Pushimet e ishujve grekë

Kur mendojmë të udhëtojmë për në Greqi padyshim që nuk mund të lëmë jashtë mrekullinë e tyre Ishujt. Dhe ka shumë, njëra më e bukur se tjetra, me kaq shumë për të parë dhe shijuar ... Por si vendosni atëherë se çfarë Ishull grek të vendoset në listë dhe cilën të merret prej saj?

L Ishujt grekë Ata janë destinacioni ynë sot, kështu që nëse akoma nuk keni menduar se ku të shkoni në verë, si të kombinoni blu të qiellit dhe blu të Mesdheut me të bardhën e pastër të ndërtesave tipike të ishullit mesdhetar?

Ishujt Grekë

Në parim, vlen të sqarohet se nuk janë një ose dy ishuj. Ka mijëra, disa gjashtë mijë për të qenë i saktë. Prandaj, është e pamundur t'i vizitosh të gjithë. Dhe jo e nevojshme. Në thelb bëhet fjalë për Ishujt Egje, Jon, Saronik, Dodekanez, Cikladik dhe Sporades. Dhe ndër më të rëndësishmet janë Kios, Kreta, Euboea, Rodos dhe Lesbos.

Saronikët janë afër Athinës, Cikladet janë një grup i madh që janë në qendër të Egjeut, Dodekanezët janë midis Turqisë dhe Kretës, Sporadet janë në gjysmë të rrugës midis Selanikut dhe Athinës dhe Jonët janë më afër Italisë.

Creta Isshtë një ishull plazhesh dhe është më i madhi nga ishujt grekë dhe i pesti për nga madhësia në të gjithë Detin Mesdhe. Ju mund të arrini atje me traget nga Piraeus, porti në Athinë, për në Chania. Janë nëntë orë udhëtim. Mund të shkoni edhe në Heraklion, është pak më lirë por kërkon të njëjtën kohë. Rekomandohet të blini biletë direkt nga kompania e trageteve, kur të filloni të udhëtoni nëpër ishujt. Padyshim, mund të shkoni edhe me aeroplan.

Nëse ju pëlqen jeta ne plazh Kreta është më e mira. Qyteti i Chania është i bukur, me një lagje bregdetare shumë elegante të stilit venecian dhe një far piktoresk. Plazhet e tij janë të mrekullueshme, ka një me rërë rozë, Elafonissi, edhe pse duhet të jesh i gatshëm të shkosh lart e poshtë shkëmbinjve. Përtej dy qyteteve të saj, Chania dhe HeraklionNëse qëndroni më shumë se një javë, me siguri mund të shkoni më tej dhe të njiheni me qytete dhe fshatra të tjerë.

Ishujt Cyclades

Ishujt Cyclades janë gjithashtu një destinacion popullor sepse Ata janë afër Athinës dhe afër njëri-tjetrit gjithashtu. Unë flas për të Delos, Ios, Kea, Mykonos, Amorgos, Anafi, Paros, Naxos, Santorini, Syros dhe ca më shumë. E njëjta gjë këtu, ju mund të merrni një traget në Pire dhe në një mesatare katër orë mbërrini në Paros, nga atje për një orë ju jeni vetëm në Naxos dhe për dy orë të tjera mbërrini në Santorini të bukur.

Ios është një margaritar, gjithashtu një destinacion plazhi. Nëse qëndroni brenda Santorini Mbërrini shumë shpejt në këtë destinacion për çantat e shpinës që kërkojnë vetëm diellin dhe bëjnë partitë gjatë natës. Chora Isshtë qyteti i tij kryesor, simpatik dhe i ngushtë në një kodër, mjaft tradicional me mullinjtë e saj piktoresk. Isshtë plot me kisha dhe pamjet nga lart janë diçka për të parë. Me të paktën 20 plazhe, Ios duhet të jetë në listën tuaj.

Destinacione të tjera të mundshme në Cyclades janë Kea, vetëm një orë nga Athina, e egër dhe e gjelbër, Milos, me rreth 70 plazhe, padyshim Mykonos, për homoseksualët por edhe për familjen dhe miqtë që duan të kalojnë një kohë të mirë, Delos dhe siti i tij arkeologjik, Naxos, tre orë e gjysmë nga Athina, Paros, i vogël, por me plazhe ëndrrash, dhe padyshim Santorini me hotelet e tij luksoze dhe pamjet e tij në Caldera mbresëlënëse.

Ishujt Dodekanezë

Dielli shkëlqen këtu, si në dimër ashtu edhe në verë. Ka disa Ishujt 15 në grup, më të vjetër dhe më shumë se njëqind ishuj. Ata i përkasin këtij grupi Kos, Karphatos, Leros, Rodas, Tilos dhe Chalki, ndër të tjera. Kanë E kaluara romake dhe osmane dhe kultura e saj e pasqyron atë me manastire, kala, pallate dhe fortesa kudo.

Kos është një destinacion i mirë nëse ju pëlqen burimet e nxehtë dhe jeta e relaksuar. Ka burime të nxehta edhe në vetë plazhin, vetëm një gjysmë ore me makinë nga porti i Kos. Ka shumë pellgje midis rërës dhe është shumë mirë. Përveç kësaj, ka rrënoja, antike dhe mesjetare, një kështjellë kala e Urdhrit të Kalorësve të Shën Gjonit, ju mund të biçikletoni, të ecni dhe të pushoni. Për një rutinë më të njohur ekziston Leros.

Leros është shumë afër Turqisë Dhe nuk dihet shumë mirë, por nëse jeni duke kërkuar pak turizëm, ky është destinacioni juaj. Ka gjithçka nga ishujt e tjerë; plazhe, fshatra, ushqim deti dhe bukuri, por pa turizëm. Ose të paktën pa kaq shumë turizëm. Me aeroplan mund të mbërrini në 45 minuta nga Athina dhe me traget është shumë e gjatë, 14 orë. Padyshim, Rodos nuk mund të mungojë këtu.

Rodos është sinonim i historisë. Qyteti i vjetër është Trashëgimia Botërore sipas UNESCO-s dhe këtu keni Xhaminë Suleiman, Kalanë e Kalorësve të Rhodes dhe vendin ku dikur qëndronte një nga Shtatë Mrekullitë e Botës Antike, e famshmja Kolosi i Rodosit.

Por Rodos gjithashtu ka plazhe dhe shumë të bukura: Lindos, për shembull, është një orë me autobus nga qyteti i vjetër dhe është një nga më të bukurit në botë. Ishulli zgjidhet nga shumë muajsh mjalti dhe familje por natën ka edhe shumë jetë nate.

Ishujt Jon

Në total ka shtatë ishuj që janë në bregun perëndimor të vendit: Kythira, Zakynthos, Kefalonia, Corfu, Paxos, Ithaca dhe Lefkada. Shumë prej peizazheve të tij janë bërë kartolina të Greqisë. Ky është rasti i Plazhit të mirënjohur të Anijeve, në Zakynthos që shihni më poshtë. Sa fantastike!

Kefalonia është gjithashtu e bukur dhe e madhe. Porti juaj, FiskardoIsshtë simpatik dhe ishulli në përgjithësi ka plazhe të bukura, disa të pazhvilluara dhe të largëta, ideale për të humbur vetëm. Dhe nëse ju pëlqen të eksploroni, ju mund ta njihni Liqeni nëntokësor i Shpellës Melissania ose Kalaja e Assos.

 

Lefkada dihet se është Karaibet më të ishujve Grekë. Ka shkëmbinj të bardhë të zbukuruar me lëndina të gjelbërta, dete bruz dhe perëndime epike të diellit. Shtoni bare, restorante dhe hotele dhe keni një paketë të pabesueshme.

Ishujt Saronic dhe Egjeu i Veriut

Ndër ishujt e Egjeut të Veriut është Chios, Ikaria, Lesbos, Lemnos, Thasos, Psara ose Samos, për shembull. Homeri ka lindur në Chios dhe manastiri i tij i shekullit të XNUMX-të është një vend i Trashëgimisë Botërore. Samos është larg nga Turqia dhe ka cepa të paharrueshëm. Më vete, Thasos është një ishull i lirë dhe pak i njohur.

Dhe së fundmi ka Ishujt Saronic, të cilët pasi janë shumë afër Athinës janë një pushim klasik fundjave ose pushimesh. Poros, Salamina, Spetses, Hydra, Agistri dhe Egina janë emrat e tyre. Aegina është vetëm 45 minuta me traget nga Pireu.

Ishujt Sporades

Isshtë një arkipelag i vogël me vetëm 24 ishuj ndër të cilët, si më i popullarizuari, Skopelos, Skyros, Skitahos dhe Alonnisos. Skopelos dhe Alonnisos është vendi ku sdhe filmoi Mamma Mia!, për shembull, kështu që ju mund të merrni një ide për bukurinë e saj.

Mjafton të shihni fotografitë në artikull për të dëshiruar të bëni një shëtitje, por siç keni lexuar, ishujt kanë bukuritë natyrore dhe shumë histori. Do të jetë çështje e vendosjes se çfarë ju pëlqen më shumë ose sa mund të kombinoni nga secila gjë. Traget ose aeroplan ose kontrolloni ishujt që vizitohen me një dalje në det, i cili është gjithashtu një mundësi kur nuk doni ta bëni vetë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*