e vështirë të gjesh një turne tashmë të organizuar në një nga agjencitë e shumta që ka.

Miku im ishte i kënaqur me Huanchacho dhe ai ishte atje midis nëntorit dhe dhjetorit, megjithëse ata thonë se sezoni më i mirë për shkak të motit dhe gjendjes së detit është midis dhjetorit dhe marsit. Në dimër ka më shumë erë, por kjo sjell më shumë re, edhe pse kjo nuk i tremb surfuesit.

Tërheqjet e Huanchaco

Duket diçka e qartë, por kjo ka të bëjë me të shfletoj. Nëse e dini, shkëlqyeshëm. Përndryshe ju mund të bashkoheni në një shkollë dhe të argëtoheni. Nuk e di nëse brenda dy ditësh do të mësoni diçka, por me siguri do të bëni miq dhe do të qeshni shumë. Atje jane shumë dyqane që mësojnë dhe marrin me qira pajisje dhe borde.

Por përveç surfimit, Huanchacho ka disa atraksione që duhet të vizitoni. Gjatë kohës së kolonizimit spanjoll ishte një port relativisht i rëndësishëm por drejt fundit të shekullit të XNUMX-të porti i ri i Salaberry u hap dhe u vjetërsua. Ishte në 1891 u ndërtua një skelë shumë e gjatë 108 metra që për fat të mirë është ende në këmbë dhe askush nuk dëshiron të humbasë.

Në kontinent ka një shesh të vogël në bregun e plazhit, i cili ngushtohet derisa të formojë skelën që pak nga pak hyn në ujëra. Në fund të njëqind metrave ka dy rrethrrotullime me një platformë në anën e djathtë, pak më e ulët se struktura kryesore. Të ecësh përreth këtu duke parë detin, sërfistët, qytezën pas teje dhe dielli është e mrekullueshme.

Në bregdetin e Huanchaco ka shumë tezga ushqimore dhe restorante që janë mjeshtra të vërtetë të peshkut dhe ushqimeve të detit.. Nëse doni të provoni dhe të shijoni mirë ceviche ky eshte nje vend i mrekullueshem Të Shtunën dhe të Dielën bëhet edhe më mirë sepse ka bare dhe mbërrijnë më shumë turistë të huaj. Shkurti është muaji i karnavaleve, një tjetër kohë e mirë dhe plot ngjyra për t’u vizituar.

Huancacho është i njohur gjithashtu për "Caballitos de totora", një trap tradicional i zonës që bëhet me gjethe dhe kërcell totorash, një bimë. Këto barka janë ndërtuar nga njerëzit lokalë për dy ose tre mijë vjet dhe që prej asaj kohe kanë qenë barkat e anijeve të peshkimit peruan. Trap është i lakuar dhe i ngushtë dhe mund të arrijë pesë metra të gjatë. Një i bërë mirë mund të mbajë deri në 200 kg peshë.

Përtej peshkimit, funksioni i tij origjinal, këtu edhe në Huanchaco Ato përdoren për argëtim në det, vrapim dhe hipje në valë, sikur të praktikonin surfimin me këta kuaj kallami. Ju i shihni gjatë gjithë kohës, gozhduar vertikalisht në rërë dhe nëse i pyesni ju mund të përjetoni udhëtime në një përmes ujërave të Paqësorit.

Ju gjithashtu mund të vizitoni Tempulli i Virgjëreshës së Ndihmës së Përhershme, e ndërtuar në majë të kodrës, me një virgjëreshë brenda që ishte një dhuratë nga Carlos V, e bërë në Sevilje dhe me fytyrën e nënës Juana la Loca si model. Ai arriti këtu në 1537.

Ekskursione nga Huanchaco

Peruja është një tokë e mbushur me thesare kështu që kudo që të jeni gjithmonë keni më shumë për të parë dhe njohur. Disa kilometra nga Huanchaco janë Rrënojat e Chan Chan, për shembull, ndërtuar nga kultura Chimu e cila është para kulturës Inca. Vlerësohet se në kohën e tij më të mirë këtu jetonin rreth 60 njerëz, kështu që ishte një qytet me të gjitha shkronjat. Që nga viti 1986 është Trashëgimia Botërore dhe sot ato mund të përshkohen përmes një rrjeti shtigjesh që na sjellin më afër një pjese të nëntë kështjellave që përbëjnë vendin.

Chan Chan, besohet, Wasshtë ndërtuar rreth 1300 vjet para Krishtit dhe rrënojat janë mbresëlënëse strukturat e qerpikut me lehtësime me skema gjeometrike, paraqitje zogjsh dhe peshqish. Sot ata përbëjnë një sit arkeologjik të disa kështjellave të vendosura në grykën e Luginës Moche dhe dikur ishte kryeqyteti i perandorisë Chimor para se Inkët ta përfshinin atë në perandorinë e tyre në rritje. Uji këtu vinte nga Andet kështu udhëtimi i ujërave dhe kontrolli i tyre u bë falë një sistem interesant ujitës që është e dukshme edhe sot.

Së pari Inkët dhe më pas Spanjollët, me shpatën e Pizarro-s, bënë që kultura dhe qyteti të shkonin në cepin më të largët të historisë, jo pa plaçkitur më parë një varr që hodhi një thesar të vërtetë në sende ari. Gërmimet që na lejojnë ta njohim sot datojnë nga vitet 60 të shekullit XX.  Autobusët që nisen nga Huanchaco ju lënë këtu pa problem dhe të gjithë nisen nga rruga kryesore afër plazhit.

Ekziston edhe një muze. Hyrja në sitin kryesor dhe muze kushton rreth 3 euro dhe ju lejon të shihni rrënojat dhe dy vendet e tjera. Ka edhe udhëzues, por duhet t’i këshilloni nëse doni ndihmën e tyre. Këto rrënoja mund të shihen si nga Huanchaco ashtu edhe nga Trujillo. Rrënoja të tjera interesante janë ato të Huacas del Sol y Luna, disa shekuj më të vjetër se rrënojat e Chan Chan. Ato janë rrënoja të Moçes dhe është më mirë të kesh ndihmën e një udhëzuesi për të kuptuar gjithçka dhe për të mos lënë asgjë në tubacion.

Mozaikët janë një bukuri, të ruajtura shkëlqyeshëm sepse ishin nën tokë dhe rërë për shekuj me radhë. Çfarë ngjyre është! Mbërrini me autobus / autobus nga Huanchacho për në Trujillo. Këtu zbritni në Plaza de Almas dhe ecni nëpër rrugën Huayna Cuapac për rreth dhjetë minuta deri tek Avenida Los Incas. Shumë autobusë kalojnë mbi këtë rrugë dhe kalojnë ata që shkojnë në Las Huacas del Sol y Luna. Udhëtimi zgjat rreth 20 minuta dhe ju lë në hyrje. Hyrja është rreth 3 euro për person dhe përfshin një udhëzues sepse mund të mbulohet vetëm me një udhëzues. Ekziston një muze që paguhet veçmas.

Trujillo Siç e thashë më lart, është një tjetër ekskursion i mundshëm nga llixha për të cilën po flasim.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*